tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Nowe wzory paszportów

 
Od 1 września obowiązują nowe wzory paszportów. Nowe będą teraz zawierały m.in. tłumaczenia objaśnień danych personalnych we wszystkich językach UE. Chodzi zarówno o dokumenty zwykłe, jak i służbowe i dyplomatyczne


Od 1 września zostały wprowadzone nowe wzory paszportów, paszportów służbowych, dyplomatycznych oraz tymczasowych. Polskie paszporty zawierają teraz m.in. tłumaczenia objaśnień danych personalnych w 20 językach Unii Europejskiej oraz informację o tym, że na terytorium państwa nie będącego członkiem UE polski obywatel ma prawo skorzystać z pomocy dyplomatyczno?konsularnej każdego z państw UE. Zmiany te wprowadza rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 5 sierpnia 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie dokumentów paszportowych.
Do dokumentów paszportowych wprowadzono informację, iż na terytorium państwa nie będącego członkiem Unii Europejskiej, w którym nie ma polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego, obywatel polski może skorzystać z ochrony dyplomatycznej i konsularnej każdego z pozostałych państw członkowskich UE. Umieszczenie tej informacji jest realizacją postanowień art. 23 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i ma pomóc obywatelom polskim w korzystaniu z pomocy dyplomatyczno?konsularnej innych państw członkowskich UE. W nowych wzorach do 17 języków urzędowych UE dodano trzy kolejne ? bułgarski, irlandzki i rumuński. Dzięki temu, objaśnienia danych zawartych w dokumentach paszportowych, będą teraz przetłumaczone na 20 języków urzędowych Unii Europejskiej.
Zgodnie z nowym rozporządzeniem, dotychczasowy wzór paszportu może być stosowany nie dłużej niż do 30 września 2011 r., a dotychczasowe wzory paszportu dyplomatycznego, służbowego i tymczasowego mogą być stosowane nie dłużej niż do 30 czerwca 2012 r.
Dokumenty paszportowe wydane według wzorów określonych na podstawie dotychczasowych przepisów zachowują ważność do czasu upływu terminów w nich określonych.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 38 (741) z dnia 23 Września 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »