tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Otwarcie w Ostoi

 
Zakończyła się rozbudowa siedziby Środowiskowego Domu Samopomocy prowadzonego przez fundację ?Ostoja? im. siostry klaryski Stanisławy. W środę, 23 listopada w pomieszczeniach kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego uroczyście otwarto Ośrodek Integracyjny

Fundacja ?Ostoja? skupia się głównie na pomocy osobom niepełnosprawnym i to oni odnaleźli swoje miejsce na ziemi w prowadzonym przez fundację Środowiskowym Domu Samopomocy. Tutaj czują się potrzebni i kochani, a poprzez uczestnictwo w zajęciach nabywają nowe umiejętności, które wykorzystają w życiu codziennym. Jej założyciele już od dawna marzyli o rozbudowie ŚDS, bo osób chętnych do uczestnictwa w zajęciach ciągle przybywało. Niestety warunki lokalowe zmuszały prezes fundacji Agnieszkę Sobol, by im odmawiać. Dzięki temu, że parafia udostępniła bezpłatnie dolną część kościoła ŚDS mógł rozszerzyć swoją działalność.
Uroczystość otwarcia Ośrodka Integracyjnego zgromadziła grono gości, m.in. parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych województwa łódzkiego, gminy i powiatu, przedstawicieli instytucji, organizacji społecznych oraz przedsiębiorców współpracujących z fundacją, a także uczestników ŚDS i ich rodziny. Podczas oficjalnych wystąpień burmistrz Jan Wieruszewski dziękował wszystkim działającym na rzecz niepełnosprawnych, wręczając kwiaty prezes fundacji, Agnieszce Sobol. Podkreślił, że bez zaangażowania osób działających charytatywnie przedsięwzięcia, które są realizowane nie miałyby szansy na powodzenie. Podziękował także, od lat wspomagającym podopiecznych fundacji, wicemarszałkowi województwa łódzkiego, Arturowi Bagieńskiemu oraz Elżbiecie Nowak i Karolowi Memmelowi, dzięki którym fundacja nawiązała współpracę z podobnymi placówkami w Holandii. Starosta Jan Wieruszewski powiedział, że to co uczynimy dobrego innym, będzie nam oddane. Podkreślił, że wszelkie inicjatywy mające na celu pomoc niepełnosprawnym są warte poparcia. Starosta na ręce prezes Agnieszki Sobol przekazał obraz z wizerunkiem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.
O remoncie dolnej części kościoła pisaliśmy niejednokrotnie. Przypomnijmy, że prace remontowe miały na celu głównie zmienić sposób użytkowania z przebudową pomieszczeń dolnego kościoła parafialnego na potrzeby ŚDS dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Ekipa wyburzyła stare ściany. Zgodnie z wymogami unijnymi dla potrzeb osób niepełnosprawnych wybudowano kilka łazienek. Wybudowano nową kuchnię, pokój wypoczynku i spotkań. Od 15 grudnia ma ruszyć jadłodajnia, prowadzona przez fundację. Chętni będą mogli zjeść tanio i smacznie. Poza tym zostaną utworzone gabinety hydroterapii, fizykoterapii i kinezyterapii. Przy gabinetach będzie profesjonalna obsługa medyczna.
Fundacja w drodze konkursu pozyskała z PFRON 24 tys. Zadanie ?Szansa na lepsze jutro? realizowane przez fundację ma na celu zintegrowanie osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych. Większość zajęć prowadzonych w ośrodku integracyjnym będzie miała charakter świetlicowych warsztatów zajęciowych. Do współpracy przy realizacji tego projektu Ostoja zaprosiła Opoczyński Klub Amazonek, osoby niepełnosprawne z powiatu tomaszowskiego z warsztatów terapii zajęciowej i osoby starsze z powiatu opoczyńskiego. W zadaniu uczestniczyć będą również osoby, którymi na co dzień opiekuje się fundacja w ŚDS. Uczestnicy projektu wezmą udział w warsztatach: teatralnych, muzycznych, kulinarnych, rękodzieła artystycznego ogólnego, rękodzieła artystycznego rzeźbiarskiego, aerobiku i zajęć ruchowych, plastycznych, komputerowych, filmowych, nauki drobnych napraw oraz poradnictwa psychologicznego i socjologicznego. W ośrodku wybudowano scenę i salę widowiskową, która będzie służyć nie tylko podopiecznym fundacji, ale wszystkim, którzy będą chcieli z niej skorzystać. Żeby nie zakłócać spokoju parafianom w górnej części kościoła, np. podczas mszy, sufit dolnej części został odpowiednio wyciszony. Powstał także magazyn na sprzęt rehabilitacyjny, którego dzięki wsparciu Holendrów jest bardzo dużo. Sprzęt ten służy nie tylko podopiecznym ŚDS, ale także osobom prywatnym, które przyjeżdżają do fundacji z całego powiatu z prośbą o wypożyczenie. Warto dodać, że do Ośrodka Integracyjnego mogą przychodzić także osoby starsze, niepełnosprawne, które na co dzień nie są podopiecznymi fundacji. Już teraz do fundacji przychodzą starsi ludzie, którzy chcą spotykać się z innymi, przełamać nudę i robić coś z myślą o sobie rozwijając swoje zainteresowania. To z myślą o nich powstaną koła zainteresowań, m.in. artystyczne, muzyczne, sekcja szachów. Chodzi o to, żeby ci starsi ludzie znaleźli swoje miejsce, bo niestety w naszym mieście dla nich nie ma zbyt wielu propozycji. Trzeba dodać, że po remoncie w dolnej części kościoła założono bardaziej nowoczesne ogrzewanie, bardziej ekologiczne i dające lepsze efekty. W planach jest organizowanie przynajmniej raz lub dwa razy w miesiącu wystawy prac, nie tylko podopiecznych, ale wszystkich odwiedzających i uczestniczących w zajęciach.
Spotkanie w Ośrodku Integracyjnym zakończył występ podopiecznych ŚDS z zespołu ?Jutrzenka?. Swoją wdzięczność płynącą prosto z serca wyrazili w piosenkach. Występ spotkał się sympatycznym przyjęciem przybyłych gości.




Występ zespołu ?Jutrzenka?


W nowej jadalni od 15 grudnia mają być serwowane obiady dla wszystkich, po bardzo przystępnej cenie


Podziękowania dla Elżbiety Nowak dzięki której Fundacja nawiązała bliski kontakt z podobnymi ośrodkami w Holandii


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 48 (751) z dnia 2 Grudnia 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »