tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Sławno

 Nowocześnie i ekologicznie

 
Właściciele Zakładów Przetwórstwa Mięsnego w Dąbrowie (gm. Sławno), Jolanta i Grzegorz Nowakowscy, mają powód od zadowolenia i dumy - 24 marca została oddana do użytku jedna z ich największych inwestycji: nowoczesna mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia ścieków





Inwestycja została zaprojektowana i wykonana według najnowocześniejszych technologii i obejmuje: * podczyszczanie ścieków poprodukcyjnych metodą mechaniczno-chemiczną, * oczyszczanie metodą biologiczną w zbiornikach SBR, * doczyszczanie ścieków w stawie i * odprowadzenie czystej wody do rowu melioracyjnego.
Oczywiście naszym Czytelnikom (tak jak i mnie, gdy zwiedzałam obiekt) niewiele mówią te terminy. Do tego potrzeba trochę fachowej wiedzy z tego zakresu. No bo czy przeciętny Kowalski wie, jak działa mechaniczno-chemiczne oczyszczanie ścieków z zastosowaniem kraty sita obrotowego flokulatora rurowego oraz flotatora ciśnieniowego? Nic albo niewiele, prawda? Ale byłam, widziałam - to działa! Najpierw usuwa się zanieczyszczenia stałe (cedzenie, separacja, flotacja i filtracja), potem koloidalne i organiczne zanieczyszczenia usuwa się przy zastosowaniu filtracji (kraty, sito obrotowe), flokulacji i flotacji (flokulator rurowy i flotator), skąd ścieki trafiają dalej do oczyszczalni biologicznej (reaktor tlenowy), a następnie osady się odwadnia, wapnuje i kompostuje (może potem służyć do wzbogacania gleby). Na koniec czysta woda trafia do rowu, skąd wypuszczana będzie kolejno do stawu napowietrzającego, stawu glonowego i na koniec stawu rybnego.
Wszystkie procesy zachodzące w oczyszczalni, jej poprawne działanie, włączanie i wyłączanie urządzeń kontrolowane są drogą internetową przez właściciela oraz serwis wykonawcy. Nad poprawnością czuwa teraz (i tylko teraz, na rozruchu) tylko jeden pracownik - wszystko jest tak skonstruowane, że nie ma potrzeby ludzkiej pracy wszystko działa automatycznie. Jest to bowiem jedno z tych tak bardzo nowoczesnych rozwiązań, dzięki któremu nie ma potrzeby kontrolowania przez obsługę maszyn i procesów.
Oczyszczalnia ścieków przystosowana została do pracy przez całą dobę. Aby uzyskać równomierną pracę oczyszczalni, co jest niezbędne do otrzymania 1 klasy czystości wody, w czasie przestoju produkcji w zakładzie (np. w okresie świątecznym) sterowanie zostało zaprogramowane na tryby pracy „codzienny” oraz „święta”.
Nie bez znaczenia jest też sprawa ochrony środowiska naturalnego. Nie tylko środowisko otrzyma z powrotem czyściusieńką wodę, w której w przyszłości będzie się hodować ryby, ale i też dzięki nowym technologiom i zastosowaniu nowoczesnych pomp i silników oraz układów sterowania, zredukowane zostało do minimum zużycie energii elektrycznej potrzebnej do zasilania oczyszczalni.
Jak mówią właściciele zakładów „Nowakowski”, choć była to ogromna i trudna inwestycja, to są bardzo zadowoleni, że jednak oczyszczalnia powstała. Jest to jedna z bardzo nielicznych tego typu oczyszczalni w Polsce. Teraz myślą o kolejnym kroku - budowie biogazowni. Ale o tym napiszemy już kiedy indziej.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 14 (665) z dnia 9 Kwietnia 2010r.
W dziale Sławno dostępne są również artykuły:

    Pokaż pełny spis treści
     
    Kontakt z TOP
    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
    oglotop@pajpress.pl

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
    tel: 44 754 41 51

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
    tel: 44 754 21 21
    top@pajpress.pl
    Artykuły
    Informator
    Warto wiedzieć
    Twój TOP
    TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
    Zarejestruj konto »