tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »

ZATRUDNIĘ ELEKTRYKÓW, POMOC ELEKTRYKA, TEL. ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Żarnów

 Otwarcie w Miedznej

 
W sobotę, 25 sierpnia świętowali mieszkańcy Miedznej Murowanej w gminie Żarnów. Tego dnia oficjalnie oddano do użytku zmodernizowany Dom Ludowy, poświęcono również odnowioną i przeniesioną w nowe miejsce zabytkową kapliczkę. Uroczystość była okazją do wspólnej modlitwy i wspólnej zabawy


Uroczystości rozpoczęło wystąpienie wójta Krzysztofa Nawrockiego, który przypomniał historię zmodernizowanego budynku i przedstawił cel sobotniego spotkania. Powitał również przybyłych gości ? duchownych, lokalnych przedstawicieli parlamentu, władze powiatowe i gminne, poczty sztandarowe SP, gimnazjum i OSP, przedstawicieli gminnych instytucji i placówek oświatowych oraz mieszkańców Miedznej Murowanej i sąsiednich miejscowości. Następnie mszę w intencji mieszkańców Miedznej odprawili ks. Jan Wiktorowicz, proboszcz parafii w Żelazowicach oraz ks. Rafał Piekarski, związany z Żarnowem i Opocznem doktorant KUL?u. Po jej zakończeniu dokonano poświęcenia budynku Wiejskiego Ośrodka Kultury oraz odnowionej kapliczki przydrożnej, którą przeniesiono w nowe miejsce. Po części oficjalnej przyszedł czas na wystąpienia okolicznościowe oraz program artystyczny w wykonaniu miejscowej młodzieży. Wieczorem na terenie nowej placówki odbyła się zabawa taneczna przy muzyce zespołu Livers.
Zmodernizowany budynek od połowy lat pięćdziesiątych do 2000 roku był siedzibą szkoły podstawowej. Uczył się w niej m.in. obecny na uroczystości gen. bryg. Andrzej Gwadera, urodzony w Miedznej. Po zamknięciu szkoły obiekt służył mieszkańcom jako Wiejski Dom Kultury, w którym funkcjonowała również filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Żarnowie. Aby jednak budynek mógł służyć do organizacji spotkań mieszkańców, zebrań wiejskich i lokalnych uroczystości, wymagał remontu i przebudowy. Jego modernizację umożliwiło pozyskanie środków unijnych. Na ten cel gmina pozyskała prawie 300 tys. zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, sama wyłożyła dodatkowe 170 tys. zł. Zadanie w okresie od sierpnia 2011 roku do kwietnia tego roku wykonała firma Pro-Instal-W z Piotrkowa Trybunalskiego. W ramach inwestycji budynek gruntownie wyremontowano i w porównaniu z poprzednimi gabarytami znacznie rozbudowano. Wykonano jego termomodernizację i wszelkie instalacje (do tej pory nie było tu ogrzewania ani sanitariatów). Wzbogacono go również o podjazd dla osób niepełnosprawnych. Teren wokół budynku został utwardzony i zagospodarowany.
Na teren działki, na której znajduje się Wiejski Dom Ludowy, przeniesiono również przydrożną 106?letnią kapliczkę, którą dzięki sponsorom odnowiono. Do niedawna stała ona po drugiej stronie drogi, w obrębie skrzyżowania drogi wojewódzkiej z drogą gminną prowadzącą do Straszowej Woli. Jej przeniesienie było konieczne nie tylko ze względu na otoczenie drzew grożących przewróceniem, ale również z uwagi na planowaną rozbudowę skrzyżowania (w dotychczasowym miejscu kapliczki prawdopodobnie znajdzie się dodatkowy pas drogi do skrętu w lewo, w kierunku Straszowej Woli).


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 35 (790) z dnia 31 Sierpnia 2012r.
W dziale Żarnów dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »