tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Białaczów

 Nietypowe znalezisko

 

Kilkaset srebrnych denarów krzyżowych z XI wieku, duże ilości złotych i srebrnych monet oraz pozostałości piastowskiej osady odkryto na terenie kilku pól w pobliżu Białaczowa.
Jeden z mieszkańców znalazł, przy pomocy wykrywacza metali, w kilku miejscach znajdujących się w znacznej odległości od siebie, wiele okazów srebrnych denarów krzyżowych i srebrnych placków oraz znaczną ilość rzymskich monet, w tym wiele złotych oraz niezwykle rzadkich srebrnych denarów Marka Aureliusza. O swoim znalezisku poinformował archeologów z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Naukowcy po zakończeniu wstępnych badaniach w terenie, potwierdzili istnienie na tym obszarze pozostałości piastowskiej osady, z okresu wczesnej państwowości polskiej. Archeologów zastanawia, dlaczego w znaleziskach znajduje się tak dużo monet pochodzących z różnych okresów historii. - Na razie trudno odpowiedzieć na to pytanie, ale wkrótce postaramy się rozwiązać tę intrygującą zagadkę. Tymczasowo przerywamy pracę. Zabiezpieczyliśmy wszystkie miejsca. Jak tylko uzyskamy zgodę na prowadzenie dalszych wykopalisk, przyjedzie tu cała rzesza naszych najlepszych specjalistów - informuje jeden z archeologów. Po wstępnym zapoznaniu z terenem dalsze prace zapowiadają się bardzo obiecująco. Po gruntownym przygotowaniu całego przedsięwzięcia logistycznego powrócimy do dalszych wzmożonych badań - dodaje.
Nie ma co snuć na razie dalekosiężnych planów, ale z pewnością owe wykopalisko stanowi olbrzymią szansę rozwoju dla gminy Białaczów. Ta mała i biedna miejscowość zasłynie w całej Polsce, przyciągając wielu turystów, bo jak mówi wójt gminy Jan Jóźwik: - Będziemy chcieli z pewnością zrekonstruować osadę. Na razie trudno powiedzieć jaki miała obszar, a tym bardziej jakie pełniła funkcję. Zdumiewające jest odkrycie dużej ilości monet na tym terenie, znajdującym się przecież poza głównymi ośrodkami państwowości polskiej. Tym bardziej zastanawia - w jakim celu zgromadzono tu takie dobra oraz skąd one pochodzą?
Właściciele pól mogą myśleć o gratyfikacji finansowej za zniszczenia na ich gruntach, ale nie będzie ona zbyt wysoka. Mogą jednak sporo zarobić na sprzedaży gruntów różnym firmom, czerpiącym dochody z turystyki. Sporo może też zarobić gmina. Rozwój turystyki przyniesie zwiększenie miejsc pracy, dochodów z tytułu podatków. Nastąpi znaczna modernizacja infrastruktury drogowej i turystycznej. Wystarczy tylko trochę wysiłku, w celu wykorzystania tego nieoczekiwanego uśmiechu losu, a pieniądze szybko popłyną szerokim strumieniem.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 13 (664) z dnia 2 Kwietnia 2010r.
W dziale Białaczów dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »