tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
TYNKI GIPSOWE AGREGATEM, cementowo-wapienne, ...
czytaj dalej »

ZATRUDNIĘ ELEKTRYKÓW, POMOC ELEKTRYKA, TEL. ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Kultura

 Nasze recenzje

 


W księgarniach pojawiła się najnowsza powieść Anny Karpińskiej zatytułowana "To wszystko przez ciebie". Pozycja skierowana głównie do czytelniczek udowadnia, że każda kobieta po przejściach może odmienić swoje życie i zacząć wszystko od nowa ? nawet, a może zwłaszcza wtedy, gdy wali się ono na głowę.


To wszystko przez ciebie

Takim właśnie oskarżeniem, skierowanym do głównej bohaterki, rozpoczyna się historia Julii Nowickiej, odnoszącej sukcesy zawodowe, samotnej 35?latki. Czytelnik poznaje ją w przełomowym dla niej momencie życia ? jej ustabilizowane życie burzy tragiczna śmierć rodziców, po której nasza bohaterka musi zaopiekować się wchodzącą w dorosłość siostrą Klarą, a tak naprawdę ? jej córką. Wyznanie prawdy, a także odkrycie tajemnic z przeszłości, pomaga jej pogodzić się z życiem, przewartościować je, a przy okazji odnaleźć szczęście w miłości i nowej rodzinie.
Julia pochodzi ze Zbiczna, niewielkiej miejscowości na Pojezierzu Brodnickim, gdzie wychowała się w nauczycielskiej rodzinie. Jako szesnastolatka poznała miłość swojego życia, niemal dwukrotnie starszego od niej pisarza Leona. Nieakceptowany przez jej rodziców związek zakończył się niespodziewanie ciążą licealistki. Za namową rodziców nastoletnia przyszła matka godzi się, aby jej dziecko dziadkowie wychowali jako własne. Sama zaś po maturze wyjeżdżą do stolicy, gdzie po studiach rzuca się w wir pracy pokonując kolejne szczeble kariery. Kiedy ją poznajemy świetnie jej się powodzi ? wiedzie ustabilizowane, dostatnie życie, prowadzi dobrze prosperującą firmę PR?owską, a nieliczne wolne chwile spędza w swoim eleganckim apartamencie na Kabatach. Nie rozpacza po kolejnych nieudanych związkach, tym bardziej, że żaden ze spotkanych mężczyzn nie był w stanie dorównać młodzieńczej miłości. Z możliwości ułożenia sobie życia rezygnuje zresztą sama, kiedy przeprowadza się do niej "młodsza siostra".
Życie obu kobiet burzy tragiczna śmierć rodziców, którzy giną w wypadku samochodowym. Jak się okazuje, tuż przed śmiercią, chcąc być bliżej córek, zdecydowali się oni sprzedać dom w Zbicznie i przeprowadzić do Warszawy. Julia wyjeżdża do sprzedanej już posiadłości, aby uporządkować rzeczy po rodzicach. Odkrywa tu nie tylko ich nieznane oblicze, ale również tajemnice z przeszłości, którym musi stawić czoła. Odnalezione listy od nieżyjącego już Leona, ukrywane przed nią przez rodziców, uświadamiają jej, że ich troska pozbawiła ją nie tylko wspólnej przyszłości z ukochanym, ale także macierzyństwa, z którego zrezygnowała za ich namową. Postanawia wyjawić córce prawdę i zbudować z nią nowe, rodzicielskie relacje.
Niespodziewanie właśnie w Zbicznie Julia spotyka Witolda, nowego właściciela rodzinnego domu. Mężczyzna stopniowo zdobywa jej zaufanie i uczucie. Nowa znajomość pomaga bohaterce przetrwać trudne chwile ? kłopoty w pracy i w relacjach z córką, która przysparza wielu zmartwień (jej romans z partnerem matki może zakończyć się niechcianą ciążą). Niesie też ze sobą wiele wątpliwości, bowiem Witold dopiero po rozwodzie i uporządkowaniu swoich spraw wyjawia, że jego pojawienie się w życiu Julii nie jest przypadkowe i że ? ku zaskoczeniu czytelnika ? ma ono związek z nieżyjącym od lat Leonem. Ostatecznie, po wielu perypetiach, Julia odnajduje miłość i szczęście w nowej, większej rodzinie.
Powieść, choć obszerna, czyta się jednym tchem. Już od pierwszych stron fabuła wciąga czytelnika i sprawia, że do jej kart powraca się w każdej wolnej chwili. Z pewnością przypadnie do gustu zwłaszcza kobietom. Literatura z kategorii "łatwych, lekkich i przyjemnych" porusza jednocześnie istotne problemy, które są udziałem wielu z nas ? pogoń za karierą, trudne relacje rodzinne, czy poszukiwanie prawdy i szczęścia w życiu. Autorka uświadamia, jak ogromny wpływ na nasze życie mogą mieć decyzje podejmowane w młodości i przekonuje, że nigdy nie jest za późno, aby wszystko naprawić, a przynajmniej próbować. Dobra pozycja dla kobiet z przeszłością, którym brakuje wiary w szczęśliwą przyszłość i odwagi, aby o nią zawalczyć.


* * *
Odważna i pełna życiowej prawdy opowieść o tęsknocie za miłością i o więzi silniejszej niż śmierć.


Dlaczego nie poczekałaś

Pod pseudonimem Wery Gorczyńskiej, książkę napisała autorka pewnego bloga, która ? o czym dowiadujemy się z książki ? sporo w życiu przeszła, sporo zrozumiała i postanowiła o tym napisać.
Już sama okładka książki zachęciła do sięgnięcia po nią. Na fotografii widzimy kobietę, zapłakaną z rozmazanym makijażem, siedzącą na taborecie, trzymająca w dłoni papierosa. Taka wydaje się współczesna wersja kobiety, znajdującej się w trudnej sytuacji życiowej.
Książka opisuje matkę i córkę. Dwa światy. Córka uciekła z domu, kiedy miała szesnaście lat. Nienawidziła swojej matki, nigdy jej nie rozumiała. Postanowiła sama poradzić sobie w życiu. Jaką cenę musiała za to zapłacić? Po ucieczce z domu nie utrzymywała ze swoją matka żadnych kontaktów. Do rodzinnego domu przyjechała po śmierci matki, by zorganizować pochówek i zająć się jej sprawami. Porządkując rodzinny dom znajduje w nim pamiętniki pisane przez matkę. Autorka przypomina sobie widok matki siedzącej i prowadzącej swoje zapiski. Dla naszej bohaterki ten widok nie należał do przyjemnych, bo córka uważała, że przez te codzienne zapiski matką ją zaniedbuje.
Bohaterka walczy sama ze sobą. Najpierw wyrzuca pamiętniki do śmieci, a potem biegnie, by je wygrzebać ze śmieciary. Sięgając do pamiętników autorka, nawet nie zdaje sobie sprawy, że to co tam odnajdzie, zmieni jej całe życie, jej nastawienie nie tylko do matki, ale także do świata, do życia. Czytając zapiski swojej matki, autorka odkrywa zupełnie nieznaną sobie najpierw dziewczynę, córkę wysoko ustawionej i poważanej rodziny, a potem kobietę. To z zapisków dowiaduje się o ciąży swojej matki, o tym, że rodzice wstydząc się bękarta w rodzinie namawiają ją na aborcje. Dopiero z pamiętników dowiaduje się, ze to ona była tym dzieckiem, że matka nie pozwoliła jej zabić, że walczyła o nią. Z pamiętników dowiaduje się o miłości, jaką darzyła ją matka, choć nie zawsze potrafiła to okazać. Przy okazji poznawania swojej matki, autorka pisze o sobie i o swoich decyzjach życiowych nie zawsze trafnych. W książce poruszone są bardzo współczesne problemy m.in. sponsoring, aborcja, alkoholizm, choroba nowotworowa, a nawet molestowanie dziecka przez ojca. W książce jest wiele wstrząsających opisów, obrazujących zagubienie człowieka, jego osamotnienie, chorobę. Mimo wszystko warto ją przeczytać, bo mimo wielu niesprzyjających momentów w życiu bohaterów, czytelnicy odnajdą optymizm i zachętę do tego, by się nie poddawać. Nawet w sytuacji trudnej, zagrażającej życiu, los może się odwrócić i bohaterowie mogą z nadzieją patrzeć w przyszłość i pogodzić się z przeszłością."To wszystko przez ciebie", Anna Karpińska, wyd. Prószyński i S?ka, Warszawa 2013"Dlaczego nie poczekałaś", wyd. Prószyński i spółka, Warszawa 2013


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 44 (851) z dnia 1 Listopada 2013r.
W dziale Kultura dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »