tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Odśnież chodnik!

 
Nawet 500 zł grzywny może dostać właściciel nieruchomości, jeśli nie odśnieży chodnika przed domem. Za wyrzucenie śniegu na drogę musi liczyć się z mandatem nawet do 1500 zł


Zgodnie z prawem, to właściciel nieruchomości ma obowiązek odśnieżenia i skucia lodu z chodników przy nieruchomości. Gdy tego jednak nie zrobi, musi liczyć się z tym, że może dostać mandat. Karę nakładają najczęściej strażnicy miejscy. Grzywna wynosi zazwyczaj 100 zł, ale jej maksymalna wysokość sięga nawet 500 zł. Gdy właściciel odmówi przyjęcia kary, powinien liczyć się z tym, ze finał takiej sprawy może mieć miejsce w sądzie.
Za wyrzucanie śniegu na drogę grozi natomiast mandat w wysokości do 1500 zł. Zanim zdecydujemy się na taki krok, warto wziąć pod uwagę ewentualność spowodowania w ten sposób wypadku drogowego. Wówczas odpowiemy przed sądem za przestępstwo.
Wśród mieszkańców domów wielorodzinnych, obowiązek odśnieżania spoczywa na zarządcy nieruchomości, o ile ten został powołany. Pozbyciem się śniegu zajmie się natomiast wspólnota lub spółdzielnia. W przypadku gdy jednak brak jest zarządcy (np. w mieszkaniach bezczynszowych), za odśnieżanie odpowiadają sami właściciele mieszkań. Mogą jednak skorzystać z usług firmy zajmującej się odśnieżaniem. Takie rozwiązanie pozwoli uniknąć odpowiedzialności cywilnej właściciela nieruchomości, gdy ktoś poślizgnie się przed nią i zrobi sobie krzywdę.
Nawet najdokładniejsze odśnieżanie nie daje nam jednak pewności, że przed naszym domem nie dojdzie do nieszczęśliwego wypadku spowodowanego śliską nawierzchnią. Aby czuć się bezpiecznie, właściciel posesji może wykupić ubezpieczenie OC nieruchomości. Pokryje ono ewentualne roszczenia osoby poszkodowanej, gdy ta doznała uszczerbku, idąc chodnikiem przed ubezpieczonym domem. Koszt takiej polisy wynosi kilkadziesiąt złotych w skali roku.
A kiedy właściciel nie musi odśnieżać chodnika przed swoją posesją? Choćby wtedy, gdy na chodniku jest płatny postój pojazdów. Jeśli gmina pobiera opłaty za parkowanie, sama musi uprzątnąć śnieg. Podobnie w przypadku, gdy przed domem mamy przystanek autobusowy. W takiej sytuacji obowiązek odśnieżania spada na barki przedsiębiorstwa komunalnego. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zakłada jednak, że właściciel działki musi odśnieżyć chodnik, o ile leży on bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Gdy więc między granicą działki, a chodnikiem jest miejski pas zieleni, to gmina odpowiada za odśnieżanie.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 4 (811) z dnia 25 Stycznia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »