tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 Ostatnie wspomnienia z Turcji

 
Dzięki projektowi Comenius ?Waste not, Want not? młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych poznała Turcję. Do Polski wróciła nad ranem w poniedziałek, 22 października i na gorąco dzieli się wrażeniami z kolejnych dni spędzonych nad BosforemW takich strojach grupa ZSP wystąpiła podczas prezentacji artystycznych w Turcji


Czas na wyjeździe mija szybko. Pobyt w szkole goszczącej w Osmaneli obfitował w wiele wydarzeń. Najważniejszym dniem była środa, 17 października, kiedy to każda grupa prezentowała pokaz kultury i obyczajów swojego kraju a także organizowała stół do sprzedaży produktów charakterystycznych dla danego państwa.
Na nasz program złożyły się dwa tańce, film o szkole oraz prezentacja multimedialna na temat sposobów ograniczenia marnowania żywności. Jeszcze w Polsce część artystyczną pomogła nam przygotować Alina Szymańska z Ośrodka Kultury Gminy i Miasta, natomiast stroje pożyczyliśmy dzięki uprzejmości dyrektora Krzysztofa Kowalskiego.
Prezentację rozpoczęliśmy polonezem. Patrząc na reakcję publiczności, taniec się udał. Gorący aplauz wzbudził również krótki film o szkole, który był nakręcony do muzyki tureckiej. Jednak to, co działo się podczas kolejnego tańca, trudno opisać. Zatańczyliśmy salsę do przeboju ?Kuzu, kuzu? tureckiego piosenkarza Tarkana. Cała publiczność tańczyła razem z nami. Występ był bardzo udany i jeszcze długo zbieraliśmy gratulacje.
Kolejne dni spędziliśmy na zwiedzaniu dalszych zakątków Turcji. Największe wrażenie zrobił na nas region Pamukkale. Miejscowość o tej samej nazwie słynie z wapiennych osadów powstałych na zboczu góry. Jest to teren parku narodowego pod patronatem UNESCO.
Przy pięknej pogodzie wyruszyliśmy na podbój tarasów wapiennych i starożytnego miasta z czasów rzymskich. Po kilkunastominutowym marszu wśród resztek budowli doszliśmy do zbocza góry pokrytej naciekami z węglanu wapnia, z dużą ilością żelaza, wapnia i magnezu. Przed nami rozciągał się niepowtarzalny widok, tak, jakby ktoś rozsypał na całej górze śnieg latem. Aby zejść z góry, wszyscy zdjęli buty i maszerowali, brodząc w wodzie obfitej w sole mineralne.
Z piątku na sobotę wróciliśmy do Stambułu. Samolot do Polski mieliśmy dopiero w niedzielę, dlatego opiekunowie zabrali nas na Wielki Bazar. Radości mieliśmy sporo, bo trzeba się było intensywnie targować. Wieczorem szczęśliwi i oczywiście bez pieniędzy wróciliśmy do hotelu.
Niedziela upłynęła na pakowaniu walizek i przejeździe na lotnisko. Na szczęście hotel miał dobre połączenie z portem Atatu?rk i przemieszczenie się metrem zajęło nam tylko 30 minut. Na lotnisku mnóstwo bramek, a że dziewczyny miały dużą ilość biżuterii, to ?piszczały? i były kontrolowane indywidualnie.
Chwilę niepokoju przeżyliśmy w samolocie: wylądujemy w Krakowie czy też w innym mieście? Na szczęście po kilku okrążeniach nad Krakowem wylądowaliśmy i o godz. 4.00 nad ranem szczęśliwie stawiliśmy się w domach.
Paulina Czpak, Karolina Stobieniecka, Magdalena Niemirska, Karol Białek, Kamil Górny, Adam Komar wraz z nauczycielami ZSP


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 43 (798) z dnia 26 Października 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »