tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Poświętne

 Obrady z geodetą w tle

 
Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Poświętne głosowano m.in. stawki za wodę i ścieki na 2010 rok. Pomimo tygodnia poprzedzającego święta wielkanocne atmosfera była gorąca, nie tylko na sali obrad…

W poniedziałek, 29 marca obradowała Rada Gminy w Poświętnem. Wśród punktów porządku XXXVII sesji samorządowcy m.in. wysłuchali obszernego sprawozdania komendanta gminnego OSP Jerzego Łumińskiego z działalności straży w 2009 roku. Niestety, już w połowie wystąpienia komendanta doszło do sporu między wójtem a sprawozdawcą z OSP. Panowie wzajemnie przerzucali się odpowiedzialnością za złą współpracę. Wójt wytykał komendantowi, jego zdaniem, zawyżoną liczbę członków OSP, wskazywał jednocześnie na fakt, iż niewielu druhów jest odpowiednio wyszkolonych, że członkowie OSP w Poświętnem mają wiecznie żal do wójta o wszystko i mają zbyt wygórowane oczekiwania. Ta polemika wójta Mieczysława Stępnia i komendanta gminnego OSP Jerzego Łumińskiego trwała ponad trzy kwadranse. Na zakończenie komendant poinformował o zbliżających się uroczystościach, tj. 85 rocznicy powstania OSP w Poświętnem i 55. w Brudzewicach, podkreślił także, że trwają rozmowy z Zarządem Powiatowym OSP zmierzające do zorganizowania w maju w Poświętnem Powiatowego Święta Strażaka. Jednocześnie zagroził, że jeżeli atmosfera i nastawienie wójta nie ulegnie zmianie to Zarząd Gminny ZOSP jest gotowy podać się do dymisji.
Kolejnym punktem było sprawozdanie z realizacji Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich za 2009 rok. Gmina w miarę możliwości korzysta z tej formy wsparcia, a jedyną bolączką jest niewielka aktywność mieszkańców przy tworzeniu planów skorzystania z środków pozabudżetowych.
Podczas przerwy w obradach wójt Stępień poinformował radnych, że w centrum Poświętnego, na polecenie Sądu Rejonowego w Opocznie, geodeta dokonuje pomiarów i naniesień. Sprawa dotyczy sporu, jaki dwa lata temu powstał po tym jak GS z Inowłodza wystąpił o uregulowanie i przejęcie atrakcyjnych gruntów, na których stoją budynki (głównie sklepy) należące do GS-u. Po tej informacji część radnych natychmiast opuściła salę obrad i udała się w miejsce spornych działek. Uznali oni bowiem, że muszą osobiście dopilnować, aby kwestia przebiegu drogi, która od kilkudziesięciu lat przecina sporne działki nie doprowadziła do zwężenia bądź zniknięcia drogi z mapy. Do radnych dołączył również wójt i przewodniczący Rady. Pozostali samorządowcy, sołtysi i zaproszeni goście zostali skazani na przymusową przerwę, która przedłużała się w nieskończoność. Natomiast o wiele ciekawiej sytuacja wyglądała między ul. Główną a Cichą.
Przedstawicielka GS-u w Inowłodzu zadzoniła po prezesa GS w Inowłodzu. Tadeusz Cisowski na początku wysłuchał kilku opinii pod adresem GS-u i roszczeń do działek w Poświętnem. Dowiedział się, że nie będzie ustępstw ze strony zainteresowanych mieszkańców sołectwa, bo nie ma też ku temu żadnych przesłanek. Ostatecznie prezes Cisowski ustąpił i zgodził się na sugestie, aby droga, którą od lat użytkują mieszkańcy została naniesiona tak jak wnoszą radni z Poświętnego. Tym samym, po przeszło godzinnej przerwie, geodeta mógł dalej nanosić ustalone już wspólnie propozycje stron, a radni i wójt spokojnie wrócili, by kontynuować przerwane obrady. O tym czy GS otrzyma grunty i jak będzie wytyczona droga między ul. Cichą a ul. Główną zdecyduje ostatecznie sąd na dalszych rozprawach.
Jednym z kolejnych punktów sesji RG było głosowanie nad zatwierdzeniem taryf zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków, jak również dopłat do wody i ścieków. W tym przypadku tryumfował cały klub radnych „Rozwój i przyszłość gminy Poświętne”, który wnioskował o pozostawieniu ceny dopłat przez mieszkańców na takim samym poziomie, jak w 2009 r. Za tą propozycję było 9 radnych, za zmianami 6. Mieszkańcy zapłacą więc tak jak do tej pory za wodę 1,61 zł brutto i 2,54 zł za ścieki. Za pozostawieniem stawek głosowali radni: Bolesław Kacprzak, Mieczysław Worach, Krzysztof Wielgus, Michał Franas, Krystyna Kucharczyk, Andrzej Małachowski, Andrzej Pawlik, Paweł Kobylarczyk i Władysław Bogusz. Zapewne na następnej sesji samorządowcy będą musieli nanieść pewne poprawki budżetowe bowiem Urząd Gminy będzie musiał dopłacić do wody i ścieków więcej niż zakładano przed głosowaniem.
Pod koniec sesji trzy interpelacje złożył klub radnych „Rozwój i przyszłość gminy Poświętne”. Dotyczyły one: likwidacji Zespołu Administracyjnego Szkół w 2007 r., niesprawiedliwego podziału budżetu oraz funduszu sołeckiego. Treść interpelacji musiała mocno zdenerwować wójta, bowiem zarzucił on autorom przeszkadzanie i utrudnianie pracy wójtowi, który musi ustosunkowywać się na piśmie do pytań radnych zamiast pracować na rzecz gminy. W odpowiedzi przedstawiciel klubu Mieczysław Worach przypomniał wójtowi, że radni są po to aby pracować, zadawać pytania, działać na rzecz mieszkańców a nie przyglądać się biernie z boku i nic nie mówić. Około godziny 15 zakończono obrady, wcześniej życzenia świąteczne złożył wszystkim wójt Mieczysław Stępień oraz przewodniczący RG Marian Grzegorski.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 14 (665) z dnia 9 Kwietnia 2010r.
W dziale Poświętne dostępne są również artykuły:

    Pokaż pełny spis treści
     
    Kontakt z TOP
    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
    oglotop@pajpress.pl

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
    tel: 44 754 41 51

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
    tel: 44 754 21 21
    top@pajpress.pl
    Artykuły
    Informator
    Warto wiedzieć
    Twój TOP
    TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
    Zarejestruj konto »