tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Opoczno w marszu przeciwko przemocy

 
W samo południe, 14 lutego w Opocznie odbył się marsz, w ramach ogólnoświatowej akcji przeciwko przemocy ?Nazywam się miliard?, zainicjowany przez Lidię Stanek. ? Poprzez integrację z kobietami z całego świata chcemy mówić za tych, którzy doznają przemocy, ale boją się wyrażać swoje emocje i stanąć z nami w marszu oraz za tych, co już nie mają takiej możliwości? ? powiedziała organizatorka

Ulicą Biernackiego przeszła grupa trzydziestu pięciu kobiet, które miały odwagę publicznie skandować przeciwko przemocy. Poza opoczniankami, w marszu wzięły udział także uczennice z koneckiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego wraz z dyrektorką placówki Anną Panek. Dziewczęta z Końskich, w wojskowych mundurach, z antyprzemocowymi plakietkami, stanowiły zdecydowaną większość uczestniczek akcji. Dlaczego tak niewiele mieszkanek Opoczna wzięło udział w przedsięwzięciu? Inicjatorka akcji ma na to jedno wytłumaczenie. ? Spodziewałam się tego. Przecież to oczywiste, że ofiara przemocy nigdy nie stanęłaby z nami w jednym szeregu. Chciałabym wierzyć w to, że opocznianki nie były zbytnio zainteresowane akcją, ponieważ ten problem ich nie dotyczy. Każdy z nas zdaje sobie jednak sprawę, że ostatnią osobą, która wyszłaby publicznie skandować przeciwko przemocy, byłby człowiek jej doznający. Mam jednak nadzieję, że w przyszłym roku będzie nas więcej, by nasze chóralne ?stop przemocy? miało jak największy odzew ? powiedziała Lidia Stanek.
Akcja rozpoczęła się wspólną gimnastyką, którą poprowadziła instruktorka MDK, Anna Przygodzka. To ona stanęła na czele grupy i zagrzewała uczestniczki do wspólnych ćwiczeń podczas trwania marszu.
Gdy skandując szły wzdłuż ulicy Biernackiego, skupiały na sobie uwagę przechodniów. Reakcje obserwatorów były różne. Jedni wspierali kobiety poprzez doping, inni byli oburzeni organizacją tego typu przedsięwzięcia w okresie postu, tak jakby w tym czasie przemoc ?miała wolne?. Akcja odbywała się pod eskortą policji.
W Polsce do antyprzemocowego marszu przyłączyli się mieszkańcy dwudziestu dwóch innych miast. Akcję wspierały celebrytki m.in.: Olga Frycz, Agnieszka Glińska, Kayah, Kora Jackowska, Hanna Lis, Agata Młynarska, Anna Popek, Magdalena Środa, Beata Tyszkiewicz oraz Dorota Wellman.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 8 (815) z dnia 22 Lutego 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »