tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 O dzieciach z ADHD

 
Biblioteka Pedagogiczna poleca


Nowości w Bibliotece Pedagogicznej dotyczące pracy z dziećmi z zaburzeniami nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD):

* Dziecko z ADHD w młodszym wieku szkolnym: poradnik i scenariusze spotkań terapeutycznych. Katarzyna Chrąściel, Gdańsk: ?Harmonia?, 2011, nr inw. 30345
Autorka jest pedagogiem w Poradni Psychologiczno?Pedagogicznej. W pierwszej części prezentowanej pozycji zamieszcza kompendium wiedzy na temat samego zaburzenia, jego specyfiki, objawów i dynamiki rozwoju. W drugiej dzieli się sprawdzonymi przez siebie oraz polecanymi przez fachowców sposobami radzenia sobie z trudnościami, jakie niesie wychowanie dziecka nadpobudliwego w domu i w szkole. Zamieściła przykładowe scenariusze zajęć do pracy z dziećmi nadpobudliwymi w młodszym wieku szkolnym. W ostatniej części publikacji prezentuje scenariusze warsztatów terapeutycznych kierowanych do rodziców dzieci nadpobudliwych oraz do nauczycieli. Publikacja zawiera załączniki, które wzbogacają wartość pozycji.
Autorka ma nadzieję, że pozwoli ona wykształcić postawę akceptacji, odmienności dziecka i sprawi, że przestanie być ono postrzegane negatywnie.

* Na pomoc: Moje dziecko ma ADHD: 10 lekcji, dzięki którym przetrwasz. Vincent J. Monastra, Kielce: Wydawnictwo ?Harmonia?, 2012 nr inw. 30346.
Autor specjalizuje się w terapii osób dotkniętych problemem ADHD. Jako dyrektor nowojorskiej Kliniki Zaburzeń Uwagi stosuje nowatorskie metody leczenia, głównie kładzie nacisk na rodzinę, szkołę, właściwą dietę itp. W książce proponuje kilka lekcji przeznaczonych głównie dla rodziców. Podpowiada, jak rodzic powinien postępować z dzieckiem nadpobudliwym, jakie działania mogą poprawić jego funkcjonowanie w szkole i w domu, jak motywować go do nauki. Ponadto sugeruje, że bardzo ważna jest prawidłowa dieta, proponuje działania, które mogą pomóc w terapii dziecka. Ważnym elementem jest stworzenie też programu interwencyjnego, który umożliwi dziecku z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej odniesienie sukcesu.
Zamieszcza zestawy ćwiczeń, tabele, zestawy pytań, które osoba pracująca z dzieckiem może wykorzystać. Ciekawostką tej pozycji jest to, że autor sugeruje rodzicom, zrewidowanie jadłospisu dziecka, ponieważ określone produkty mają wpływ na funkcjonowanie umysłowe dziecka. W książce znajduje się również zbiór przepisów prawnych dotyczących edukacji oraz informacje ułatwiające współpracę z placówkami oświatowymi. Książka zawiera też spis pozycji książkowych dotyczących ADHD wydanych w Polsce, z których można dowiedzieć więcej o zaburzeniu i radzeniu sobie z nim w dzieciństwie i dorosłości. Zamieszczone są też przydatne linki na ten temat. Prezentowana książka może być polecana jako lektura dla rodziców. Dzięki niej mogą rozwiązać wiele problemów związanych z funkcjonowaniem dziecka.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 17 (772) z dnia 27 Kwietnia 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »