tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Ostrożnie podczas upałów

 
Podczas upałów, gdy temperatura powietrza osiąga 30 stopni C i więcej, nasila się ryzyko udaru cieplnego i przegrzania organizmu. W tym czasie należy otoczyć szczególną troską dzieci, osoby starsze i chore

Stosowanie kilku zasad pozwoli uniknąć udaru cieplnego lub przegrzania organizmu. Po pierwsze należy odpowiednio przystosować dom lub mieszkanie, a więc utrzymywać w nich temperaturę powietrza do 32°C w dzień i do 24°C w nocy; odsłaniania i otwierać okna w nocy i wcześnie rano, gdy na zewnątrz temperatura powietrza jest niższa; zamykać oraz zasłaniać okna również w klimatyzowanych pomieszczeniach; wyłączać w miarę możliwości sztuczne oświetlenie i urządzenia elektryczne.
Po drugie, w miarę możliwości należy unikać upałów. Przebywać w najchłodniejszych pomieszczeniach w domu; unikać forsownego wysiłku fizycznego i wychodzenia na zewnątrz w czasie największych upałów, w szczególności między godziną 10.00 a 15.00. Trzeba spędzać w miarę możliwości od 2 do 3 godzin w chłodnym miejscu (np. w klimatyzowanych budynkach użyteczności publicznej); stosować kosmetyki z wysokim filtrem UV. Nigdy nie należy zostawiać dzieci ani zwierząt w samochodach, nawet na chwilę.
Po trzecie, bardzo ważne jest chłodzenie i nawadnianie organizmu. Trzeba brać częste, chłodne prysznice lub kąpiel oraz stosować chłodne okłady na ciało. Dobrze jest nosić jasne, lekkie, luźne, bawełniane lub lniane ubrania oraz nakrycia głowy, okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Warto też pamiętać o noszeniu wygodnego i przewiewnego obuwia. Obowiązkowo należy pić duże ilości wody, a unikać spożywania napojów alkoholowych. Podczas upałów najlepiej jeść lekko solone potrawy oraz owoce i warzywa o wysokiej zawartości potasu np. pomidory, pomarańcze, sałatę, ogórki, marchew. Należy też pamiętać o przechowywaniu żywności, szczególnie łatwo psującej się, w warunkach chłodniczych.
Sanepid przypomina, że warto wiedzieć jak udzielać pomocy. Jeśli w otoczeniu mieszkają osoby w podeszłym wieku, chore lub samotne ? należy je odwiedzać i w razie potrzeby udzielić odpowiedniej pomocy. Leki należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C lub w lodówce (należy zapoznać się z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu). W przypadku wystąpienia objawów, takich jak: zawroty głowy, nudności, przyspieszona akcja serca lub stan podgorączkowy, należy natychmiast udać się do chłodnego miejsca, zwilżyć twarz, ręce i nogi, a następnie zwrócić się o pomoc do najbliższego punktu opieki medycznej. Do osoby, która majaczy, ma drgawki, gorącą i suchą skórę, traci przytomność, niezwłocznie należy wezwać lekarza lub pogotowie ratunkowe. W czasie oczekiwania na przybycie lekarza lub pogotowia należy: przenieść osobę w chłodniejsze miejsce, ułożyć na plecach z nogami i miednicą uniesionymi wyżej niż tułów, obniżać temperaturę ciała poprzez: przyłożenie zimnych okładów w okolice szyi, pach i pachwin, nieprzerwane wachlować, spryskiwać skórę wodą o temperaturze 25?30°C. Nie należy podawać żadnych leków, a osobę, która straciła przytomność należy ułożyć na boku.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 30 (837) z dnia 26 Lipca 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »