tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Nowy projekt

 
Komitet Inicjatywy Obywatelskiej złożył w Sejmie projekt ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, pod którym podpisało się ponad 924 tys. osób. Uwzględnia on wszystkie zarzuty Trybunału Konstytucyjnego wobec obecnej ustawy i zakłada zachowanie praw działkowców

W lipcu ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny zakwestionował niemal połowę przepisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych z 2005 r., zarzucając jednocześnie Polskiemu Związkowi Działkowców (PZD) uprzywilejowaną pozycję względem innych organizacji zrzeszających posiadaczy działek. TK za niekonstytucyjny uznał m.in. artykuł przyznający PZD prawo ustanawiania na rzecz swoich członków bezterminowego używania działki i pobierania z tego tytułu opłat. Sprzeciw Trybunału wzbudził też przepis, na podstawie którego przydział działek należy wyłącznie do PZD. Na zmianę przepisów wyznaczono 18 miesięcy. Swój projekt ustawy o ogrodach działkowych złożył w Sejmie Komitet Inicjatywy Obywatelskiej, uwzględniający wszelkie postanowienia TK, nawet, te które zapisane były w uzasadnieniu. Według złożonego projektu swoje dotychczasowe prawa zachować mają zarówno działkowcy, którzy nabyli je na przestrzeni stu lat istnienia ogródków działkowych, jak i samorządy oraz Skarb Państwa. Projekt zakłada też, że każdy ogród działkowy będzie mógł wydzielić się w samodzielne stowarzyszenie i nie musi należeć do regionalnego, ani do krajowego związku. Mające powstać Krajowe Stowarzyszenie Ogrodów przejmie wszystkie prawa, zwłaszcza do gruntów, które obecnie są w posiadaniu PZD.
Według PZD, jeżeli nowa ustawa nie zostanie uchwalona, to w połowie stycznia przyszłego roku wygasną dotychczasowe prawa działkowców i ich organizacji. Obecnie w Polsce funkcjonuje 4600 ogródków działkowych, w naszym województwie ponad 300. Działkowcami są głównie emeryci i renciści.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 8 (815) z dnia 22 Lutego 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »