tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Nie zbieraj muchomorów!

 
Nie bądź Wojskim...



Śmiertelnie trujący muchomor sromotnikowy mylony z jadalnymi: gołąbkiem zielonawym (surojadką), gąską zielonką i czubajką kanią. Cechy: pierścień przyrośnięty do trzonu, trzon osadzony w pochwie (rysunek z ulotki Głównego Inspektoratu Sanitarnego)



Wszyscy dybią na rydza; ten wzrostem skromniejszy
I mniej sławny w piosenkach, za to najsmaczniejszy,
Czy świeży czy solony, czy jesiennej pory,
Czy zimą. Ale Wojski zbierał muchomory.
Adam Mickiewicz ? "Pan Tadeusz"

Tegoroczny sezon grzybowy ledwie się zaczął, a już media zapełniły się informacjami o zatruciach grzybami. Kolejny raz okazuje się, że informacji, a także ostrzeżeń przed spożywaniem nieznanych grzybów, jest ciągle za mało lub nie docierają one do wszystkich. Dlatego ? jeszcze raz ? przypominamy najważniejsze rady i ostrzeżenia.
Stary dowcip mówi, że wszystkie grzyby są jadalne, chociaż niektóre z nich tylko jeden raz? Oto kilka nieprawdziwych opinii, wiara w które może zakończyć się tragicznie:

Fałszywy mit
Grzyby trujące po posoleniu żółkną.
Nieprawda zmiana zabarwienia spowodowana jest nie przez związki trujące, ale przez zupełnie inne substancje znajdujące się w grzybach.

Fałszywy mit
Srebrna łyżka włożona do potrawy z grzybami trującymi czernieje.

Nieprawda ? czernienie srebrnej łyżki związane jest z obecnością związków siarki, które z reguły nie są trujące.

Fałszywy mit
Wszystkie grzyby trujące mają ostry smak.

Nieprawda ? dla przykładu śmiertelnie trujący muchomor sromotnikowy jest prawie pozbawiony smaku i nie ma żadnego charakterystycznie nieprzyjemnego zapachu.

Fałszywy mit
Po przecięciu grzyba trującego następuje zmiana zabarwienia miąższu na niebieskawe.

Nieprawda ? jest wręcz przeciwnie. Większość grzybów zabarwiających się pod wpływem powietrza na niebiesko należy do gatunków jadalnych.

=============================
Zapamiętajmy raz na zawsze!:
Związki trujące w grzybach
NIE SĄ WYKRYWALNE
żadnymi domowymi sposobami!
=============================

Objawy zatrucia
Podstawowe objawy chorobowe w zatruciach pokarmowych grzybami to: bóle i zawroty głowy, zaburzenia równowagi, nudności i wymioty, bóle brzucha, biegunka lub zaparcie, skąpomocz, zaburzenia wzroku, zwężenie lub rozszerzenie źrenic, podwyższona temperatura, uczucie gorąca i pocenie się, silne pragnienie, zaburzenia oddychania, ślinotok, szum w uszach, drgawki (dreszcze), skurcze mięśni kończyn, zwolnienie lub przyspieszenie tętna, silne nerwowe podniecenie, a nawet halucynacje, osłabienie i bezwład, utrata przytomności, śpiączka, ogólna depresja. Po zjedzeniu grzybów należy być szczególnie wyczulonym na reakcje własnego organizmu. Nie wolno lekceważyć żadnych, także najmniejszych nieprawidłowości, które pojawiają się po kilku dniach. Śmiertelnie trujący zasłonak rudy daje objawy dopiero po trzech a nawet 24 dniach. Przy zatruciach muchomorem sromotnikowym występuje faza pozornej poprawy, po której następuje gwałtowne pogorszenie. Tylko odpowiednie, natychmiastowe działanie może uratować życie chorego.

Pierwsza pomoc
Co robić w momencie podejrzenia zatrucia grzybami? Oto jedyny właściwy schemat postępowania: Opróżnić żołądek przez sprowokowanie wymiotów (pić ciepłą, osoloną wodę, a dzieci samą wodę) i podać 10?20 tabletek węgla lekarskiego. Nie zażywać środków przeczyszczających! W żadnym wypadku nie należy podawać choremu alkoholu, środków farmakologicznych, a także ? wbrew obiegowym opiniom ? mleka. Chorego należy pozostawić w spokoju w pozycji leżącej i okryć ciepłymi kocami. Bezzwłocznie zapewnić pomoc lekarza. Zabezpieczyć resztki jedzenia i materiały od chorych (resztki wymiocin, kał, mocz) do badania umożliwiającego szybką identyfikację grzyba, a w konsekwencji precyzyjną diagnozę. Wszystkie osoby, które jadły to samo danie, powinny jak najszybciej poddać się badaniu lekarskiemu, nawet, gdy nie odczuwają żadnych dolegliwości.

Przypomniał: erg




erg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 38 (845) z dnia 20 Września 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »