tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Oddaj osocze!

 
Jest szansa, by opoczyński Punkt Krwiodawstwa pobierał również osocze

Taki pomysł pojawił się podczas rozmów z dyrekcją Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Jak mówi Lucyna Zalega z Punktu Krwiodawstwa w Opocznie, gdyby plany zostały zrealizowane, placówka wykonywałaby plazmaferezę. Jest to zabieg mający na celu pobranie od dawcy jedynie płynnej części krwi zwanej osoczem lub plazmą. Oprócz wody - głównego składnika - osocze zawiera kilkaset różnych białek, z których kilka ma niezwykle ważne znaczenie dla współczesnej medycyny.
Z osocza można izolować białka konieczne dla prawidłowego krzepnięcia krwi, a więc leczenia chorych na hemofilię i inne skazy krwiotoczne. Oddziela się również białka zwane immunoglobulinami, które stosowane są głównie w celu zwiększenia odporności organizmu a także albuminę niezbędną w leczeniu oparzeń, wstrząsów i innych schorzeń. W osoczu znajdują się niewielkie ilości wymienionych białek, dlatego aby umożliwić skuteczne leczenie wielu chorób potrzebne jest zebranie dużych ilości osocza.
Pielęgniarka dodaje, że plazmafereza to zabieg całkowicie bezpieczny, nie powodujący żadnych ujemnych następstw w organizmie dawcy. Polega na pobraniu osocza do aparatu zwanego separatorem, który automatycznie oddziela osocze od krwinek czerwonych. Te ostatnie są cyklicznie zwracane dawcy, a osocze zbierane w oddzielnym pojemniku. W ten sposób pobiera się zwykle 600 ml osocza w ciągu około 40-60 minut.
Osocze można oddawać częściej niż krew pełną - nawet co dwa tygodnie przez okres ośmiu tygodni, później należy zrobić około dwumiesięczną przerwę. W ciągu roku można oddać nie więcej niż 15 litrów. Przy kwalifikowaniu dawców osocza obowiązują takie same zasady jak w przypadku krwiodawców.
Lucyna Zalega przyznaje, że gdyby na naszym terenie znaleźli się chętni do oddawania osocza, opoczyński punkt byłby czynny również w czwartki, a nie tylko w poniedziałki. Zaprasza osoby z układem krwi Rh+. Szczególnie gorąco te z grupami krwi AB i B, choć dawcy z grupami A i 0 również będą mile widziani. Honorowi dawcy osocza mogą liczyć, m.in. na rekompensatę w wysokości kosztów posiłku regeneracyjnego oraz - podobnie jak w przypadku dawców krwi - na możliwość odliczenia większej kwoty od podatku.
Więcej informacji na ten temat można uzyskać w Punkcie Krwiodawczym przy szpitalu, tel. 44 754 23 68.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 13 (664) z dnia 2 Kwietnia 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »