tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Finanse

 Nie będą już winni grosika?

 
O planach NBP mających na uwadze wycofanie jedno? i dwugroszówek z obiegu, pisaliśmy w ubiegłym numerze. NBP myśli także nad pozbyciem się pięciogroszówek, ponieważ ich produkcja ? podobnie jak wymienionych wyżej monet o najniższych nominałach ? po prostu się nie opłaca. Wybicie groszówki kosztuje pięć groszy, wynik jest zatem oczywisty. Żółte monety mają zniknąć w latach 2013?2015, a pierwsze ograniczenia w ich produkcji mają pojawić się w tym roku. Co o wycofaniu tych monet z obiegu myślą opocznianie?

Zapytani o to, czy monety o najniższych nominałach powinny zniknąć z naszych portfeli, mieszkańcy Opoczna nie odpowiadali jednogłośnie. ? Często zalegają w naszych portfelach, ale trudno jest sobie wyobrazić, byśmy w kieszeni nie mieli grosików. Dlatego moim zdaniem powinny zostać w obiegu. Siła przyzwyczajenia robi swoje ? twierdzi 26?letnia Karolina. ? Też jestem za tym, by wszystkie nominały pozostały w obiegu ? mówi 23?letnia Monika. ? Chociażby dlatego, że zbierając najdrobniejsze monety, dzieci uczą się szacunku do pieniędzy ? dodaje.
Swój sprzeciw w sprawie wycofania grosików inaczej argumentuje 49?letni Tomasz: ? Moim zdaniem problem cen z końcówkami, np. 99 groszy rozwiązano by bardzo łatwo. Zaokrągli się je w górę, więc w rezultacie za wszystko będziemy musieli zapłacić drożej. 28?letni Przemysław również obawia się zaokrąglenia cen na niekorzyść klienta, ale jest za zaprzestaniem produkcji monet o najniższych nominałach: ? Dzięki temu miałbym mniejszy bałagan w portfelu oraz szybciej zostałbym obsłużony przy kasie ? mówi.
24?letnia Joanna, sprzedawczyni w jednym z lokalnych sklepów, stanowczo opowiada się za rezygnacją z jedno? i dwugroszówek. ? Zawsze mam problem z wydaniem takiej reszty. Jako klientka często zgadzam się, by sklepowa zaokrągliła cenę do pełnej, gdy nie ma mi wydać grosza lub dwóch, ponieważ wiem z własnego doświadczenia, jak często brakuje ?drobniaków? w kasetce ? opowiada sprzedawczyni.
Za wycofaniem wszystkich żółtych monet wypowiedział się 28?letni Wojciech. ? Po pierwsze są drogie w produkcji, a po drugie w dzisiejszych czasach służą chyba jedynie do trzymania ich w szklanych pojemnikach w domach sentymentalnych Polaków. Nie potrzeba nam takich monet, ponieważ nawet, gdy coś zdrożeje o maksymalnie pięć groszy w celu wyrównania ceny po ich wykluczeniu, to nic się nie stanie ? uważa.
63?letnia Barbara także jest za likwidacją grosików: ? To 99 groszy na końcu ceny bardzo mnie denerwuje. Takie rozwiązanie wprowadzi większy porządek, a i w kieszeni zrobi się luźniej ? przekonuje.
Nie wiadomo jeszcze, czy gdy monety o najniższych nominałach zostaną wycofane z obiegu, to koszty na pewno poniosą klienci. 42?letnia Grażyna, właścicielka osiedlowego sklepu, uspakaja: ? Już teraz staram się wprowadzać takie ceny, żebym nie miała problemów z wydawaniem reszty. Większość cen zaokrąglonych jest do 0,95 zł lub nawet mają końcówki z zerem na końcu. Dla przykładu 3,90 zł. To ułatwia moją pracę i do tego klienci nie muszą szukać drobnych. Po wycofaniu grosików, nie mam w zamiarach podnosić cen.
Podobnego zdania jest 48?letni Jan, właściciel innego sklepu, który ?bezgroszowe? ceny produktów planuje zaokrąglić na korzyść klienta: ? Za rzecz, która dziś kosztuje 99,99 zł, po wycofaniu monet o najniższych nominałach klient zapłaci u mnie 99,90 zł ? mówi.
Zgodnie z planem działalności NBP do końca pierwszego półrocza 2013 roku mają zakończyć się prace nad przygotowaniem projektu ustawy o zaokrągleniach płatności. W tym samym czasie prowadzone będą konsultacje i działania mające na celu doprowadzenie do wniesienia projektu ustawy do Sejmu. Z danych NBP wynika, że w obiegu jest obecnie ponad 12 mld monet, z czego 4,4 mld sztuk monet jednogroszowych, 2,2 mld ? dwugroszowych i 1,56 mld ? pięciogroszowych. To oznacza, że monet od 10 gr do 5 zł jest łącznie mniej niż samych jednogroszówek (tylko 4 mld sztuk).


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 2 (809) z dnia 11 Stycznia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »