tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
TYNKI GIPSOWE AGREGATEM, cementowo-wapienne, ...
czytaj dalej »

Zatrudnię brukarzy/ekipy. Praca w Warszawie. ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Drzewica

 Obóz po europejsku

 
Od 10 do 14 kwietnia grupa uczniów Szkoły Podstawowej w Drzewicy uczestniczyła w obozie szkoleniowym ?EuroWeek ? Skoła Liderów? w Kotlinie Kłodzkiej


?EuroWeek ? Szkoła Liderów? to obóz edukacyjny oparty na metodach stosowanych w Unii Europejskiej. Jego celem jest rozwój umiejętności społecznych takich jak praca w grupie czy kierowanie i prowadzenie prezentacji a także doskonalenie umiejętności językowych oraz integracja. Zajęcia, w dużej części po angielsku, prowadzą wolontariusze Europejskiego Forum Młodzieży.
W takim obozie po raz pierwszy uczestniczyła młodzież ze Szkoły Podstawowej w Drzewicy. Z inicjatywą wyszła dyrektorka placówki, Renata Smolarek, która wspierała organizację przedsięwzięcia. Finansowo pomogła Rada Rodziców, pokrywając część kosztów transportu, oraz przewodnicząca Rady GiM, Maria Teresa Nowakowska.
We wtorek, 10 kwietnia do Długopola?Zdroju pojechało piętnaścioro uczniów klas IV?VI. Opiekę nad grupą sprawowały główna organizatorka wyjazdu, nauczycielka wf. Maria Smolarska oraz nauczycielka języka angielskiego Magdalena Drążkiewicz.
W drodze do Kotliny Kłodzkiej drzewiczanie zatrzymali się w Częstochowie. Zwiedzając klasztor na Jasnej Górze podziwiali m.in. w Kaplicę Cudownego Obrazu oraz skarbiec. Do ośrodka wypoczynkowego ?Aleksander? dotarli przed wieczorem. Zaraz po kolacji poznali innych uczestników obozu ? uczniów szkół podstawowych z Katowic, Sosnowca, Drawna i Grzegorzewic. Już wtedy nawiązali pierwsze znajomości i przyjaźnie.
Pobyt miał charakter edukacyjno?krajoznawczy. Każdego dnia obozowicze brali udział w zajęciach z wolontariuszami z innych państw, m.in prezentacjach dotyczących Peru, Finlandii, Kolumbii, Turcji, Azerbejdżanu, Finlandii, Indii. Najbardziej zapadł w pamięci pokaz o Turcji, ponieważ poprowadziła go najweselsza osoba ? Tuba Kok ? oraz jej przyjaciele, Seda i Chose. Wszystkie prezentacje odbywały się w języku angielskim. Wielką pomocą służyła tu Magdalena Drążkiewicz, pełniąc rolę tłumacza.
Debaty oksfordzkie, krótkie scenki i filmy na temat różnic kulturowych oraz konferencja prasowa to kolejne formy zajęć. Codziennie rano miał miejsce ?energizer?, czyli spotkanie integrujące młodzież poprzez różnorodne gry i zabawy: sportowe, artystyczne, muzyczne i zręcznościowe. Wieczorem organizowano dyskoteki połączone z nauką tańca nowoczesnego i tańca belgijskiego.
Był również czas na zwiedzanie. W środę uczniowie poznali Długopole?Zdrój. Spacerowali po pięknym parku zdrojowym, bawiąc się i rozmawiając z wolontariuszami. Bardzo interesująca okazała się wyprawa piątkowa. Dzieci zwiedziły Ogród Bajek w Międzygórzu, który zawiera niezwykłą kolekcję drewnianych rzeźb przedstawiających postaci z popularnych baśni, bajek i legend. Zwiedzający podziwiali także Wodospad Wilczki ? rezerwat przyrody położony na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Eskapadom towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda.
W piątek wieczorem została zorganizowana pożegnalna dyskoteka oraz podsumowanie obozu z rozdaniem certyfikatów. ? Ten wieczór był dla nas najgorszy ? mówią uczniowie. ? Wszyscy byliśmy bardzo smutni, że nazajutrz musimy się rozstać. Niektórzy nawet nie kryli łez. Na pamiątkę zostały wspólne zdjęcia, adresy i numery telefonów.
W sobotę grupa wyruszyła do domu. Zwiedziła jeszcze piękną Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie, kupując ostatnie pamiątki. W drodze powrotnej ponownie złożyła wizytę na Jasnej Górze, aby podziękować za bardzo udany obóz. Do Drzewicy dotarła szczęśliwie wczesnym wieczorem.

Podczas zwiedzania Ogrodu Bajek w Międzygórzu

Drzewiczanki i ich przyjaciółka ? Tuba Kok z TurcjiArtykuł ukazał się w wydaniu nr 16 (771) z dnia 20 Kwietnia 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »