tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 Odtworzą lokalną historię

 

5 września w Drzewicy odbędzie się inscenizacja historyczna ukazująca wydarzenia z 1939 r. Widzowie będą mogli zobaczyć epizod wrześniowy mający miejsce przed kościołem św. Łukasza.
Inscenizację przygotowuje Muzeum Regionalne w Opocznie i weźmie w niej udział kilka grup rekonstrukcyjnych. Po raz pierwszy w Drzewicy odbędzie się tego typu widowisko historyczne, które zostanie sfinansowane przez Urząd Miasta i Gminy. Głównym celem organizatorów jest przypomnienie tragicznych wydarzeń jakie miały miejsce 8 września 1939 r. w okolicach kościoła św. Łukasza. Wówczas Drzewica znalazła się pod okupacją niemiecką. Od samego początku dochodziło do zbrodni na miejscowej ludności.
Tragicznym, ale jakże wymownym akcentem pierwszych dni okupacji było zamordowanie przez Niemców dwóch księży: ks. kanonika Stanisława Klimeckiego oraz ks. kapelana WP Antoniego Dolacińskiego.
Ks. Dolaciński prawdopodobnie skrył się w miejscowej plebanii 7 września. Pochodził z Łodzi i miał 31 lat. Ks. Klimecki, proboszcz drzewicki, przedstawił kapelana Niemcom, jako swojego wikarego. Niemcy początkowo uwierzyli, jednak ks. Dolacińskiego zdradziły wojskowe buty, wystające spod sutanny. Został on zamordowany na wieży kościelnej, natomiast ks. proboszcza wyprowadzono do niedalekiego lasu i tam został zastrzelony.
Po inscenizacji miejscowe władze złożą wieńce przy tablicy upamiętniające to wydarzenie i zostanie odprawiona msza. Początek uroczystości o godzinie 11.00 na placu kościelnym.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 34 (685) z dnia 27 Sierpnia 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »