tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
TYNKI GIPSOWE AGREGATEM, cementowo-wapienne, ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Kultura

 Opoczyńska Mentorella we Włoszech

 

W słoneczną niedzielę, 29 sierpnia włoskie maryjne sanktuarium na Mentorelli (1025 m n.p.m.) obchodziło swoje 1500–lecie istnienia. Uroczystościom przewodniczył legat papieski, kard. Giovanni Battista Ree, b. prefekt kongregacji ds. biskupów w Watykanie, który w wygłoszonej homilii nawiązał do Matki Bożej Miłosierdzia oraz postaci Jana Pawła II.
Jak czytamy w zapisie kronikarskim mentorelskiego sanktuarium, papież Jan Paweł II przybywał tu 27 razy jako ksiądz, biskup, kardynał i głowa Kościoła powszechnego. Współkoncelebransami mszy było czterech biskupów, w tym ordynariusz Tivoli Mauro.
Na zakończenie nabożeństwa nastąpił piękny akcent opoczyński. Prezes SAP Zbigniew Gretka przekazał ks. kard. Ree dar od ks. kard. Stanisława Dziwisza, metropolity krakowskiego. Był nim wyprodukowany w Ceramice Paradyż portret ceramiczny Jana Pawła II – honorowego obywatela Opoczna.
Legat papieski z nieukrywaną radością przyjął ten dar. Podziękował Bogu za dar wielkiego pontyfikatu polskiego papieża, podniósł w górę jego portret jak monstrancję i skierował na cztery strony świata. Ten gest spotkał się z wielkim aplauzem licznie zebranych wiernych, którzy brawami wyrazili miłość i wdzięczność Janowi Pawłowi II. Uroczystości uświetnił rzymski chór Totus Tuus, śpiewając także pieśni po polsku.
Wielkie gratulacje należą się kustoszowi tegoż sanktuarium ks. Adamowi Otrębskiemu i zmartwychwstańcom za ogromną troskę o 1500–letnie sanktuarium maryjne oraz o pielgrzymów, pośród których już dwa razy był także Benedykt XVI.
Zbigniew Gretka spotkał się w Rzymie z arcybiskupem Zygmuntem Zimowskim – przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Zdrowia. Były ordynariusz diecezji radomskiej prosił o przekazanie serdecznych pozdrowień mieszkańcom ziemi opoczyńskiej. Zapewnił o swojej nieustannej pamięci w modlitwie u grobu Jana Pawła II, którego kanonizacji spodziewamy się w 2011 r. Ufamy, że opocznian na niej nie zabraknie.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 36 (687) z dnia 10 Września 2010r.
W dziale Kultura dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »