tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Finanse

 Niższe pogrzebowe

 
Prezydent RP podpisał ustawę okołobudżetową, która od 1 marca obniży zasiłek pogrzebowy z obecnych 6.406,16 zł do około 4 tys. Czy zmniejszony zasiłek wystarczy na pokrycie kosztów pogrzebów w mieście? Zdaniem niektórych właścicieli opoczyńskich firm pogrzebowych – tak

Ministerstwo Finansów, które zaproponowało obniżkę zasiłku pogrzebowego, argumentowało że mamy najwyższy zasiłek w Europie. Jednak wielu rodzinom już dziś trudno zmieścić się z pogrzebowymi opłatami. Zwłaszcza w miastach, gdzie koszty pochówku są dużo wyższe. Niektórzy eksperci są zdania, że ceny usług pogrzebowych są wysokie, bo dostosowano je do rosnącego szybko zasiłku pogrzebowego.
Przypomnijmy, że zasiłek pogrzebowy w pełnej wysokości, wypłacany przez ZUS lub KRUS, przysługuje dzieciom lub współmałżonkom zmarłych, którzy pokryli koszty pogrzebu. W pozostalych przypadkach wypłacany był w wysokości faktycznie poniesionych kosztów, ale nie więcej niż ustawowa kwota. W ubiegłym roku Inspektorat ZUS w Opocznie wypłacił około 540 zasiłków pogrzebowych na łączną kwotę ok. 3,5 mln zł, ale osoby uprawnione do wypłaty zasiłku pogrzebowego z terenu powiatu opoczyńskiego mogły otrzymać ten zasiłek z innych instytucji, np. KRUS, Zakładu Emerytalno–Rentowego MSWiA, Wojskowych Biur Emerytalnych. Zasady ustalania wysokości zasiłku określa ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Kwotę zasiłku ogłasza prezes ZUS w formie komunikatu ogłaszanego w „Monitorze Polskim”.
Obecnie zasiłek pogrzebowy wynosi 6.406,16 zł. Od 1 marca będzie niższy, dlatego postanowiliśmy sprawdzić czy kwota około 4 tys. wystarczy na pogrzeb? Skoro zasiłek będzie niższy to, czy zakłady pogrzebowe zamierzają opuścić ceny? Raczej nie. Przedstawiciele opoczyńskich zakładów pogrzebowych twierdzą, że niższy zasiłek wystarczy na pokrycie kosztów, ale skromnego pochówku. Cena zależy w dużej mierze od tego jak uroczysty będzie pogrzeb. Jak nam powiedział jeden z właścicieli opoczyńskiego zakładu pogrzebowego „szczególnie wśród starszych pokoleń nadal panuje pogląd, że życie mogło być skromne, ale ostatnią drogę trzeba przygotować godnie”.
W naszym regionie kultura pogrzebowa jest wciąż bardzo wysoka, a to ile zapłacimy za pogrzeb zależy także od tego, gdzie pochowamy zmarłego. W Opocznie mamy dwa cmentarze przy Granicznej i Moniuszki. Miejsce na cmentarzu trzeba wykupić w Zakładzie Usług Komunalnych. Za grób kopany, na dwie osoby na cmentarzu przy Granicznej, trzeba zapłacić od 250 zł (do każdej podanej ceny trzeba doliczyć 23% VAT) lub 650 zł pod grobowiec na cztery osoby. Dodatkowo o 50 zł drożej trzeba zapłacić za miejsce przy alejce. Cena pogrzebu zależy też od tego, czy zmarły zostanie pochowany bezpośrednio w ziemi, czy też w murowanej komorze? Zdecydowana większość rodzin zmarłych wybiera pochówek w grobowcach. Wtedy za wykop pod grobowiec na cztery osoby, wyłożony przez kamieniarza płytami, trzeba zapłacić około 2 tys, a dla dwóch osób około 1000 zł. Na cmentarzu przy ul. Moniuszki nie ma już wolnych placów na sprzedaż. Jednak odbywają się tam pogrzeby, gdyż zgodnie z przepisami zmarli mogą być chowani w grobach, jeżeli od poprzedniego pochowku minęło 20 lat. I, jeżeli ktoś nie ma placu na cmentarzu, to zmniejszony zasiłek raczej nie wystarczy na pokrycie wszystkich kosztów.
Oprócz miejsca na cmentarzu trzeba zapłacić za sam pochówek. Czyli między innymi za przygotowanie ciała i jego transport. Za pochówek w grobowcu trzeba zapłacić 250 zł, ale już za kopanie i formowanie grobu około 400 zł. Obsługa żałobników 250 zł, autokarawan 250 zł, ubranie zmarłego 100 zł. Koszty pogrzebu zwiększą się, jeżeli rodzina zakupi odzież. Wtedy trzeba będzie dodatkowo wydać około 300–500 zł. Do tego trumna, której ceny są bardzo zróżnicowane od skromnej za około 700 zł nawet do 3 tys. W zasadzie nie ma cennika uroczystości kościelnych. Wiadomo jednak, że w koszty pogrzebu trzeba wliczyć ofiarę dla księdza, która w jednym kościele wynosi 900 zł już z organistą, a w drugim około 900 zł plus około 250 zł dla organisty. Kwiaty z reguły trzeba kupić we własnym zakresie lub zlecić to zadanie firmie pogrzebowej. Najbliższa rodzina zmarłego za jeden wieniec z szarfą musi zapłacić około 150 zł. A takich wiązanek z reguły kupuje się znacznie więcej.
W naszej kulturze żegnamy zmarłych z szacunku do nich, a przy okazji też, żeby inni widzieli, trzeba pożegnać ich w godnych warunkach. Jak wynika z rozmów z właścicielami zakładów pogrzebowych, rzadko rodziny zmarłych chcą skromnego pochówku. Dlatego w zależności od zasobności portfela koszty pogrzebu w mieście wahają się od bardzo skromnego, za który trzeba zapłacić około 3 tys. (wówczas starczy zasiłku pogrzebowego), do bardziej uroczystego, za który można zapłacić nawet 8 tys. Większą część tej kwoty zostawia się w zakładach pogrzebowych.
Czy obniżony zasiłek pogrzebowy spowoduje, że rodziny zmarłych będą chciały skromniejszego pochówku? Wątpliwa sprawa. A drugiej strony czy ten skromniejszy pochówek jest gorszy od tego wyjątkowo bogatego? To już indywidualne podejście każdej z rodzin.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 6 (709) z dnia 11 Lutego 2011r.
W dziale Finanse dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »