tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Nowe dowody

 
Od 1 marca obowiązuje nowy wzór dowodu osobistego obsługiwany przez nowy System Rejestrów Państwowych. W naszym magistracie na nowy dokument oczekuje 375 osób. Nie wszystkim jednak nowe dokumenty przypadły do gustu


W nowych dokumentach pojawił się szereg dodatkowych zabezpieczeń, m.in. powtórzone zostało dwukrotnie zdjęcie posiadacza dowodu. Poza tym mikrodruki, tłoczenia i specjalne farby. Zmiany mają skutkować tym, że nowe dokumenty będzie znacznie trudniej sfałszować. Poza tym na dowodzie znajdą się informacje o polskim obywatelstwie.
Nowością jest to, że z dokumentu zniknął adres zameldowania. Dzięki temu przy każdej zmianie meldunku nie trzeba będzie go ponownie wymieniać. Nie będzie także informacji o kolorze oczu i wzroście ani skanu podpisu właściciela dokumentu. Zrezygnowano z wszelkich danych, które nie są niezbędne albo polegają na subiektywnej ocenie obywatela lub urzędnika. Zmieniła się także fotografia, która jest taka jak ta w paszportach. Ważne jest, by zdjęcie dołączone do wniosku wykonać nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.
Dowód można wyrobić w najbliższym urzędzie gminy, niezależnie od meldunku. Dotychczas mogliśmy to zrobić tylko w urzędzie właściwym dla naszego miejsca zameldowania. Nasz nowy dokument odbierzemy w tym samym urzędzie, w którym złożyliśmy wniosek. Wniosek o wydanie dowodu osobistego złożymy na nowym, bardziej przejrzystym druku. Prace poprzedzono badaniami z których wynikało, że obywatele w nowym formularzu popełniają 5 razy mniej błędów, niż dotychczas.
Okazuje się jednak, że nowy dokument nie wszystkim przypadł do gustu. Chodzi głównie o zmiany dotyczące braku informacji o miejscu zameldowania. Niektórzy interesanci, którzy przychodzą do magistratu po odbiór nowego dokumentu, proszą o dopisanie adresu meldunkowego. Pracownicy urzędu wyjaśniają, że to jest niemożliwe. Niektórzy mieszkańcy z kolei przychodzili jeszcze przed pierwszym marca i składali wnioski o zmianę dowodu tylko po to, żeby mogli otrzymać jeszcze tzw. stare dowody. Przypomnijmy, że nie musimy wymieniać dotychczasowych dokumentów. One zachowają ważność do upływu terminów w nich określonych.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 12 (923) z dnia 27 Marca 2015r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »