tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Obrady w powiecie

 
W środę, 23 marca w sali konferencyjnej starostwa odbyła się V sesja Rady Powiatu. Spotkanie rozpoczęła część uroczysta, o której przebiegu pisaliśmy w ubiegłym tygodniu

W części merytorycznej obrad radni przyjęli informacje o działalności jednostek organizacyjnych powiatu i informację o stanie bezpieczeństwa sanitarnego i weterynaryjnego na terenie powiatu. Przyjęli też szereg uchwał, a także stanowisko Rady w sprawie zwrócenia się do rządu RP o uznanie spraw wsi i rolnictwa za priorytet w prezydencji Polski w Unii Europejskiej.
Ten właśnie punkt porządku wywołał dyskusję radnych już na początku obrad. Radny Jacek Pacan wnioskował, aby przyjęcie stanowiska, zaplanowane w punkcie 11. porządku, przenieść do punktu przewidzianego na zapytania i wolne wnioski. W jego opinii przyjęcie takiego stanowiska nie powinno stanowić odrębnego punktu porządku obrad, bowiem ani ustawa o samorządzie powiatowym, ani statut powiatu nie dają powiatowi wyraźnych kompetencji do przyjmowania aktów w formie stanowisk. Proponował nawet, aby stanowiska nie głosować, a umożliwić radnym podpisanie się pod jego treścią. Takie rozwiązanie pozwoliłoby jego zdaniem uniknąć sytuacji, w której działania Rady będą wykraczać poza jej kompetencje. W sprawie proponowanej formy odezwy do rządu wypowiedział się również prawnik, stwierdzając, że nie jest to uchwała, do których przyjmowania jest władna Rada Powiatu, nie mniej jednak takie formy są stosowane. Starosta podkreślał z kolei, że wniosek o zajęcie takiego stanowiska parlamentarzyści PiS skierowali do Rady Powiatu będącego organem samorządu i przyjęcie go przez Radę, a nie podpisanie przez poszczególnych członków, będzie miało wyższą rangę. Prosił też, aby radni przychylili się do zaproponowanego porządku, argumentując, że waga sprawy przemawia za tym, aby omówić ją w możliwie najszerszym gronie, a więc w pierwszej części obrad. W takiej sytuacji radny Pacan wycofał swój wniosek dotyczący zmian w porządku. Radni zajęli się sprawą tuż przed proponowanym blokiem uchwał. Stanowisko w sprawie zwrócenia się do rządu RP o uznanie spraw wsi i rolnictwa za priorytetowy kierunek działań Polski w ramach prezydencji polskiej w Unii Europejskiej przyjęto 12 głosami za, przy jednym wstrzymującym. Jak widać, nie wszyscy radni wzięli udział w głosowaniu.
W obradach uczestniczyli przedstawiciele Zarządu Dróg Wojewódzkich. Kierownik rejonu w Piotrkowie Trybunalskim, Ireneusz Szreder, przedstawił zgromadzonym informacje dotyczące planowanej modernizacji drogi wojewódzkiej nr 726 na odcinku Opoczno – Rawa Mazowiecka. Radni zajęli się sprawą, ponieważ po okresie zimowym stan techniczny tej drogi jest tak zły, że zagraża bezpieczeństwu jej użytkowników. Jak podnoszono, na kilku odcinkach droga utraciła nośność i stała się nieprzejezdna. Ireneusz Szreder wyjaśniał, że zgodnie z planem inwestycyjnym województwa modernizacja tego odcinka będzie realizowana w ciągu kilku najbliższych lat, jednak w tym roku należy się spodziewać co najwyżej wyłonienia wykonawcy inwestycji. Póki co na tym odcinku kontynuowane będą jedynie remonty cząstkowe. W związku z tym radni przyjęli wniosek o zamknięcie tej drogi dla samochodów ciężarowych o masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Na wniosek radnego Kubiszewskiego poszerzono go również o kontynuowanie remontów drogi wojewódzkiej nr 726 na odcinku Opoczno – Żarnów. Treść wniosku przyjęto jednomyślnie. Do ZDW złoży go Zarząd Powiatu.
W trakcie sesji radni przyjęli informacje o stanie bezpieczeństwa sanitarnego i weterynaryjnego na terenie powiatu, a także informacje o działalności jednostek organizacyjnych – Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Dane te omawiano szczegółowo na posiedzeniach poszczególnych komisji, w związku z czym na sesji nie poświęcono im wiele uwagi. Bez żadnej dyskusji przyjęto również przygotowane projekty uchwał. Dotyczyły one Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu, zmian w budżecie, Powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego „Bezpieczny powiat” na lata 2011–2014, składu rady społecznej szpitala (starosta Jan Wieruszewski, przedstawiciel wojewody Krzysztof Grabski oraz Jan Jóźwik, Krzysztof Nawrocki, Władysław Gogusz, Janusz Klimek, Tadeusz Wojciechowski, Janusz Ciesielski, Wojciech Rudalski i Włodzimierz Pomykała), zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej finansowanych z PFRON oraz regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez powiat. Na wniosek przewodniczącego Rady, do porządku wprowadzono również dwie uchwały wynikające ze zmiany ustawy o finansach publicznych, wydłużającej okres w jakim Rada udziela absolutorium zarządowi, do 30 czerwca. W związku z tym wprowadzono stosowne zmiany do planu pracy Rady oraz planu pracy komisji rewizyjnej.
PS. Sprwadziliśmy. Wniosek Rady Powiatu o zamknięcie drogi 726 dla samochodów o ciężarze powyżej 3,5 t dotarł do Urzędu Marszałkowskiego i do Zarządu Dróg Wojewódzkich. Ten jednak sam decyzji nie podejmuje. Musi się zebrać Komisja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, a to jst domena Departamentu Infrasktury, która dokona wizji lokalnej i dopiero wówczas podejmie stosowne decyzje. Musimy uzbroić się w cierpliwość.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 13 (716) z dnia 1 Kwietnia 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »