tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Odyseusze z "Trójki"

 
"Odyseja umysłu" uczy młodych ludzi stawiać czoła zmianom, zaszczepia w nich radość z nauki i wiarę we własne zdolności osiągania tego, co inni mogliby uznać za niemożliwe. dr Sam Micklus - twórca "Odysei umysłu"

Rok szkolny 2011/2012 został ogłoszony przez ministra edukacji narodowej ?Rokiem z pasją?. Dlatego też dyrekcja ZSS nr 3 zaczęła szukać czegoś niepowtarzalnego. I znalazła "Odyseję umysłu" - program, który wzbogaca i uatrakcyjnia pozalekcyjną ofertę szkoły i doskonale przyczynia się do wspierania talentów, przynosząc znakomite rezultaty wychowawcze w pracy zarówno z uczniami zdolnymi, jak i z uczniami trudnymi.
Wszystko zaczęło się od ukończonego w październiku przez grupę 18 nauczycieli z ?Trójki? szkolenia trenerów, które jest nowoczesnym narzędziem pedagogicznym zarówno dla nauczycieli z pasją ?pozytywnie zakręconych?, jak i dla tych wszystkich, którzy lubią inspirować młodych ludzi do myślenia i wymyślania. Szkolenie przeprowadzone przez trenerów Anitę Dorczyńską?Czopnik i Andrzeja Bernardyna z Opola było niesamowitą przygodą, pozwalającą w praktyce doświadczyć ?Odysei umysłu? i zrozumieć, o co chodzi w programie. ?Odyseja umysłu? obecna jest w Polsce od ponad 20 lat. Pierwsza drużyna rozpoczęła pracę w 1989 roku, a pierwszą krajową edycję konkursu zorganizowano w roku 1992. Od tego czasu w programie wzięło udział kilkanaście tysięcy polskich odyseuszy. Ideę sprowadziła do Polski prof. Józefa Sołowiej, psycholog twórczości z Uniwersytetu Gdańskiego. Jej pamięci poświęcona jest nagroda przyznawana trenerom za szczególny wkład w rozwój programu w naszym kraju.
Patronat nad polską edycją sprawuje minister edukacji narodowej. Celem programu jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek. ?Odyseja umysłu? to konkurs twórczego rozwiązywania problemów rozbieżnych, czyli takich, które rozwiązać można na wiele sposobów. Odyseusze pracują w drużynach, które reprezentują placówki edukacyjne. Opiekę nad każdym zespołem sprawuje trener, którego zadaniem jest integrowanie grupy oraz organizowanie i kierowanie jej pracą. Trener nie sugeruje ani nie narzuca uczestnikom własnych pomysłów. Postanowiliśmy sprawdzić się jako trenerzy ?Odysei umysłu? ? sztuki myślenia. Jesienią po opublikowaniu pięciu problemów długoterminowych drużyny ZSS nr 3 wybrały jeden z nich. Następnie przez kilka miesięcy uczniowie samodzielnie przygotowywali jego rozwiązanie, wspólnie analizowali zadania, decydowali o najlepszym pomyśle. Następnie złożyli swoje pomysły w 8?minutową prezentację i przedstawili 4 marca w Poznaniu sędziom oraz publiczności. Po prezentacji zespoły przystąpiły do kolejnego etapu konkursu i zmierzyły się z tzw. problemem spontanicznym ? zadaniem?niespodzianką ? którego treści wcześniej drużyna nie znała, a rozwiązanie musiała stworzyć w kilka minut. Ta część odbywała się bez udziału trenerów i publiczności, uczniowie byli zdani wyłącznie na siebie i własne umiejętności.
Odyseusze współzawodniczyli ze sobą w czterech grupach wiekowych. ?Trójkę? w najmłodszej kategorii wiekowej reprezentowali uczniowie klasy IIIa. W skład drużyny o nazwie ?Lunatycy? weszli: Julia Cichawa, Joanna Tokarska, Amelia Zwolińska, Jędrzej Gregorczyk, Szymon Milczarczyk, Aleksy Smolarek i Mateusz Zalega, trenerami byli: Anna Pecyna, Monika Dąbrowska, Agnieszka Goworek i Agnieszka Cichecka. Uczniowie wybrali jeden z trudniejszych problemów długoterminowych ?Uczeni na tropie? i mieli wymyśleć i stworzyć oryginalne przedstawienie o ekspedycji naukowców, pragnących odkryć przyczynę tajemniczych zdarzeń. Miejsce, w które udała się owa ekspedycja, drużyna wybrała z listy fotografii udostępnionych przez obserwatorium Ziemi Agencji NASA. (Nasi najmłodsi wybrali zdjęcie przedstawiające kolorową wodę u wybrzeży Namibii). Uczniowie samodzielnie opracowali i wykonali pod okiem trenerów wszystkie elementy scenografii, rekwizyty i stroje, co okazało się dla nich nie lada wyzwaniem.
Kolejne dwie drużyny przygotowały ?Pomocny patrol?. Pierwsza z nich to Mikołaj Kowalczyk, Milena Polak i Maja Wijata z kl. IVc, Julia Kowalczyk, Paulina Rybiałek, Nikodem Sokołowski i Aleksandra Zalewska z kl. Vb, którzy pod okiem trenerów: Barbary Sobierajskiej, Elżbiety Kowalczyk, Henryki Mazur i Anny Pręcikowskiej?Skoczylas przygotowała przedstawienia o grupie uczniów, którzy ? podróżując przez jedno lub więcej miejsc wymyślonych przez drużynę ? napotykają sytuacje negatywne i zamieniają je w pozytywne.
Podobny problem, ale w innej skali, i w inny sposób rozwiązała grupa o nazwie "Transformatorzy", w składzie Filip Czarnecki (VIc), Natalia Rajska (VIa), Patrycja Dróżdż (VIb), Gabriela Rajska (gimnazjum, kl. Id), Mariusz Reguła (Ia G) i Jakub Sarna (IId G) pod opieką trenerek Katarzyny Gadek, Jolanty Kruk i Anny Zalegi. W trakcie wielogodzinnych przygotowań i prób uczniowie nauczyli się komunikacji i pracy w zespole, szukania wielu możliwości rozwiązania problemu, a także krytycznego myślenia i podejmowania decyzji. Przydatna okazała się również umiejętność zarządzania czasem. Ucząc się samodzielnego, nieszablonowego myślenia odyseusze uwierzyli w to, że ?nie ma czegoś takiego jak zły pomysł, zawsze jednak istnieje pomysł lepszy? (dr C. Samuel Micklus). Pomimo różnicy charakterów i temperamentów, stworzyli zgrany zespół, który mimo niewielkiej tremy dał z siebie wszystko.
Uczniowie klas II gimnazjum w składzie: Jakub Baran (IIa), Karolina Gregorczyk (IIb), Adrianna Jobczyk (IIc), Adrianna Ziuziakowska (IIc) oraz Jakub Jach (IIb) wybrali drugi problem długoterminowy ?Uczeni na tropie?. Zadaniem drużyny było stworzenie i zaprezentowanie oryginalnego przedstawienia o ekspedycji w miejsce wybrane z pośród fotografii, również udostępnionych przez obserwatorium Ziemi Agencji NASA (Oko Afryki ? Mauretania). Trenerami tej drużyny były Edyta Skorupska i Beata Ferensztajn.
Odyseusze z najstarszej grupy wiekowej, postawili sobie trudne zadanie, mierząc się z ?Tematem ? dylematem?, czyli drugim problemem długoterminowym. Drużyna o nazwie ?Berety z trójkowej planety?, w składzie: Julita Marecka, Aneta Lebioda, Kacper Dobrowolski z klasy IIIa oraz Aleksandra Kmita, Klaudia Wójcik i Dawid Malicki z klasy IIa pod wodzą trenerów: Anety Stańczyk, Anety Tokarskiej i Dominiki Kot, miała stworzyć i zaprezentować humorystyczne przedstawienie zainspirowane słynnym pytaniem: ?Być albo nie być??. W spektaklu przygotowanym przez kreatywnych Odyseuszy, wymyślony przez nich hamletyzujący bohater (w tym wypadku Gaśnica) stanął przed nader oryginalnym dylematem ?Bić pianę czy nie bić piany??. Dokonał wyboru, po to tylko, by odkryć, że wcale nie było to wyjście prostsze i lepsze. Sędziowie bardzo wysoko ocenili grę aktorską głównych aktorów, czyli Kacpra Dobrowolskiego wcielającego się w rolę sfrustrowanej swą bezczynnością i marzącą o biciu piany na torcie Gaśnicy oraz Julity Mareckiej, która w brawurowy sposób odegrała rolę wężowego sumienia namawiającego głównego bohatera do zmiany postępowania. Oceniający zwrócili również uwagę i przyznali dużą ilość punktów za scenografię ? ręcznie malowane na prześcieradłach wnętrze cukierni wypełnione wuzetkami, eklerami, lizakami itp. oddziaływały nie tylko na zmysł wzroku, ale i smaku.
Gimnazjaliści zebrali od sędziów gratulacje, za to, że potrafią się ze sobą bawić, cieszyć się ze wspólnego sukcesu, bo przecież w myśl odysejowego hasła: ?W Odysei każdy jest zwycięzcą?. A nasi uczniowie oprócz dobrej zabawy i poczucia własnej wartości zyskali dużo więcej.
Na zakończenie wyczerpane drużyny uczestniczyły w gali podsumowującej zmagania uczestników, w której wszyscy byli zwycięzcami. W nagrodę odyseusze i trenerzy otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy. Bo przecież ? Odyseja ma niepowtarzalną atmosferę i daje młodym ludziom możliwość wydobycia z pokładów fantazji i pomysłowości ludzkiej tego, co najlepsze ? a trenerowi możliwość stymulacji młodzieży w tym procesie. Czy może być coś lepszego dla pedagoga?? wypowiedź Małgorzaty Włodarczyk ? trenerki z Łodzi. Drużyny, które w poszczególnych kategoriach uzyskały najlepsze wyniki na eliminacjach regionalnych, awansowały do finału ogólnopolskiego. Jego zwycięzcy będą reprezentować Polskę na finałach światowych w Stanach Zjednoczonych.
Trenerzy ZSS nr 3






Berety z Trójkowej Planety z klas IIa i IIIa Gimnazjum





Grupa Lunatycy z klasy IIIa SP





Grupa uczniów pod nazwą Transformatorzy





Pomocny patrol z klas IVc i Vb SP





Uczeni na tropie ? klasy II Gimnazjum



Artykuł ukazał się w wydaniu nr 11 (766) z dnia 16 Marca 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »