tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

  PO-PiS radnych

 
Odwołanie Zdzisława Wojciechowskiego z funkcji przewodniczącego Rady Miejskiej, powstanie Klubu Radnych Prawicy oraz rezygnacja ze stanowiska wiceprzewodniczącego Rady Janusza Klimka to najważniejsze punkty XXIII obrad sesji Rady Miejskiej, które odbyły się w piątek, 5 października w MDK






Zdzisław Wojciechowski poinformował o tym, że na sesję przybyli przedstawiciele ZSS nr 3, którzy chcieli podzielić się wrażeniami z obozu w czeskim Opočnie. Głos w sprawie zabrała wicedyrektorka placówki, Anna Pręcikowska?Skoczylas. Radni obejrzeli prezentację multimedialną przedstawiającą kilkuletnią współpracę polsko?czeską. W ramach podziękowań za pomoc i wsparcie w organizacji obozów, na ręce burmistrza ofiarowano statuetkę Super Henryka, magrodę przyznawaną przez społeczność uczniowską osobom zaangażowanym w życie szkoły. Podziękowania dla wszystkich radnych, wręczono również na ręce przewodniczącego rady, Zdzisława Wojciechowskiego.
Po części oficjalnej, o głos poprosił radny Bartłomiej Firkowski, który poinformował zebranych, że ukonstytuował się Klub Radnych Prawicy. W jego skład weszło jedenastu radnych: Andrzej Rożenek, Dariusz Kosno, Bartłomiej Firkowski, Wiesław Wołkiewicz, Mieczysław Wojciechowski, Paweł Baran, Józef Dąbrowski, Marek Sijer, Rafał Kądziela, Alicja Szczepaniak i Jan Stępień. Przewodniczącym nowo powstałego klubu został Bartłomiej Firkowski, wiceprzewodniczącym Wiesław Wołkiewicz, a sekretarzem Andrzej Rożenek.
Przystąpiono do głosowania nad przedłożonym porządkiem obrad, który na wniosek radnych został zmieniony. Radny Firkowski złożył wniosek o odwołanie z funkcji przewodniczącego Rady Miejskiej, Zdzisława Wojciechowskiego, uzasadniony złą sytuacją finansową gminy. Podpisali się pod nim wszyscy członkowie nowo powstałego klubu. Radna Ewa Róg zaproponowała uzupełnić porządek obrad o apel o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w sprawie nowelizacji ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Radny Andrzej Rożenek, w imieniu jedenastu radnych, zgłosił apel do burmistrza w sprawie zmniejszenia kosztów utrzymania kierownictwa Urzędu Miejskiego w gminie. Na podstawie paragrafu 24 statutu gminy Rada Miejska apeluje do burmistrza o dokonanie zmiany w regulaminie organizacyjnym urzędu, która spowoduje zmniejszenie liczny zastępców burmistrza. Zdaniem wnioskodawców taka zmiana ma przynieść wymierne oszczędności w budżecie gminy. Radni swoje stanowisko uzasadniali złą sytuacją finansową gminy, a to miałaby być pierwsza zmiana, która ma zapoczątkować działania oszczędnościowe w gminie. W sprawie porządku obrad głos zabrał także radny Dariusz Kosno. Zaproponował, by wykreślić z porządku obrad punkt mówiący o podziale gminy na stałe obwody głosowania, ustalenia ich numerów, granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych. Radny mówił, że istnieje obawa, że rozbieżne stanowiska komisarza wyborczego i PKW spowodują, że jeśli rada przyjmie podział na obwody zaproponowany przez burmistrza, komisarz wyborczy uchyli taką uchwałę. Zdaniem radnego jest jeszcze czas na podjęcie owej uchwały. W tym temacie głos zabrał również burmistrz, który przyznał, że na uchwalenie obwodów rada ma jeszcze trzy miesiące. Burmistrz rozumie, że radni mogą się obawiać zakwestionowania podjętej uchwały, ale logika nakazuje by zastosować wykładnię przedstawioną przez przewodniczącego PKW. Po pierwsze dlatego, że kodeks wyborczy stawia jedynie kryterium liczby ludności w obwodzie, a po drugie ? bo PKW jest organem nadrzędnym w stosunku do komisarza wyborczego. Nie należy się więc spodziewać, że wbrew przepisom kodeksu sprzeciwi się on zaleceniom przewodniczącego PKW. (Więcej o tym pisaliśmy w poprzednim numerze w artykule ?Droga przez mękę? TOP nr 40/795).
Po przerwie radni głosowali nad proponowanymi zmianami w porządku obrad. Wszystkie zostały przyjęte. Kolejnym punktem obrad było głosowanie nad wnioskiem o odwołanie przewodniczącego Rady Miejskiej. Głosowanie musiało być tajne, dlatego, zgodnie ze statutem, trzeba było wybrać komisję skrutacyjną. Sekretarz gminy, Kazimierz Kożuchowski poinformował, że powołanie komisji skrutacyjnej musi być wprowadzone odpowiednią uchwałą. Radni musieli w trakcie sesji taką uchwałę przygotować i ogłoszono kolejną przerwę.
Kiedy przystąpili do wyboru członków do komisji skrutacyjnej zaczęły się trudności. Radni najpierw zaproponowali pięcioro kandydatów, z których miałoby być wybranych trzech do komisji. Potem jednak te wybory unieważniono i przeprowadzono je jeszcze raz, ale tym razem już po uzgodnieniu zasad głosowania. Zaproponowano czterech kandydatów. Przyjęto zasadę, że ponieważ a komisji mają być trzy osoby, to każdy może trzy razy głosować za daną kandydaturą. Do przedstawicieli Klubu Radnych Prawicy, zaapelował Janusz Klimek, mówiąc, że jeśli do komisji skrutacyjnej wybiorą radnych tylko ze swojego klubu, to będzie cały czas przekonany, że komisja oszukiwała. Przypomniał, że do tej pory za każdym razem w komisjach skrutacyjnych, zawsze byli też przedstawiciele różnych grup, choćby jako obserwatorzy. Radny Firkowski zauważył, że głosowania nad skłądem już się odbyło i jeśli nie wyszło ono po myśli co niektórych radnych to próbuje się je podważyć. Ostatecznie do komisji skrutacyjnej wybrani zostali Andrzej Rożenek, Mieczysław Wojciechowski i Dariusz Kosno. Komisja musiała się ukonstytuować i jej przewodn iczącym został Andrzej Rożenek. Już po wybraniu komisji skrutacyjnej, ale przed samym głosowaniem ponownie głos zabrał radny Janusz Klimek, który zwrócił uwagę, że w statucie jest zapis mówiący, że przed głosowaniem powinna odbyć się dyskusja merytoryczna. Jego zdaniem wnioskodawcy złożyli lakoniczny wniosek i dlatego wszystkim należy się wyjaśnienie, dlaczego nowo powstały Klub Radnych Prawicy, chce odwołać przewodniczącego. Radny pytał, czym się wnioskodawcy kierowali pisząc we wniosku o trudnej sytuacji finansowej w gminie? Wnoszę o to, aby rozpocząć dyskusję na ten temat ? mówił. Zdaniem radnego Rożenka, to nie była odpowiednia pora na dyskusję. ? Na taką był moment, kiedy został złożony wniosek o odwołanie. Teraz rozpoczęła się procedura głosowania ? mówił radny Rożenek. My tu nic nie zmieniamy, robimy wszystko w kolejności tak jak powinno być ? dodał. Przedtem jednak wiczeprzewodniczący rady Jerzy Wijata zgłosił uwagi, co do przygotowanego przez komisję miejsca do głosowania. Nie miał pewności, czy miejsce w takiej formie, zagwarantuje mu tajność głosowania. Członkowie komisji przenieśli stół do głosowania, urnę i parawan w inne miejsce patio.
Tuż przed głosowaniem Janusz Klimek zaapelował, że z punktu widzenia moralnego i zwykłej przyzwoitości wszystkim należą się wyjaśnienia jakie są przyczyny odwołania przewodniczącego rady. Jeszcze raz poprosił o rozpoczęcie dyskusji na ten temat. Dyskusji jednak nie było, a radny Rożenek tkwił uparcie przy swoim, że teraz nie pora na żadne dyskusje. Prosił, by przystąpić do głosowania. Mieczysław Wojciechowski wyczytywał nazwiska radnych, którzy kolejno, według listy oddawali swój głos.
Uprawnionych do głosowania na podstawie listy obecności było 21 radnych, tyle samo wydano kart do głosowania i tyle samo wyjęto z urny. Wszystkie głosy były ważne. Za odwołaniem przewodniczącego głosowało 11 radnych, przeciwko było 10. Nikt nie wstrzymał się od głosu. W związku z czym, komisja skrutacyjna stwierdziła odwołanie dotychczasowego przewodniczącego rady.
Do wyników głosowania odniósł się sam zainteresowany Zdzisław Wojciechowski, który powiedział, że kiedy kandydował na stanowisko przewodniczącego rady, zdawał sobie sprawę, że nie jest to pełna kadencja i że zawsze można być odwołanym. Jednak nigdy nie brałem pod uwagę, że można być odwołanym w stylu białoruskim, w systemie Łukaszenki. Wniosek, który wpłynął na moje ręce dzisiaj i podpisy tych radnych, którzy złożyli wniosek, budzi, nie wiem, jakiego tu słowa użyć ? zniesmaczenia ? mówił. ? Na moją osobę były, bardzo wulgarne zamachy poprzez różnego rodzaju instytucje NIK, ABW, ochronę środowiska ? mówił radny Wojciechowski, mam dowody na to, że brały w tym udział osoby, które podpisały się pod wnioskiem. Nie wiem, jakich argumentów użyli wnioskodawcy ? mówił radny cytując ?w związku ze złą sytuacją finansową gminy prosimy o odwołanie pana Zdzisława Wojciechowskiego z funkcji przewodniczącego Rady Miejskiej w Opocznie?. Wiceprzewodniczący Klimek prosił trzykrotnie, żeby podać chociaż jeden argument pokazujący, że nie wywiązałem się ze swojej funkcji ? mówił. Nie usłyszałem żadnej odpowiedzi, bo już jest po czasie. Przewodniczący zauważył, że jest już radnym od dziewiętnastu lat i nigdy nie było takiego sposobu wybierania komisji skrutacyjnej, żeby byli w niej jedynie przedstawiciele wnioskodawców. Zwrócił uwagę, że mimo dwukrotnego głosowania nad wyborem komisji skrutacyjnej, wnioskodawcy nie pokazali woli demokracji.
Czyli system Łukaszenki jest najlepszy, że można uderzyć w człowieka, który nie usłyszał zarzutów. Robił dla tej gminy i dla tego miasta wszystko, co mógł zrobić. Ale wola wnioskodawców może zrobić wszystko, może odwołać każdego ? zdaniem przewodniczącego rady ? łamiąc zasady demokracji. Przykro mi jest panowie i pani, że do takiego wniosku, żeście doszli. Ja się tym nie załamuję będę nadal robić wszystko dla dobra tej gminy, dla dobra społeczeństwa i myślę, że mając doświadczenie w tym temacie, że zrobię to dobrze. Radny podziękował za współpracę burmistrzowi, wszystkim naczelnikom i pracownikom Urzędu Miejskiego, a także sołtysom. Podkreślił, że zawsze mógł z nimi porozmawiać i liczyć na pomoc. Nie czuję się winny, ale szanuję wolę demokracji, choć w tym momencie tej demokracji nie ma ? powiedział Zdzisław Wojciechowski.
Radny przekazał, dalsze prowadzenie obrad, wiceprzewodniczącemu, Januszowi Klimkowi, który powiedział, że jego honor nie pozwala mu na współpracę w takiej sytuacji. Muszę stwierdzić i proszę zapisać do protokołu, że podczas głosowania nie była zachowana tajność głosowania i uważam, że to głosowanie jest nieważne ? mówił radny Klimek. Przyjdzie czas, kiedy to wyjaśnimy ? dodał.
Radny podkreślił, iż rozumie, że uchwała została przyjęta. Zanim jednak radni przystąpili do kolejnego punktu obrad, przyjęcia protokołu z poprzednich, obrad Janusz Klimek, powiedział, że mamy zamach na demokrację. Zdaniem radnego nie wolno tak postępować, tak już kiedyś postępowano i społeczeństwo to oceniło. Wyraził nadzieję, że wnioskodawców także społeczeństwo oceni.
Klub, który ma jedenaście głosów i w tej chwili chce rządzić, niech rządzi ? ja nie mam zamiaru stać naprzeciw temu ? mówił radny Klimek. Proszę bardzo weźcie odpowiedzialność i pokażcie, co potraficie zrobić dla dobra społeczeństwa ? dodał. Zdaniem radnego nikt nie miał odwagi powiedzieć, jaki był prawdziwy powód odwołania przewodniczącego rady, mimo kilkakrotnych próśb. Janusz Klimek uważa, wnioskodawcy opowiadali po prostu ?głupoty? twierdząc, że Zdzisław Wojciechowski ponosi winę, za złą sytuację finansową w gminie. ? Bardzo mi przeszkadza, że teraz jestem przewodniczącym rady, ponieważ ta funkcja wymaga, żeby się zachowywać kulturalnie. W związku z powyższym ja składam rezygnację z funkcji wiceprzewodniczącego i nie prowadzę dalej obrad ? mówił wiceprzewodniczący rady.
Dalsze prowadzenie obrad przekazał wiceprzewodniczącemu, Jerzemu Wijacie, który zaapelował do wszystkich o zachowanie powagi. Oświadczył, że jest człowiekiem odpowiedzialnym i tak się dalej zachowa. O głos poprosił radny Dariusz Kosno, który zapytał prawnika jak dalej postępować, gdyż jego zdaniem rada powinna przyjąć rezygnację wiceprzewodniczącego i wniósł o przyjęcie rezygnacji wiceprzewodniczącego.
W sprawie głosowania nad odwołaniem przewodniczącego rady ustosunkował się także radny Bartłomiej Firkowski, zdaniem którego zarzuty przewodniczącego i wiceprzewodniczącego rady są bezpodstawne. ? Państwo widzieli, że karty do głosowania były rozdawana w normalnym trybie ? mówił radny Firkowski. Każdy radny mógł głosować tak jak uważał i zdaniem radnego to właśnie jest demokracja. Nie można nam wszystkich zarzucić, że nie jest to głosowanie demokratyczne.
Głos zabrał także burmistrz, Jan Wieruszewski, według którego zarzut, że to przewodniczący rady odpowiada za zadłużenie gminy jest absurdalny. Chyba, że radni uważają, że przewodniczący oprócz podatków, jakie wpłaca do gminy, powinien przekazać jakąś pokaźną kwotę, żeby poprawić finanse gminy. Burmistrz podkreślił, że wszyscy w radzie znają się długo i byłoby zrozumiałe, żeby osobie zainteresowanej podać przyczynę skąd taki wniosek o odwołanie. Obarczanie przewodniczącego rady taką odpowiedzialnością, zdaniem burmistrza jest nie na miejscu. ? Nie wiem, czy ci państwo, którzy podpisali wniosek, tak dobrze się czujcie z takim uzasadnieniem ? pytał retorycznie. Włodarz przyznał, iż rozumie, że to Klub Radnych Prawicy zdecydował, żeby dokonać zmian w prezydium rady. Mają większość, mają takie prawo. Przypomniał jednak, że w relacjach międzyludzkich szczerość, nie fałsz, jest bardzo istotnym elementem. Burmistrz uczulił radnych, że to jeszcze nie koniec kadencji i wszyscy muszą ze sobą rozmawiać i współpracować dla dobra ogółu. Zaznaczył także, że jeszcze nigdy w historii samorządu nie zdarzyło się tak, żeby w komisji skrutacyjnej nie było przedstawiciela tej drugiej strony.
Burmistrz podziękował odwołanemu przewodniczącemu rady za zaangażowanie nie tylko w pracy na rzecz Rady, ale także w różne przedsięwzięcia podejmowane przez gminę.
Na wniosek radnego Kosno, porządek obrad uzupełniono jeszcze o uchwałę dotyczącą przyjęcia rezygnacji wiceprzewodniczącego rady, Janusza Klimka. Radni przyjęli tą rezygnację. Radny Firkowski, złożył wniosek o wybór nowego wiceprzewodniczącego, ale jak wyjaśniła prawniczka rada nie może dokonać nowego wyboru na ta tym posiedzeniu. Zgodnie ze statutem, może to zrobić na najbliższej sesji.
W dalszej części obrad, już nieco spokojniejszej, radni przystąpili do przyjęcia protokołu z poprzednich obrad. Wysłuchali także sprawozdania burmistrza z działalności międzysesyjnej. Znalazły się w nim informacje o rozstrzygniętych ostatnio przetargach, wydanych zarządzeniach oraz rozpatrzonych wnioskach.
Potem radni przystąpili do omawiania realizacji zadań oświaty w gminie za rok szkolny 2011/2012 oraz wyników egzaminów zewnętrznych. O tym w oddzielnym materiale. Rada pozytywnie oceniła czystość i porządek w gminie oraz realizację wypoczynku letniego i zimowego. Radni mieli się także zapoznać ze sprawozdaniem z oświadczeń majątkowych. Wyjątkowo jednak nie były one czytane, bo radni złożyli wniosek, żeby nie czytać całości podczas sesji. Przegłosowali, że zapoznają się z tymi informacjami czytając protokół z sesji.
Kolejnym punktem piątkowych obrad był blok uchwał. Radni przyjęli uchwały w sprawach określenia warunków odpłatności za pomoc w formie posiłku oraz za usługi opiekuńcze świadczone nad chorym w domu. Zatwierdzili także taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków. Taryfy będą obowiązywać od 6 listopada 2012 do 5 listopada 2013 r. W tym okresie za 1 m3 wody pobieranej z urządzeń zbiorowego zaopatrzenia w wodę przez gospodarstwa domowe trzeba będzie zapłacić 3,10 zł, a przez pozostałych odbiorców 3,20 zł. Stawka opłaty abonamentowej na odbiorcę za okres rozliczeniowy dla gospodarstw domowych 13,28 zł, dla pozostałych odbiorców 16,47 zł. Gospodarstwa domowe za 1 m3 ścieków zapłacą 3,76 zł, a pozostali odbiorcy 4,12 zł. Za przyłączenie do urządzeń wodno?kanalizacyjnych, będących w posiadaniu przedsiębiorstwa trzeba będzie zapłacić 73,80 zł.
Radni podjęli także uchwały w sprawie przejęcia prawa własności składnika gruntowego nieruchomości do zasobu mienia komunalnego, stwierdzenia nienaruszalności ustaleń Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Uchwalili również miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego fragmentu miasta położonego między ulicami Waryńskiego, 17 Stycznia, rzeką Drzewiczką a granica administracyjną miasta od strony południowo?wschodniej. Na koniec już radni dokonali zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2012?2020 oraz zmian w budżecie gminy.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 41 (796) z dnia 12 Października 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »