tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Sławno

 Niedziela Palmowa w Sławnie

 

Ostatnia niedziela przed Wielkanocą to pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia ? okresu upamiętniającego ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa, a także upamiętniającego przybycie Jezusa do Jerozolimy. Jak podają wszyscy czterej ewangeliści było to przybycie uroczyste i triumfalne, wjeżdżającego Chrystusa witały tłumy z okrzykiem ?Hosanna Synowi Dawida?. Pod nogi Jezusa rzucano gałązki palm.
Niedziela palmowa jest świętem ruchomym w tym roku Niedziela Palmowa przypadła późno, bo 17 kwietnia. Pogoda dopisała, więc na sumę przybyło do kościoła parafialnego w Sławnie wielu parafian, w tym dużo małych dzieci, przynosząc wielobarwne i różnej wielkości palmy. Wcześniej w kościele zostały ustawione palmy zgłoszone na gminny konkurs.
Przed rozpoczęciem mszy ksiądz proboszcz Adam Stępień dokonał poświęcenia palm, po czym odbyła się procesja wokół świątyni. Podczas mszy chór parafialny pod kierunkiem organisty Michała Wilka odśpiewał opis Męki Pańskiej.
Po zakończeniu nabożeństwa w kościele odbył się II gminny konkurs na palmę wielkanocną, zorganizowany przez wójta i Gminny Ośrodek Kultury. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych w Sławnie, Kamieniu, Kozeninie, Kunicach, Celestynowie i w Zachorzowie oraz gimnazjów w Szadkowicach i w Prymusowej Woli. Na konkurs wpłynęło 85 prac. Komisja w składzie: Justyna Ambroziak, Agnieszka Bernacka, Małgorzata Dębowska, Małgorzata Główczyńska, Iwona Jaskólska, Beata Sobala, ksiądz Włodzimierz Tamborek przyznała nagrody i wyróżnienia w poszczególnych kategoriach:
wśród uczniów klas I?III: pierwsze miejsce ex aequo zajęli Kacper Giełzak z PSP w Sławnie oraz Kinga i Honorata Jurkowny z PSP w Kunicach. Drugie miejsce zdobyli: Angelika Franas z PSP w Kunicach, Janusz Dębowski z PSP w Sławnie oraz Adrian Pietrzyk z PSP w Kozeninie. Trzecie miejsce przypadło: Martynie Kwiatkowskiej, Izabeli Kołodziejczyk oraz Piotrowi Duczkowi? wszyscy z PSP w Kamieniu. Wyrózniena otrzymali: Bartłomiej Biskup z PSP w Kozeninie, Agata Turlej z PSP w Kunicach, Mateusz Ścierwicki z PSP w Kozeninie i Alicja Kucharska z PSP w Celestynowie.
Wśród uczniów klas IV?VI: pierwsze miejsce zajęli: Klaudia Socha z PSP w Celestynowie, Anna Białas z PSP w Kamieniu i Aleksandra Melka z PSP w Zachorzowie. Drugie miejsce zdobyli: Anna Grabowska z PSP w Kunicach, Albert Sobala z PSP w Kozeninie i Aleksandra Wojewódzka z PSP w Celestynowie. Trzecie miejsce przypadło: Dominice Pacholskiej z PSP w Kozeninie oraz Bartłomiejowi Świątkowi i Cezaremu Mikołajczykowi z PSP w Kozeninie. Wyróżnienia otrzymali: Sylwia Michoń i Damian Nowakowski z PSP w Zachorzowie, Witold Kowalczyk z PSP w Sławnie, Aleksandra Piekarz i Anna Białas z PSP w Kozeninie.
Wśród gimnazjalistów: pierwsze miejsce zajęła Justyna Jurek, drugie miejsce Klaudia Lenarcik, Wioletta Musiał i Roksana Nowak (wszyscy z Gimnazjum w Szadkowicach), trzecie miejsca zajęli Izabela Ksyta i Patrycja Sadowska z Gimnazjum w Prymusowej Woli oraz Milena Wróblewska z Gimnazjum w Szadkowicach.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki, które wręczył wójt Tadeusz Wojciechowski.


Marek Miziak   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 16 (719) z dnia 22 Kwietnia 2011r.
W dziale Sławno dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »