tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Nie będzie owoców w szkole

 
Większość szkół podstawowych z naszego powiatu zgłosiła się do udziału w programie „Owoce w szkole”. W pierwszym semestrze, już w drugiej połowie października 1365 dzieci klas I-III z powiatu opoczyńskiego miały bezpłatnie otrzymywać porcje owoców i warzyw. Tak się jednak nie stanie - póki co program nie będzie realizowany w żadnej z podstawówek w naszym powiecie.

Przypomnijmy, że inicjatorem programu jest Unia Europejska, która w znacznym stopniu miała finansować jego realizację. Bezpłatne porcje owoców i warzyw miały otrzymywać dzieci z klas I-III szkół podstawowych. Choć początkowo dyrektorzy placówek nie wykazywali dużego zainteresowania programem, ostatecznie deklarację o przystąpieniu do niego złożyła większość podstawówek w kraju - 514 w województwie łódzkim, w tym 30 z 45 placówek w naszym powiecie. Dystrybucję porcji zdrowia w województwie łódzkim zapewnić miało siedmiu podmiotów, które zgłosiły chęć udziału w programie. Ustalono już nawet harmonogram dostaw, zgodnie z którym dzieci miały otrzymywać jabłka, gruszki, truskawki, marchew, rzodkiewkę, paprykę słodką, ogórki oraz soki owocowe, warzywne i owocowo-warzywne cztery razy w tygodniu, przez dziesięć kolejnych tygodni w trakcie semestru. Pozostało podpisanie umowy między szkołą a wybranym podmiotem i można było ruszyć z dostawami. Okazało się jednak, że szkoły nie mają z kim owych umów podpisać, bowiem sześć z siedmiu zarejestrowanych podmiotów zrezygnowało z udziału w programie. A jedna firma nie jest w stanie dowieźć owoców i warzyw do wszystkich placówek.
Jak dowiedzieliśmy się w łódzkim oddziale Agencji Rynku Rolnego z 514 szkół z terenu województwa umowy z dostawcami w wyznaczonym terminie podpisały tylko 54 placówki, głównie łódzkie. Niestety nie ma w tej grupie ani jednej szkoły z powiatu opoczyńskiego, co oznacza że w pierwszym semestrze tego roku szkolnego program „Owoce w szkole" nie będzie realizowany w naszym regionie.
35 szkół z terenu województwa podpisało umowy z dostawcą z Radomska, który zaopatrzy głównie placówki w swoim regionie. Do 15 szkół porcje dowiezie dostawca z województwa wielkopolskiego, a do czterech firma z Mazowsza - mówi Marta Samburska z łódzkiego oddziału ARR. - Liczymy, że w przyszłym semestrze zgłoszą się nowe podmioty, które nie zdążyły złożyć deklaracji w tym roku. Być może w tym czasie swoje możliwości do potrzeb programu dostosują te firmy, które teraz zrezygnowały - dodaje. Udział w programie jest jednak dobrowolny, nie można więc narzucić go ani szkołom, ani dostawcom. A ci przeliczyli, że dostawy do szkół przy obecnych wymogach programu po prostu się nie opłacają. Może się więc okazać, że tylko nieliczni uczniowie otrzymają owoce i warzywa, mimo że są one darmowe.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 42 (641) z dnia 23 Października 2009r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »