tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Opoczyńscy turyści na obchodach w Zgierzu

 


Obchody Światowego Dnia Turystyki każdego roku odbywają się w innym miejscu naszego regionu. Tym razem odbyły się 27 września w Zgierzu.
Oficjalne uroczystości miały miejsce na terenie parku kulturowego "Miasto tkaczy". Na uczestników czekało wiele atrakcji, m.in. zwiedzanie parku, kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej oraz Muzeum Miasta Zgierza, warsztaty w Centrum Konserwacji Drewna i Centrum Kultury Dziecka, pokazy straży pożarnej i służb ratunkowych, jazda konna oraz przejażdżki bryczkami.
W uroczystościach wzięła udział liczna reprezentacja naszego oddziału. Prezes Halina Kaftan zorganizowała wycieczkę dla członków szkolnych kół PTTK. Pod okiem nauczycielek na obchody pojechało 51 osób. Młodzieżą gimnazjalną z Szadkowic opiekowała się Marianna Krakowiak, dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Kunicach ? Jolanta Gajewska. Najwięcej młodzieży było ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Ogonowicach. Uczniowie mogli liczyć na opiekę Marty Wijaty i Sylwii Rożej.
Przed zwiedzaniem Zgierza każdy z uczestników otrzymał specjalny paszport. Zadaniem turystów było zdobycie jak największej ilości pieczątek, które stawiano w zwiedzanym obiekcie. Kupony z paszportów będą brały udział w losowaniu nagród ufundowanych przez organizatorów. Naszym turystom najbardziej podobały się warsztaty w Centrum Kultury Dziecka: lepienie z gliny oraz zabawy. Każdy ulepił na pamiątkę jeża ? symbol Zgierza. W Centrum Konserwacji Drewna odbyła się m.in. prelekcja dotycząca wiedzy o drewnie, warsztaty poświęcone konserwacji drewna oraz prezentacja intermedialna ? podróż w czasie "Odkryte piękno Zgierza", przedstawiająca proces powstawania nowej osady tkackiej w Zgierzu.
W Domu Tkacza, gdzie znajduje się Muzeum Miasta Zgierza, młodzi turyści obejrzeli wystawę pt. "Kruszówka ? wnętrze mieszczańskie z przełomu XIX i XX wieku", a w Domu Turysty galerię Jerzego Wieczorka oraz stałą wystawę lalek "Dziecięcy świat ? zabawki z dawnych lat". Dodatkową atrakcją było zwiedzenie zrekonstruowanego gabinetu samorządowego wraz z pamiątkową fotografią w fotelu prezydenta Zgierza, wykonaną przez fotografa.
W przerwie zwiedzania wszyscy zjedli gorący posiłek. Co ważne, jak zwykle dopisała pogoda i wrócili do domów bardzo zadowoleni.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 40 (847) z dnia 4 Października 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »