tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Nietypowy wieczór andrzejkowy

 

W poniedziałek, 30 listopada w Zespole Szkół Samorządowych w Prymusowej Woli odbył się nietypowy wieczór andrzejkowy. Uświetnił go występ zespołu ludowego „Słowiki” ze Sławna, a występujący artyści, w pełnym humoru przedstawieniu, ukazali publiczności tradycyjne obrzędy andrzejkowe. Niezwykły pokaz stanowiący swoistą lekcje historii i etnologii, skierowany był w szczególności do młodzieży, aby nie zapomniała o swoich korzeniach.
Większość wróżb ma na celu przepowiedzenie, która z panien pierwsza wyjdzie za mąż. Na tym skupili się właśnie członkowie zespołu. Do najbardziej znanych wróżb, które zaprezentowali, należy oczywiście lanie roztopionego wosku na wodę. Wosk można lać bezpośrednio lub przez dziurkę w kluczu. Na podstawie kształtu woskowej figurki lub kształtu cienia rzucanego przez nią przewidujemy przyszłość lejącego. Innym zwyczajem, który ukazali zebranym było położenie na stoliku trzech talerzy, pod którymi ukryto gałązkę mitrową, obrączkę i pierścionek. Po przemieszaniu filiżanek kobiety wybierały jedną z nich. Trafienie na gałązkę oznaczało staropanieństwo, obrączka przepowiadała zamążpójście, natomiast pierścionek szybkie zaręczyny.
W uroczystości wzięli udział, oprócz licznie zgromadzonej młodzieży szkolnej, grona pedagogicznego oraz władz samorządowych i przedstawicieli koła gospodyń wiejskich z Prymusowej Woli, także wicemarszałek województwa łódzkiego Artur Bagiński oraz były dyrektor muzeum dr Jan Łuczkowski, który za swoją działalność na rzecz gminy Sławno otrzymał kwiaty i drobne upominki. Bukiet kwiatów wręczono także Mariannie Śmiechowskiej, gratulując wyboru na przewodniczącą rejonowych kół gospodyń wiejskich.
Niezwykle interesującym punktem uroczystości był wykład, w którym dyrektor muzeum przedstawił młodzieży szkolnej zagadnienia związane z obrzędowością andrzejkową.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 48 (647) z dnia 4 Grudnia 2009r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »