tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Żarnów

 Odwiedźcie uroczy zakątek

 
Zaproponowany przez Stajnię Artystyczną "Marcinków" program "Wakacji z pasją" zakłada praktycznie co tydzień jakąś imprezę: 31 lipca warsztaty aktorskie prowadzone przez Joannę Kasperek?Atman, 7 sierpnia warsztaty wokalne, prowadzone przez barda krakowskiej "Piwnicy pod Baranami" Piotra "Kubę" Kubowicza, 13 sierpnia warsztaty fotograficzne prowadzone przez artystę plastyka i scenografa Dorotę Wijas i 21 sierpnia warsztaty bibułkarskie, które poprowadzi Dorota Borkowska z KGW Sokołów ? Grzymałów ? Stawowiczki. Wszystkie te imprezy rozpoczynają się o godz. 11.00, że wstęp na nie jest całkowicie wolny, to i my możemy z czystym sumieniem napisać


Stajnia Artystyczna "Marcinków" położona jest z dala od centrów wielkich ośrodków kultury. Ba, położna jest daleko od najmniejszych nawet wiosek.
3,5 km od Żarnowa, na powierzchni niemal 25 ha majątku kupionego niegdyś wspólnie z mężem, dziś wspólnie z córkami gospodaruje teatrolog z zawodu, Marzena Michałowska?Kowalik. Kultura to jej pasja, jej zawód i ten wyuczony i ten wykonywany. Miłością do koni zaraził ją, zmarły kilka lat temu mąż, zootechnik, miłośnik koni rasowych, głównie arabów i trener tych, jakże pięknych zwierząt. Jeśli ktoś kocha konie, to wcześniej czy później będzie je chciał hodować, a do tego potrzebna jest przestrzeń, pola. Szukali więc dla siebie siedziby, zataczając coraz większe kręgi wokół Kielc, miejsca gdzie mieszkali. I wreszcie znaleźli.
Majątek, jakbyśmy kiedyś powiedzieli, Marcinków wymagał i wymaga ogromu pracy, ale najgorsze chyba już przeszło. Odbudowali, a właściwie wybudowali od podstaw, zgodnie z wymogami europejskimi, stajnię na kilkanaście stanowisk. Ale przecież były jeszcze pasje teatralne pani Marzeny. Stąd powstała minisala widowiskowa, w której bardzo kameralnej atmosferze mogą odbywać się koncerty, wieczory poezji, prezentacje literackie etc. Takie koncerty mogą być organizowane i na świeżym powietrzu, choćby w specjalnie zorganizowanym grillowisku, zbudowanym w ruinach starej stodoły.
? Pomysłów na imprezy mi nie brakuje ? mówi pani Marzena. ? Korzystam z dobroduszności moich przyjaciół, którzy za swoje występy nie oczekują honorariów. Chcielibyśmy więc nagrodzić ich wyjątkową frekwencją. Uczestnicy zajęć to głównie młodzież z żarnowskiego gimnazjum, zachęcona przez uczęszczającą do niego młodszą córkę. Często odwiedzają nas też dzieci wypoczywające w okolicy. Ci młodzi zapaleńcy mają dodatkowe ułatwienie. Siądą na rowery i po piętnastu minutach są na miejscu. Liczę jednak na większy udział w projektach kulturalnych. Po ich zakończeniu zapraszam na spacer urokliwymi alejami, w tym przepiękną aleją grabową, która cudem ocalała podczas wichury w lipcu 2011 roku. Można również "zaliczyć" artystyczno-przyrodniczą ścieżkę edukacyjną, opracowaną przez prof. Eugeniusza Dubiela, botanika z Uniwersytetu Jagiellońskiego, sfinansowaną z PROW na lata 2007-2013 ? działanie małe projekty. Zachęcam zatem do łączenia przyjemnego z pożytecznym i aktywnego spędzenia wolnego czasu.
Aleja grabowaArabyGrillowisko


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 30 (837) z dnia 26 Lipca 2013r.
W dziale Żarnów dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »