tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
TYNKI GIPSOWE AGREGATEM, cementowo-wapienne, ...
czytaj dalej »

ZATRUDNIĘ ELEKTRYKÓW, POMOC ELEKTRYKA, TEL. ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Kultura

 Ojciec zgotował ten los?

 
Książka pt. ?Sprzedane? autorstwa Betty Mahmoody to oparta na autentycznych wydarzeniach relacja Zany Muhsen. Ukazuje los angielskich dziewcząt, które zostały wyrwane z bezpiecznego świata, wydane za mąż bez ich wiedzy i więzione przez 8 lat w spartańskich warunkach jemeńskiej wioski. Zmuszane do niewolniczej pracy, pozbawione godności, szczęścia i chęci życia. Aż trudno uwierzyć, że ta historia zdarzyła się naprawdę?(Betty Mahmoody, ?Sprzedane?, wydawnictwo ?Akapit? 1993)Latem 1980 roku dwie angielskie dziewczynki ? prawie szesnastoletnia Zana Muhsen i jej czternastoletnia siostra Nadia wyruszają w egzotyczną podróż. Mają spędzić wakacje w Jemenie, ponieważ ich ojciec ? Jemeńczyk ? zażyczył sobie, by zobaczyły kraj jego dzieciństwa, poznały tradycje i obyczaje, spotkały się z mieszkającą tam rodziną ojca. Jednak to, co czeka je u kresu podróży nie ma nic wspólnego z wakacyjnym wypoczynkiem. Los, jaki zgotował im własny ojciec, jest tak przerażający, że gdyby cała ta historia w stu procentach prawdziwa, trudno byłoby w nią uwierzyć.
Ojciec Zany i Nadii, dużo wyżej od córek cenił tradycję oraz kulturę, w której się wychował. Dla niej poświęcił młodość, niewinność, szczęście, uczucia i bezpieczeństwo swych dzieci. Wywiezione podstępem do Jemenu angielskie nastolatki, stają się ofiarami intrygi matrymonialnej uknutej przez ojca. Sprzedane jako żony dla młodszych od siebie chłopców, wiodą przez wiele lat ciężkie życie z dala od bliskich. Zaczyna się dla nich prawdziwe piekło i walka o odzyskanie wolności. Przez bezsensowne arabskie prawo dziewczyny nie mogą opuścić kraju bez pozwolenia swoich mężów. W prymitywnych warunkach, w ciągłym upokorzeniu, któremu towarzyszy przemoc fizyczna i seksualna, starają się zachować resztki godności, a przede wszystkim walczyć o wyzwolenie. Zana nie dała się złamać. Znała swą wartość i wygrała walkę o wolność. Teraz walczy o siostrę.
Wstrząsająca, bardzo smutna i wzbudzająca wiele emocji książka, do tego świetnie, bardzo lekko napisana. Powraca się do niej wiele razy i za każdym razem tak samo szokuje. W pełni przekazuje emocje, które targały główną bohaterką. To powieść przede wszystkim o bezsilności, zniewoleniu i beznadziejności. Na długo pozostanie w mojej pamięci, a upór i charyzma Zany niechaj będą przykładem dla innych.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 44 (799) z dnia 2 Listopada 2012r.
W dziale Kultura dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »