tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdarzenia

 Nie daj się nabrać

 
Policja ostrzega ? wszelkie umowy finansowe, zwłaszcza te dotyczące wysoko oprocentowanych, krótkoterminowych pożyczek należy dokładnie przeczytać przed podpisaniem


Policja patronuje kampanii społecznej pod hasłem "Nie daj się nabrać. Sprawdź, zanim podpiszesz". Jej celem jest zwrócenie uwagi na ryzyko związane z zawieraniem umów finansowych, w tym przede wszystkim z zaciąganiem wysoko oprocentowanych, krótkoterminowych pożyczek, oraz z korzystaniem z usług finansowych, które nie podlegają szczególnemu nadzorowi państwa.
Maksymalne nominalne oprocentowanie pożyczek wynosi obecnie 12 procent, ale wiele firm pożyczkowych oferuje produkty, których rzeczywista roczna stopa oprocentowania może przekraczać tysiące procent. Poza tym z kontroli przeprowadzonej w 2013 roku przez UOKiK wynika, że dla części firm pożyczkowych głównym źródłem przychodów nie były odsetki od udzielonych pożyczek, ale różnego rodzaju prowizje i opłaty ponoszone przez konsumentów, które niekiedy nie były zwracane nawet w sytuacji odmowy udzielenia pożyczki.
Firmy pożyczkowe specjalizowały się w udzielaniu pożyczek na niskie kwoty i na krótkie terminy, tj. zajęły niszę produktową, którą banki przez wiele lat nie były zainteresowane. Średnia wartość pożyczki udzielonej przez firmy pożyczkowe w 2013 roku wynosiła około 1.300 zł, a w przypadku podmiotów sprzedających pożyczki wyłącznie przez Internet ? około 600 zł. Szacuje się, że w 2013 roku firmy te udzieliły kredytów konsumenckich i pożyczek o wartości 2,7 miliarda złotych, a wartość ich należności z tego tytułu wyniosła na koniec roku 3,1 miliarda złotych.
Kampania ma uświadamiać, że nierozważne podpisanie umowy o "szybką i łatwą pożyczkę" może prowadzić do utraty dorobku całego życia i rodzinnych dramatów. Jej bohaterem jest pani Krystyna, która przed świętami zdecydowała się na zaciągnięcie pożyczki w wysokości czterech tysięcy złotych. Na stronie internetowej akcji www.zanim?podpiszesz.pl można śledzić, jak każdego dnia rośnie jej dług, a wraz z nim stres i frustracja. Można też sprawdzić podstawowe informacje na temat bezpieczeństwa na rynku finansowym, poznać cztery zasady bezpiecznych pożyczek, użyć kalkulatorów finansowych, dowiedzieć się, jak niebezpieczne kruczki prawne stosowane są w umowach, a także uzyskać dostęp do podstawowych aktów prawnych.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 47 (906) z dnia 21 Listopada 2014r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »