tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Żarnów

 Nowinki z żarnowskiego PTTK

 

W minionym tygodniu odbyły się dwa wydarzenia związane z PTTK w Żarnowie: 5 grudnia ? piąty Rajd z Mikołajem oraz podsumowanie ogólnopolskiej akcji "PTTK w 150 rocznicę powstania styczniowego".
Rajd z mikołajem to impreza piesza szczególnie lubiana przez dzieci, które na spotkanie z mikołajem oczekują zawsze z dużą niecierpliwością. Tym razem odbył się na 6?kilometrowej trasie okrężnej wokół Żarnowa, wiodącej przez Pilichowice, Trestę do domu kultury. Na starcie pojawiły się drużyny ze szkół podstawowych w Bujnach, Gomulinie, Miedznej Drewnianej i Żarnowie oraz piechurzy z gimnazjów w Gomulinie, Przedborzu i Żarnowie. Celem rajdu jest kultywowanie tradycji, poznanie fragmentu gminy Żarnów, promocja zdrowego stylu życia poprzez uprawianie turystyki, propagowanie odznak turystyki pieszej wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Organizację imprezy wsparli Urząd Gminy, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Żarnowie.
Duża grupa uczestników rajdu przyodziała się w czerwone czapeczki, które dodawały wędrującym turystom swoistego kolorytu. Jak zwykle wszyscy otrzymali pamiątkowe odznaki, mogli odbić okolicznościową pieczątkę a w końcu mikołaj wręczył każdemu uczestnikowi paczkę pełną słodyczy. Podczas zakończenia imprezy patron rajdu nie miał łatwego życia. Najpierw paczki, później z wielkiej skrzyni pełnej prezentów wybrał upominki dla najmłodszych turystów rajdu, tj. Marty Fidelus liczącej około 3 lat oraz dwóch 6?latków: Tobiasza Kmiecika i Kacpra Wnuka a następnie, w wyniku losowania, wręczył około 50 upominków. Chwila wytchnienia nastąpiła gdy nowi członkowie PTTK ze Szkoły Podstawowej w Gomulinie dostawali legitymacje członkowskie. Każdy żarnowski rajd jest świętem dla zdobywców odznak turystyki pieszej. Tym razem srebrną OTP otrzymał Patryk Więcek, brązową OTP Patryk Wośko ? obaj z SKKT? PTTK przy Zespole Szkolno?Gimnazjalnym w Przedborzu, popularną OTP Marta Krzywkowska i srebrne "Siedmiomilowe Buty" Izabela Mastalerz ? obie z SKKT?PTTK przy SP w Żarnowie. W miejscu zakończenia rajdu jest eksponowana wystawa związana z walkami 25 pp AK, którą mogli obejrzeć przy okazji tej imprezy pieszej jej uczestnicy.
W rajdzie wzięło udział około 130 osób, najwięcej dzieci ze szkół podstawowych, ale oprócz opiekunów było także kilkoro rodziców i jedna babcia wędrujących z wnukami. Wszak ten rok odbywa się pod hasłem "Turystyka łączy pokolenia".
Następnego dnia w siedzibie Centralnej Biblioteki PTTK w Warszawie zorganizowane zostało podsumowanie ogólnopolskiej akcji "PTTK w 150. rocznicę powstania styczniowego 1863?2013". Zaproszono na nie przedstawicieli wyróżniających się oddziałów PTTK, a wśród nich przedstawicieli Żarnowa. W skład delegacji żarnowskiego oddziału weszli Grażyna i Włodzimierz Szafińscy oraz Alicja i Stefan Grabscy, którzy odebrali dyplomy za działania podjęte przez oddział w ramach akcji.
PTTK w Żarnowie od 1997 r. organizuje Rajd Szlakiem Powstania Styczniowego, a w 2013 r. oddział był jednym z organizatorów sesji popularnonaukowej oraz programu artystycznego pt. "Czarna sukienka", nawiązującego do okresu żałoby narodowej po upadku powstania.


Grażyna Szafińska   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 50 (909) z dnia 12 Grudnia 2014r.
W dziale Żarnów dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »