tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
TYNKI GIPSOWE AGREGATEM, cementowo-wapienne, ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Finanse

 Noworoczne podwyżki

 

Od 1 stycznia płaca minimalna zwiększyła się o 3,2% i wynosi 1317 zł. Podwyżka płacy minimalnej oznacza również wzrost niektórych świadczeń. Osoby zatrudnione na pełny etat muszą zarabiać co najmniej 1317 zł brutto. Oznacza to, że osoby pracujące za najniższą stawkę obowiązującą w 2009 roku powinny otrzymać aneksy do umów o pracę. Wyższe pensje otrzymają zarabiający najniższe stawki i pracujący w nocy. Więcej zarobią też pracownicy, którzy dopiero rozpoczynają pracę zawodową - w pierwszym roku pracy nie mogą zarobić mniej niż 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę (od stycznia 1053,60 zł).
Wzrasta wysokość dodatku za pracę w godzinach nocnych, minimalna wysokość odszkodowań za naruszenie zasady równego traktowania oraz maksymalna wysokość odprawy w razie zwolnienia grupowego. Zwiększą się także minimalna podstawa zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku wyrównawczego, podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i minimalne wynagrodzenie za czas przestoju.
Więcej otrzymają też bezrobotni, którym przysługuje prawo do zasiłku. Od 1 stycznia kwota ta wzrosła o 142 zł i wynosi 717 zł. Taki zasiłek wypłacany będzie przez okres pierwszych trzech miesięcy, natomiast w następnych miesiącach osoba bezrobotna otrzymywać będzie 563 zł. Wyższego zasiłku nie otrzymają osoby, które prawo do zasiłku uzyskały jeszcze w 2009 roku. Podwyżka zasiłku obejmuje tylko te osoby, które rozpoczną pobieranie zasiłku po 1 stycznia.
Emeryci i renciści tradycyjnie dostaną podwyżkę świadczeń od 1 marca. Wstępnie zapisano w budżecie, że podwyżka wyniesie 4,1 proc. i dotyczyć będzie nie tylko emerytur i rent, ale także wszystkich dodatków do nich.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 1 (651) z dnia 8 Stycznia 2010r.
W dziale Finanse dostępne są również artykuły:

  Pokaż pełny spis treści
   
  Kontakt z TOP
  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
  oglotop@pajpress.pl

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
  tel: 44 754 41 51

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
  tel: 44 754 21 21
  top@pajpress.pl
  Artykuły
  Informator
  Warto wiedzieć
  Twój TOP
  TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
  Zarejestruj konto »