tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Ciekawostki

 Na święta nowożeńcom pod rozwagę

 
Z archiwum prababci

Już za kilka dni wiele par powie sobie przed ołtarzem sakramentalne "tak" ? w Wielkanoc tradycyjnie zawiera się najwięcej małżeństw. Czy szczęśliwych? O tym może zadecydować przypadek, czy też zrządzenie losu, jeszcze w okresie poprzedzającym tę najważniejszą dla obojga chwilę. Dlatego też na wszelki wypadek przypominamy znane od wieków wróżby dla nowożeńców.

Przed ślubem
* Zaręczyny najlepiej urządzić wtedy, gdy przybywa tarczy Księżyca (między nowiem a pełnią), wróży to dobrze rozwojowi przyszłego małżeństwa.
* Wyznaczając termin ślubu najlepiej brać pod uwagę miesiące, które w swej nazwie mają literkę "r". Najlepszy dzień tygodnia to sobota. Najbardziej pechowe to maj i listopad.
* Dobrze wróży na przyszłość zawarcie ślubu w kościele, w którym chrzczono pannę młodą.
* Nie jest dobrze, jeśli narzeczeni usłyszą pierwszą zapowiedź swojego ślubu w kościele ? ich wspólne pożycie nie będzie usłane różami.
* Suknię dla młodej należy kupować z matką lub przyjaciółką. Nigdy zaś z narzeczonym czy przyszłą teściową, bo wróży to konflikty. Oglądanie kreacji przez narzeczonego, a także pomoc w jej wyborze, zwiastuje niezgodę w małżeństwie. Przyszła żona musi pamiętać, że strój ślubny może zakładać przed uroczystością tylko wtedy, gdy zachodzi taka konieczność. Paradowanie w sukni ślubnej dla samej przyjemności jest złą wróżbą. Pan młody nie może zobaczyć sukni wcześniej niż w dniu ślubu.
* Ubierając się do ślubu panna młoda powinna pamiętać, aby mieć na sobie coś białego, co oznacza czystość uczuć, coś niebieskiego ? kolor ten wróży wierność małżonka, coś pożyczonego, aby zapewnić sobie przychylność rodziny męża, coś starego, by w trudnych chwilach nie zabrakło pomocy krewnych i przyjaciół i wreszcie coś nowego, aby żyło się dostatnio. Dobrze założyć coś używanego, co zapewnia lojalność osób najbliższych i wsparcie na wypadek trudnych chwil.
* Warto też mieć przy sobie kilka drobiazgów. Wsparcia nigdy za wiele. Dlatego w szwie sukni powinny się znaleźć: kryształek cukru (by zawsze coś było na osłodę życia) i okruszek chleba (by nigdy nie zabrakło jedzenia). Do bucika panny młodej należy wsunąć grosik, a w kieszeni pana młodego nie powinno zabraknąć drobnych, by zawsze były w domu pieniądze.

W dniu ceremonii
* Pomyślną wróżbą jest śpiew ptaków o poranku oraz tęcza na niebie, gdy para jedzie do kościoła. Jeśli przed ceremonią młodzi zobaczą gołębia lub srokę, mogą być pewni, że przyniesie im to szczęście. Trochę gorzej, gdy zobaczą wronę lub kruka.
* Ładna pogoda w dniu ślubu niesie ze sobą pomyślną wróżbę, zapewniając przyszłym małżonkom szczęście. Niedobrze, gdy w tym czasie słońce przybierze czerwoną barwę lub gdy słychać grzmoty. Odgłos grzmotu w czasie ceremonii wróży liczne swary i niesnaski w stosunkach z teściami. Mały deszczyk uważany jest za boże błogosławieństwo.
* Pod żadnym pozorem nie wolno przyszłym małżonkom zawracać z drogi do kościoła. Jeśli nawet coś zapomnieli, powinni skorzystać z pomocy krewnych lub przyjaciół. Nie powinno się również robić zbyt długich postojów, bo może to zaważyć na życiu małżeńskim.
* Nierówno palące się świece na ołtarzu lub zgaszone podmuchem wiatru stawiają pod znakiem zapytania pomyślność przyszłego małżeństwa.
* Panna młoda przekraczając próg kościoła winna wystawić najpierw prawą nogę i nie potknąć się, powinięcie nogi w każdej sytuacji uważane jest za zły omen.
* Panna młoda idąc do ołtarza nie powinna oglądać się za siebie, aby sprawdzić czy welon się dobrze układa. To może być zły omen. Lepiej poprosić o pomoc druhnę, która z pewnością poprawi niesforny welon.
* Państwo młodzi stając przed ołtarzem powinni się do siebie uśmiechnąć, by zapewnić sobie szczęście.
* Nie wolno zgubić lub zapomnieć obrączek. Nie powinno się ich również upuścić. Jeśli już się tak stanie, to schylić się po nie może wyłącznie ksiądz, ministrant, urzędnik lub świadek. Obrączkę wkłada się tylko na serdeczny palec. Środkowy wróży rychłą zdradę. Pan młody musi też pamiętać o tym, aby obrączkę wsunąć na palec panny młodej tak głęboko, jak tylko jest to możliwe. Jeśli nie uda się tego zrobić, uznane to będzie za wróżbę szybkiego rozstania. Kiedy panna młoda będzie musiała pomagać we wkładaniu obrączki, to znak, że ona będzie rządzić w domu.
* Źle wróży podpisanie przez nowożeńców lub świadków aktu ślubu w niewłaściwym miejscu.
* Po zakończeniu uroczystości ślubnej młoda żona musi zadbać, aby jej wybranek ją pocałował. To zapewni jej wierność męża.
* Państwa młodych obsypuje się ryżem lub konfetti w chwili, gdy wychodzą z kościoła. Ma to zapewnić młodej parze płodność i obfitość. Jeśli po uroczystości ślubnej zgromadzeni goście obsypią nowożeńców grosikami, państwo młodzi powinni je szybko pozbierać. Zapewni im to dobrobyt i wykorzystanie wszystkich szans od losu. Kto zbierze więcej monet, będzie rządzić domowym budżetem.
* Po ceremonii ślubnej druhny panny młodej współzawodniczą między sobą o zdobycie jej wiązanki ślubnej, ponieważ uważa się, że ta, która ją złapie, najwcześniej wyjdzie za mąż. Druhna, która jest starsza od panny młodej, powinna włożyć na siebie coś zielonego, bo inaczej nigdy nie uda się jej znaleźć męża.
Dziewczęta ubiegające się o zaszczyt bycia druhną powinny pamiętać, że jeśli zostaną nią trzy razy, nigdy nie będą panną młodą.

Po zaślubinach
* Na wracających od ślubu nowożeńców powinni czekać rodzice, witając ich chlebem i solą. Ma to zapewnić młodym dostatek i zdrowie, a także chronić ich dom i rodzinę przed przeciwnościami losu.
* Jeśli świeżo upieczona małżonka potknie się przekraczając próg domu, ściągnie nieszczęście nie tylko na siebie, ale także na swoją nową rodzinę. Aby ją (i siebie) przed tym ustrzec, małżonek powinien przenieść swoją żonę przez próg.
* Zniszczenie jakiegoś cennego przedmiotu podczas przygotowań do uczty weselnej, rozsypanie korali przez którąś z druhen, potknięcie się koni wiozących młodą parę (dziś awaria samochodu), wróży nowożeńcom kłopoty, straty i życie pełne trosk.
* Do wystroju sali najlepiej wykorzystać kokardy ? tworzą one magiczne węzły zapewniające młodym spełnienie marzeń.
* Przed ucztą weselną państwo młodzi powinni wznieść toast, a opróżnione kieliszki wyrzucić za siebie przez lewe ramię ? jeśli szkło się rozbije, czeka ich wiele lat wspólnego życia.
* Nowożeńcy powinni jako pierwsi pojawić się na parkiecie i jako jedyna para odtańczyć pierwszy taniec. Jeśli młodym pomylą kroki, to w życiu może być podobnie ? będą zmierzać w różne strony.

Zebrał: jerg


jerg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 15 (874) z dnia 11 Kwietnia 2014r.
W dziale Ciekawostki dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »