tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Poświętne

 Nowa inicjatywa w Poświętnem

 
W gminie Poświętne z inicjatywy grupy mieszkańców powstało nowe stowarzyszenie o nazwie: "Rodzice w szkole". Jak sama nazwa wskazuje skupia ono głównie rodziców dzieci, które uczęszczają do Zespołu Szkół Samorządowych w Poświętnem. Rozmawiamy z założycielami stowarzyszenia o celach i samej idei przedsięwzięcia...Pierwsza impreza wypaliła
? W ostatnią niedzielę września w gminie Poświętne tradycyjnie odbył się odpust św. Michała. Jedną z wizytówek tej uroczystości była w roku bieżącym impreza "Tańce ? hulanki". Kto był jej inicjatorem?
? Pomysłodawcami tego projektu była grupa osób zrzeszonych w ramach Stowarzyszenia "Rodzice w Szkole". Główną jednak osobą, która odpowiada za zaangażowanie licznej grupy jest Justyna Jakubczyk?Lassota, która należy do naszego stowarzyszenia. Właśnie dzięki jej staraniom udało przyciągnąć do Poświętnego tak liczną grupę artystów, którzy zaprezentowali się przybyłym gościom.

? Skąd pomysł na imprezę "Tańce ? hulanki"?
? Zabawa przy muzyce zorganizowana z myślą o okolicznych mieszkańcach oraz pielgrzymach i gościach, którzy zawitali w tym dniu do Poświętnego stanowiła znaczny fragment działań naszego stowarzyszenia. Od samego początku byliśmy przekonani, że robiąc kwestę na rzecz dzieci musimy podjąć różne działania. Właśnie impreza w rytm ludowych melodii wydała nam się w tym miejscu i w tych okolicznościach idealną okazją do zbierania funduszy na rzecz dzieci. Wiąże się ona z tradycjami regionu a jednocześnie jest atrakcyjnym składnikiem folkloru gminy.

? Czy to oznacza, że całą tę imprezę z występami zespołów ludowych zorganizowało właśnie wasze Stowarzyszenie?
? Tak. Występy te zorganizowaliśmy i wypromowaliśmy. My, czyli osoby należące do stowarzyszenia. Nadrzędnym celem było, by inicjatywę tę przełożyć na możliwość zebrania środków na działalność statutową stowarzyszenia, czyli wspieranie rozwoju i edukacji uczniów Zespołu Szkół Samorządowych w Poświętnem. Było przy tym wiele dobrej zabawy od drukowania plakatów, przez rozkładnie sceny, na stylizacji otoczenia skończywszy.

? Jesteście zadowoleni z efektów?
? Tak, bardzo się cieszymy, że nasza impreza spodobała się gościom. Jednak jeszcze bardziej nas cieszy, że podjęta przez nas aktywność przełożyła się na zebranie środków, które wspierać będą działania stowarzyszenia. Wydaje się, że był to właściwy kierunek. Do dziś wiele osób, które są nam życzliwe, wskazuje że był to świetny element uzupełniający tradycyjny odpust.

? Czy to była jedyna Wasza aktywność przy tej okazji?
? Nie. Tych aktywności było kilka. Po pierwsze, tym co towarzyszyło imprezie "Tańce ? hulanki" był poczęstunek, który składał się z regionalnych potraw. Każdy kto miał życzenie mógł spróbować pysznych ciast, kiełbas i swojskiego chleba ze smalcem. W zamian liczyliśmy na datki. Równolegle w tym dniu obsługiwaliśmy także dwa parkingi, na których zatrzymywali się goście przybyli na odpust. Darowizny za parkowanie były oczywiście dobrowolne a zebrane środki przeznaczone zostaną na statutowe działania stowarzyszenia.

? Skąd pomysł na Stowarzyszenie "Rodzice w Szkole" i jaki jest zamysł jego działalności?
? Cóż, w naszej gminie jest wiele osób, którym na sercu leży rozwój i edukacja dzieci. Obecnie trzon stanowią rodzice dzieci uczęszczających do ZSS. Wszyscy to ludzie z pomysłami, zaangażowaniem i wiarą w to, że w tej gminie, w tym środowisku można zrobić wiele dobrego dla dzieci i z myślą o nich. To właśnie jest zamysł naszej działalności i jej główny cel "Inwestujemy w przyszłość ? inwestujemy w dzieci". Zamierzamy zdobywać środki i w całości przeznaczać je na rozwój, edukację i zabawę dzieci ? uczniów Zespołu Szkół Samorządowych. Jednocześnie zależy nam na wspieraniu lokalnej społeczności. Wszelkie prace realizujemy jako wolontariusze. Wszystko to co wypracujemy przeznaczamy na naszą działalność.

? To szczytny cel. Jak został on odebrany w lokalnej społeczności?
? Bardzo dobrze. Podczas przygotowań do imprezy spotkaliśmy się z bardzo dobrym odbiorem i chęcią wsparcia naszych działań. Osoby i instytucje, do których zwracaliśmy się o pomoc były nam życzliwe. Następnie już podczas przeprowadzania akcji otrzymaliśmy wiele sygnałów świadczących o tym, że społeczności lokalnej oraz gościom, którzy zawitali w tym dniu do naszej gminy inicjatywa przypadła do gustu. Innymi słowy "Tańce ? hulanki" okazały się ważnym elementem naszego programu.

? Co dalej? Co planujecie?
? Planujemy wspierać dzieci oraz lokalną społeczność. Oczywiście zebrane środki i udana kwesta są dla nas wspaniałym startem, ale naszym założeniem jest działać dalej, więcej?

? To znaczy?
? Właśnie wystartowaliśmy w konkursie. Liczymy, że pozyskamy na tyle istotne wsparcie finansowe by zorganizować akcję, w której promować będziemy wartości takie jak komunikacja międzypokoleniowa, kultywowanie tradycji oraz edukacja. Szczegóły z przyjemnością przedstawimy już po rozstrzygnięciu konkursu. Warto dodać w tym miejscu, że jeśli ta nasza kolejna inicjatywa odniesie sukces to również ZSS liczyć może na wymierne korzyści. Dodatkowo zamierzamy w tę akcję zainwestować część środków uzyskanych z kwesty.

? Czy wystarczy Wam sił?
? Jesteśmy przekonani, że tak. W naszym środowisku zebrało się tak wiele osób z dużym potencjałem i charyzmą, że wspólnie możemy "góry przenosić". Zamierzamy działać i odnosić sukcesy. Dodatkowo warto wspomnieć o wszystkich tych, którzy nas wspierali. Nie sposób ich wymienić z nazwiska, ale chcemy przy tej okazji im podziękować i prosić o dalsze działania na rzecz naszego stowarzyszenia.
? Dziękujemy za rozmowę!


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 42 (849) z dnia 18 Października 2013r.
W dziale Poświętne dostępne są również artykuły:

  Pokaż pełny spis treści
   
  Kontakt z TOP
  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
  oglotop@pajpress.pl

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
  tel: 44 754 41 51

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
  tel: 44 754 21 21
  top@pajpress.pl
  Artykuły
  Informator
  Warto wiedzieć
  Twój TOP
  TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
  Zarejestruj konto »