tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 Odtworzyli wrzesień 1939 r.

 
Wydarzenia sprzed 71. lat zobaczyli widzowie zgromadzeni przed kościołem św. Łukasza. W minioną niedzielę, 5 września – nieco później i nieco inaczej niż zwykle – Drzewica obchodziła rocznicę wybuchu II wojny światowej



Niemcy wdzierają się na plac kościelny


Urząd Gminy i Miasta oraz Muzeum Regionalne w Opocznie zorganizowały inscenizację, która była pierwszą tego typu formą lekcji historii w Drzewicy. Po reakcji widzów trzeba przyznać, że pomysł okazał się trafiony w dziesiątkę.
Widowisko historyczne rozpoczęto kilka minut po godzinie 11.00. W rolę narratora wcielił się dyrektor muzeum Tomasz Łuczkowski – inicjator przedsięwzięcia. Najpierw zaprezentował rys historyczny wydarzeń sprzed 71 lat. Wtedy to, 8 września 1939 r. Niemcy zamordowali dwóch księży: ks. kanonika Stanisława Klimeckiego oraz ks. kapelana WP Antoniego Dolacińskiego.
Ks. Dolaciński prawdopodobnie skrył się w miejscowej plebanii 7 września. Pochodził z Łodzi i miał 31 lat. Ks. Klimecki, proboszcz drzewicki, przedstawił go Niemcom jako swojego wikarego. Hitlerowcy początkowo uwierzyli, jednak ks. Dolacińskiego zdradziły wojskowe buty wystające spod sutanny. Kapelan został zamordowany na wieży kościelnej, natomiast proboszcza wyprowadzono do niedalekiego lasu i tam został zastrzelony.
Po krótkim wstępie widzom zgromadzonym przed kościołem ukazał się niewielki oddział w polskich mundurach z września 1939 r. Do żołnierzy wyszedł ks. wikary Marek Maciążek, który grał rolę ks. proboszcza Klimeckiego. Po chwili nastąpił atak Niemców. Wymiana ognia trwała kilka minut i żołnierze polscy zostali zmuszeni do ucieczki.
Zatykającym dech w piersiach był moment wtargnięcia niemieckich żołnierzy na plac kościelny. Następne sceny widowiska rozegrały się już nieco wolniej. Jednak były bardzo dramatyczne.
Kulminacyjny punkt inscenizacji poruszył chyba każdego widza. Kiedy wynoszono z kościoła „zastrzelonego” kapelana wielu starszych drzewiczan płakało. Później żołnierze niemieccy wyprowadzili księdza proboszcza poza plac kościelny, co symbolicznie zakończyło rekonstrukcję wydarzeń z 1939 r.
Ostatnim punktem widowiska była prezentacja grup rekonstrukcyjnych. W żołnierzy niemieckich wcieliły się grupy rekonstrukcji historycznych z Radomia, Konewki i Tomaszowa Maz., natomiast w żołnierzy polskich działająca przy opoczyńskim muzeum grupa rekonstrukcyjna „Henryk”.
Po inscenizacji głos zabrał burmistrz Janusz Reszelewski. – Sądząc po licznej obecności mieszkańców, ciszy w trakcie odgrywania scen i oklaskach na zakończenie takie obchody pierwszego września mają sens. Kiedy stoi się tuż obok i widzi biegnących w podkutych butach Niemców, słychać warkot motoru i strzały to inaczej przeżywa się wydarzenia sprzed lat – powiedział. – To pierwsza ale na pewno nie ostatnia rekonstrukcja w naszym mieście.
Inscenizacja zakończyło składanie wiązanek przy grobie zamordowanego w 1939 r. kapelana. Delegacje harcerzy udały się także na grób ks. Klimeckiego i do pamiątkowej tablicy w parku. Zebrani robili sobie zdjęcia z odtwórcami. Wielkim zainteresowaniem cieszył się niemiecki motor.
O godzinie 12.00 proboszcz parafii w Drzewicy ks. Adam Płuciennik odprawił mszę w intencji drzewiczam pomordowanych w okresie okupacji. W nabożeństwie uczestniczyły poczty sztandarowe i miejscowe delegacje.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 36 (687) z dnia 10 Września 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »