W literaturze psychologicznej roi się od opisów ludzi, którzy posiadali jakieś wyjątkowe zdolności. Badając tych ludzi psycholodzy tworzą interesujące studia przypadków i teorie psychologiczne
Oto jeden z najbardziej fascynujących ludzi obdarzonych fenomenalną pamięcią.
Solomon Szereszewski był młodym rosyjskim dziennikarzem, żył na przełomie XIX i XX wieku. Pewnego dnia został wezwany na dywanik do swojego przełożonego: ? Kiedy mówię ci, z kim trzeba przeprowadzić wywiad, pod jaki adres masz pojechać, nigdy niczego nie notujesz. Lekceważysz sobie moje słowa, nie tak tu pracujemy? ? usłyszał. ? Szefie, ja przecież wszystko notuję w pamięci. Taka odpowiedź rozwścieczyła naczelnego jeszcze bardziej. ? Robisz ze mnie durnia? Z kim miałeś zrobić wywiad dwa tygodnie temu?
Okazało się, że Szereszewski przypominał sobie to bez trudu. Ba! Odpowiedział na wszystkie pytania szefa, nawet gdy ten interesował się co Szereszewski miał robić 300 dni temu! Okazało się w dodatku, że jest przekonany, iż pamięć każdego człowiek tak funkcjonuje.
Szereszewski trafił pod opiekę wybitnego rosyjskiego neuropsychologa Aleksandra Łurii, który po 30 lach eksperymentowania z nim napisał książkę, pod tytułem ?Umysł mnemonisty? (polski tytuł ? ?O pamięci, która nie miała granic?).
Ruch konika szachowego
Typowe eksperymenty, którym poddany był Szereszewski polegały na pokazywaniu mu tablic zapisanych rzędami i kolumnami cyfr. Szereszewski miał przyglądać się im przez dwie, trzy minuty, a następnie planszę zakrywano i proszono go o przypomnienie sobie jak największej ilości cyferek. Szereszewski pamiętał wszystko. Mógł wymieniać cyfry w dowolnej kolejności ? także od tylu, z góry na dół lub ruchem konika szachowego. Potrafił odpowiedzieć na dowolne pytanie (Jaka cyfra jest na skrzyżowaniu czternastego wiersza i piątej kolumny).
Jeszcze bardziej niezwykłe było to, że mógł przypomnieć sobie cyfry jakie widział podczas eksperymentu sprzed np. 10 lat, choć badacze nie zapowiadali mu wtedy, że będą go kiedyś o nie pytali. Pamiętał wszystkie cyfry ze wszystkich wcześniejszych eksperymentów! Podczas ich odtwarzania dodawał też spontanicznie inne informacje ? kto był w pokoju podczas badania, jak był ubrany itp.
Przekleństwo
Jego fenomenalna pamięć okazała się w końcu przekleństwem. Wszystkie, nawet najbardziej niepotrzebne szczegóły, które niegdyś zapamiętał, tkwiły latami w jego głowie. Okazało się, że Szereszewski był pozbawiony błogosławieństwa zapominania! Z powodu swojej fenomenalnej pamięci czasem gubił się w rozpoznawaniu ludzi! Tak dobrze pamiętał bowiem wszelkie szczegóły wyglądu drugiego człowieka, że wszelkie zmiany (np. nowe zmarszczki), kazały mu wątpić czy tę osobę już kiedyś spotkał. Wyglądała przecież inaczej?
Pamięć przeszkadzała mu też w myśleniu, ponieważ to co zapamiętał trwało w jego umyśle niezmienione. I choć dzięki temu mógł te informacje odtwarzać bezbłędnie, to nie potrafił ich zmodyfikować, operować nimi. Szereszewski nie umiał także rozumować przy pomocy idei abstrakcyjnych (takich jak nicość, nieskończoność), bowiem nie mógł ich zobaczyć w postaci wyobrażeń. Ostatecznie zmarł w szpitalu psychiatrycznym w 1958 r.
Dzisiaj wiemy, że fenomenalna pamięć na kształt pamięci Szereszewskiego występuje u wielu małych dzieci (około 10%), tracimy jednak te zdolności między innymi dlatego właśnie, że ostatecznie raczej przeszkadzają one niż pomagają w funkcjonowaniu. |