tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Otwarcie w maju

 

W Miejskim Domu Kultury powstaje kawiarnia, w której będzie podawany alkohol. Pomysł początkowo wzbudził wątpliwości wśród radnych, a także wśród członków komisji alkoholowej. Większości spodobała się jednak koncepcja jej prowadzenia przedstawiona przez Pawła Gustę, który pomieszczenie wynajął.
Jak wyjaśnia Monika Matusiewicz, statut placówki przewiduje prowadzenie działalności gospodarczej, w tym także wynajem pomieszczeń – z zastrzeżeniem, że wszelkie zyski z takiej działalności zostaną przeznaczone na działalność kulturalną. Jej zdaniem, mieszcząca się w patio sala konferencyjna, zabezpiecza potrzeby związane z zapewnieniem pomieszczeń na organizację obrad, konferencji i wszelkiego rodzaju spotkań. A w takiej sytuacji kawiarnia pozostaje niewykorzystana. Dlatego podjęto decyzję o wynajmie, przy czym umowa najmu została tak skonstruowana, aby w razie potrzeby dom kultury mógł z pomieszczenia korzystać. Co ważne, pomieszczenie zostało wynajęte na prowadzenie działalności kulturalnej. Jednocześnie kawiarnia wzbogaci ofertę domu kultury – będzie uzupełnieniem dla organizowanych w MDK galerii, wernisaży czy innych imprez. A w perspektywie planowanego wyposażenia sali konferencyjnej i udostępnienia jej wszystkim chętnym (za odpłatnością), kawiarnia stworzy możliwość skorzystania z cateringu na miejscu. Jednocześnie jej wynajem przyniesie placówce korzyści finansowe.
Na wynajem pomieszczenia ogłoszono przetarg. Szczegółowo określono w nim wymogi, wśród których największe znaczenie miały cena, oferta kulturalna oraz doświadczenie. Na przetarg wpłynęły dwie oferty, wygrała propozycja Pawła Gusty, spełniająca wszystkie postawione wymogi. Przede wszystkim zakłada ona prowadzenie działalności kulturalnej, na czym dyrekcji domu kultury bardzo zależało. Znalazły się w niej: muzyka na żywo (scena otwarta, pianobar, kameralne koncerty, karaoke), wieczory tematyczne (np. wieczór tanga, spotkanie z barristą), teatr (scena otwarta, spotkania z ludźmi teatru, panele dyskusyjne), wystawy i miniwarsztaty plastyczne, spotkania z ludźmi sportu, a także promocje książek i wieczory z poezją.
W proponowanym menu, obok ciast, deserów, przekąsek i napojów, znalazł się również alkohol. I ten pomysł wzbudził największe kontrowersje. Choć oferent podkreślał, że podstawowy nacisk położony zostanie na promowanie kultury picia – kawy, wina i wyszukanych drinków – komisja alkoholowa miała wątpliwości czy w placówce kulturalnej alkohol w ogóle może być podawany. Jest to przecież obiekt, który odwiedzają głównie dzieci i młodzież. Sprawdzono wszelkie akty prawne dotyczące sprzedaży i podawania alkoholu. Okazało się, że w podawanych w nich katalogach placówek, w których zabrania się sprzedaży i podawania alkoholu, nie wymieniono instytucji kultury. Aby ostatecznie rozwiać wątpliwości Urząd Miejski wystąpił do działu prawnego Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Warszawie z zapytaniem, czy w Miejskim Domu Kultury może być podawany alkohol. Agencja potwierdziła, że nie ma ku temu przeciwwskazań.
W związku planowaną działalnością w pomieszczeniu kawiarni od kilku tygodni trwa remont. Przebudowywane jest m.in. zaplecze kuchenne, które i tak wymagało remontu. Poza tym wystąpiono z zapytaniem do sanepidu odnoście wymogów sanitarnych, jakie powinny spełniać pomieszczenia kawiarni. Sanepid wymienił wśród nich m.in. zapewnienie klientom dostępu do dwóch oddzielnych toalet. Takie rozwiązanie będzie także korzystne dla działalności domu kultury, ponieważ w razie potrzeby pozwoli na odizolowanie MDK od kawiarni, zwłaszcza że będzie do niej prowadziło także osobne wejście. Jak zapewnia Monika Matusiewicz, remont kawiarni jest wykonywany możliwie ekonomicznie. Jego koszt wyniesie około 30 tys. zł netto i zostanie w całości pokryty ze środków własnych MDK.
Otwarcie kawiarni zaplanowano na maj. Prawdopodobnie zbiegnie się ono z jubileuszem MDK.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 18 (669) z dnia 7 Maja 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »