tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Ciekawostki

 Oj, strzelaj prędzej, strzela...

 
2 lipca ? Dzień Dziennikarza Sportowego

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w pełni. Mamy kilka niespodzianek barwnie opisanych i skomentowanych przez dziennikarzy sportowych.
Tytułowy okrzyk sprawozdawcy sportowego towarzyszył każdemu z nas od początków zainteresowania sportem. Już ponad pół wieku stanowi on czołówkę sygnału "Kroniki sportowej" Programu I PR. Pochodzi z relacji z meczu pucharowego między Legią Warszawa a Slovanem Bratysława, rozgrywanego 19 września 1956 r., gdy Polacy wygrali 2:0. Komentatorem, którego głos został utrwalony w pamięci kibiców na dziesięciolecia był Tadeusz Pyszkowski (1915-2007), a słowa dotyczyły sytuacji z 63 minuty, w której drugiego gola dla Legii zdobył Lucjan Brychczy. Nie jest to jedyny przykład długowieczności zdań wypowiedzianych w ferworze relacji przez sprawozdawców sportowych.
2 lipca dziennikarze sportowi prasy, radia, telewizji, mediów elektronicznych oraz fotoreporterzy na całym świecie po raz dwudziesty obchodzić będą Światowy Dzień Dziennikarza Sportowego. Ustanowiony został 2 lipca 1994 roku w Manchesterze na kongresie Międzynarodowego Stowarzyszenia Prasy Sportowej (AIPS). Data nie jest przypadkowa. Stowarzyszenie zostało utworzone podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich ? a właściwie Igrzysk VIII Olimpiady, które rozegrane zostały w Paryżu między 4 maja a 27 lipca 1924 roku ? jako jedyna organizacja dziennikarzy sportowych przy Międzynarodowej Komisji Olimpijskiej. Wśród założycieli byli również przedstawiciele prasy polskiej. Igrzyska Olimpijskie w Paryżu były pierwszymi, w których wzięła udział reprezentacja Polski.
To nie przypadek, że spośród wielu specjalizacji dziennikarskich właśnie sprawozdawcy sportowi zostali wyróżnieni własnym świętem. Mimo, że nie widać ich na sportowych arenach, to dzięki nim możemy podziwiać zmagania w najbardziej odległych miejscach świata. To oni wydobywają i pokazują nam piękno sportu. Dzięki nim przeżywanie meczów piłki nożnej, hokeja czy skoków narciarskich nabiera dodatkowego smaczku, a z pozoru nawet kiepskie widowiska urastają do rangi wyjątkowych spektakli. Dają z siebie wszystko, komentując, pisząc i relacjonując wydarzenia sportowe z całego świata, należy jednak pamiętać, że ten typ dziennikarstwa jest najbardziej ekspresyjny, wymaga specyficznego warsztatu i branżowego obycia. A nade wszystko, doskonałej wiedzy merytorycznej. Nie ma innej dziedziny dziennikarstwa, która tak mocno opiera się na statystykach, analizach i wyliczeniach.
Sport generuje wiele sytuacji stresowych, nagłych zdarzeń, krańcowych emocji i gwałtownych zwrotów akcji. Stąd szereg kultowych lapsusów językowych w wypowiedziach dziennikarzy sportowych. Znany językoznawca, profesor Jan Miodek przed dwoma laty na pytanie, jak ocenia język komentatorów sportowych, odpowiedział:
? Oni są biedni. Oglądalność programów sportowych jest bardzo duża i każdy ich błąd językowy później jest długo komentowany. Podpisałbym się pod słowami Stanisława Tyma, który powiedział, że sprawozdawcy sportowi często narażają się na śmieszność, gdy chcą być w swoich sprawozdaniach bardzo poetyccy. Dla mnie najśmieszniejszym tego przykładem jest relacja jednego ze sprawozdawców wyścigu pokoju, który Ryszarda Szurkowskiego nazwał "cudownym dzieckiem dwóch pedałów".
Dla ścisłości przypominamy, że powiedzonko to miało się też odnosić do takich kolarzy, jak Stanisław Szozda, Joachim Halupczok, Miguel Indurain albo jeszcze do kogoś innego, a przypisywane jest wielu sprawozdawcom sportowym. Najwięcej osób obstaje przy nestorze (ur. 1921 r.) polskiego dziennikarstwa sportowego Bohdanie Tomaszewskim, który z Wyścigu Pokoju relacjonował też: Jadą? Cały peleton, kierownica koło kierownicy, pedał koło pedała?. "Widać wielkie ożywienie w kroku Lewandowskiego" padło w relacji z biegu na 800 m z udziałem Stefana Lewandowskiego, a w innej "Pani Szewińska nie jest już tak świeża w kroku, jak dawniej".
Słuchając wypowiedzi komentatorów sportowych można odnieść wrażenie, że ich słowna twórczość nie zna granic. Oto wybór najciekawszych ? naszym zdaniem ? wypowiedzi mistrzów tej dziedziny:
"Pasiaki" remisują w Oświęcimiu" ? nie wiadomo, kto pierwszy użył tego tytułu; najstarsi dziennikarze sportowi twierdzą, że ukazał się po raz pierwszy w latach 50. w nieistniejącym już "Echu Krakowa"; grały wtedy ze sobą drużyny piłkarskie Cracovii (czyli Pasy) i Unii Oświęcim.
"Wszystko w rękach konia" ? Jan Ciszewski przed decydującym przejazdem Jana Kowalczyka na olimpiadzie w Moskwie.
"Dzień dobry państwu. Ze stadionu Wembley wita Dariusz Ciszewski" ? Dariusz Szpakowski.
"Włodek Smolarek krąży jak elektron koło jądra Zbyszka Bońka" oraz "Biegnie, biegnie? no i puścił Bąka lewą stroną" ? też Dariusz Szpakowski.
Dialog komentatorów podczas meczu RKS ? Widzew o Trzeciaku, który dzień po meczu miał wziąć ślub: ? Żona będzie miała z niego pożytek? ? O tak, jeżeli jeszcze w łóżku będzie spisywał się tak jak na boisku?
"Mówię państwu, to jest naprawdę niezwykła dziewczyna. Dwie ostatnie noce spędziła poza wioską" ? Włodzimierz Szaranowicz o Otylii Jędrzejczak.
"Ten rok był pełen wyrzeczeń dla Renaty Mauer? W kwietniu wyszła za mąż" ? Janusz Uznański (TVP).
"Jak państwo widzicie, nic nie widać w tej mgle" ? Edward Durda (Wizja Sport).
"Ja z mieszanymi uczuciami podglądam panie" ? Monika Lechowska (TVP).
"Zawodnicy są tak zaangażowani w walkę, jak aktorki filmów porno w dialogi" ? Jerzy Kulej.
"Panie Turek! Niech pan tu kończy to spotkanie!" ? Tomasz Zimoch podczas meczu Widzew Łódź ? Brondby Kopenhaga, w eliminacjach Ligi Mistrzów w 1996 roku.
"Tuwimowe radio, ptaki zaczynają śpiewać, Adaś, taś, taś, taś" ? też Tomasz Zimoch w czasie konkursu skoków na Igrzyskach Olimpijskich w Vancouver.
Na koniec jeszcze raz Bohdan Tomaszewski: "I tak jak wszyscy komentatorzy, przepraszam za wszystkie błędy, jakie popełniłem, ale taka jest piłka".
Przypomniał: jerg


jerg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 26 (885) z dnia 27 Czerwca 2014r.
W dziale Ciekawostki dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »