tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Noc świętojańska

 

W sobotę, 22 czerwca w Wincentynowie po raz kolejny odbyło się gminne święto pod nazwą "Wieczór sobótkowy", podczas którego zaprezentowano staropolskie obrzędy puszczania wianków i związanych z tym zwyczajów.
Zebranych przywitał miejscowy zespół "Niebowianki", który zaprosił wszystkich nad strumyk, gdzie obrzęd "nocy świętojańskiej" zaprezentowały zespoły folklorystyczne "Niebowianki" z Wincentynowa, "Róża" z Gawron i dziewczynki z zespołu "Kuniczanka" z Kunic. Impreza odbyła się przy wsparciu ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" dla małych projektów. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Spotkanie było okazją do zorganizowania trzech konkursów związanych z obrzędami ludowymi. Zgłoszono 20 wianków uplecionych przez panie z KGW i jury wybrało trzy najładniejsze. Najbardzie spodobał się upleciony przez członkinie z KGW w Kamieniu, drugie miejsce przyznano KGW w Sławnie a trzecie paniom z Gawron. Pozostałe wianki otrzymały równorzędne wyróżnienia.
Kolejnym punktem był gminny konkurs oberka i polki. Jury oceniało uczestników według następujących kryteriów
? sposób rozpoczynania tańca i jego przebieg,
? wprowadzanie i odprowadzanie tancerki,
? postawy i sposób wzajemnego trzymania się tancerzy,
? prawidłowości poszczególnych elementów, tanecznych kroków,
? przytupów, zwrotów, zmian kierunków tanca, gestów, i układu rąk,
? zawołań i okrzyków w tańcu,
? tempa, dynamiki oraz ogólnego charakteru i stylu tańca, tradycyjnych wzorów zachowań w tańcu, ogólne wrażenie artystyczne.
Do rywalizacji przystąpiło 16 par tanecznych reprezentujących koła gospodyń wiejskich. Jury w składzie: dr Jan Łuczkowski ? przewodniczący, Edyta Cieślik?Moczek właścicielka Skansenu Niebowo, Stanisław Zdulski, Wanda Zięba (radni gminy Sławno) uznało, że najlepiej zaprezentowali oberka Maria Składowska i Mieczysław Bartyzel ? z KGW w Antoniówce, drugie miejsce zajęli Grażyna Zięba i Henryk Zwoliński z KGW w Wincentynowie, a trzecie Renata Gwiazda i Michał Borkowski z KGW w Gawronach. Polkę najlepiej odtańcowali: Jadwiga Melka i Łukasz Filipczak (KGW w Prymusowej Woli), drugie miejsce przypadło Barbarze Ciach i Franciszkowi Cieślikowi z KGW w Gawronach?Kamieniu a trzecie: Wandzie Dębowskiej i Andrzejowi Szlęzakowi z KGW w Ostrożnnej. Najlepszym wręczono statuetki. Wszystkim biorącym udział w konkursach wręczono nagrody rzeczowe, a do tańca przygrywała kapela ludowa w składzie Edward Rogowski ? akordeon, Roman Wojciechowski ? skrzypce, Kazimierz Krotosz ? bębenek.
Przez cały czas trwania spotkania goście mogli oglądać eksponaty dawnej sztuki ludowej, narzędzi rolniczych i wnętrza chaty swoich pradziadków, zgromadzone w skansenie "Niebowo". W części artystycznej wystąpiły zespoły "Róża" z Gawron i Grażyna Zięba, solistka z KGW w Wincentynowie, Krystyna Melka, gawędziarka z KGW w Prymusowej Woli i kabaret w wykonaniu członkiń z KGW w Ostrożnej.
W czasie trwania występów artystycznych poszczególne koła gospodyń wiejskich częstowały gości swoimi produktami z kuchni staropolskiej. Smalec, swojski chleb i ogórek na stoisku KGW z Bratkowa był pyszny. A i gruba kaszanka z Kozenina była wyśmienita.
Na zakończenie odbyła się zabawa ludowa, która trwała do późnych godzin nocnych.


ZG   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 26 (833) z dnia 28 Czerwca 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »