tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Nagrodzeni za wycinanki i pająki

 


W Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim, w czwartek, 12 grudnia podsumowano konkurs "Pająki i wycinanki", którego współorganizatorami, poza tomaszowskim muzeum, byli: piotrkowski oddział Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz Muzeum Regionalne w Opocznie. Wzięło w nim udział 20 twórców ludowych z regionów brzezińskiego, rawskiego i opoczyńskiego, którzy do oceny jury przedstawili blisko 190 prac (27 pająków i 162 wycinanki).
Komisja konkursowa, której przewodniczyła dr Aldona Plucińska, etnograf i kustosz muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, przy ocenie prac brała pod uwagę zachowanie tradycyjnych wzorów, technik i materiałów oraz wyraz artystyczny.
W kategorii pająki pierwszą nagrodę otrzymała Józefa Marszałek z Dzielnej. Dwie równorzędne drugie nagrody przyznano Paulinie Benderz i Elżbiecie Pokorze?Domańskiej (obie panie z Bielowic). Trzy trzecie nagrody odebrały: Helena Bednarczyk z Dzielnej, Anna Jędryka z Brzustówki (pow. tomaszowski) i Halina Benderz z Bielowic. Wyróżniono też pająki: Marianny Knop z Woli Załężnej, Anny Pokory?Pietras z Bielowic, Moniki Pawlik z Opoczna i Grażyny Zawadzkiej z Gawron.
W kategorii wycinanek pierwszej nagrody nie przyznano. Drugie miejsce ex aequo zajęli Helena Bednarczyk z Dzielnej i Aleksander Dutkiewicz z Inowłodza. Trzecią nagrodą podzieliły się Marianna Knop z Woli Załężnej i Genowefa Kosiacka?Bąk z Rzeczycy. Wyróżnienie otrzymała Grażyna Zawadzka z Gawron.
Zwycięzcy odebrali nagrody ufundowane przez organizatorów konkursu.


MarMajs    

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 51 (859) z dnia 20 Grudnia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »