tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 Na sesji o koncesji

 
Wracamy do sprawy, która wywołała największe emocje podczas niedawnej sesji Rady Gminy i Miasta

Jak już wspominaliśmy, chodziło o koncesję na sprzedaż alkoholu dla sklepu współpracującego z siecią handlową Lewiatan. Przedsiębiorcy, którzy wyremontowali dzierżawiony od parafii obiekt po byłym kinie Śnieżka i zorganizowali tam sklep, pozwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych nie otrzymali. I jak wynikało z ich wypowiedzi, czują się bardzo pokrzywdzeni oraz lekceważeni przez władze gminy. Od decyzji urzędu odwołują się od roku. Bezskutecznie, dlatego proszą Radę o rozstrzygnięcie spornej kwestii.
Uczestnicy sesji mogli poznać więcej szczegółów całej sprawy. Budynek sklepu jest usytuowany w pobliżu kościoła pw. św. Łukasza a według obowiązującej uchwały Rady odległość między punktem sprzedaży alkoholu a granicą obiektu kultu religijnego nie może być mniejsza niż 30 metrów. I właśnie o interpretację uchwały rozgorzał spór.
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która opiniuje wnioski o przyznanie koncesji i mierzy odległość, dokonała pomiarów trzykrotnie. Za pierwszym razem wyszło jej 30,5 metra. Odległość zmierzono jednak do lewego słupka bramy placu kościelnego. Według przedsiębiorców, którzy powoływali się na opinie m.in. Urzędu Wojewódzkiego i Samorządowego Kolegium Odwoławczego, komisja mogła działać dowolnie. W tym przypadku na ich korzyść. Z kolei w opinii prawnika gminy, o czym mówił m.in wiceprzewodniczący Rady Jerzy Walasik - członek GKRPA, było to działanie niezgodnie z prawem.
Pomiaru dokonano więc jeszcze dwa razy i odległość była mniejsza niż wymagane 30 metrów. Z tego powodu burmistrz nie wydał zezwolenia na sprzedaż alkoholu.
- Uchwała mówi, że odległość mierzy się do granicy nieruchomości, czyli do najbliższego punktu geodezyjnego - w tym przypadku ogrodzenia. Nie ma więc możliwości wydania koncesji na alkohol. Takie jest prawo - wyjaśnił Janusz Reszelewski. Zaznaczył, że niedawne postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Piotrkowie Tryb. przyznało rację gminie.
Jak powiedziała przewodnicząca Rady Maria Teresa Nowakowska, samorząd nie jest niechętny sklepowi. Wręcz przeciwnie. Musi jednak przestrzegać obowiązujących przepisów. Burmistrz dodał jeszcze, że w tym samym budynku przedsiębiorcy otrzymali dwa zezwolenia na sprzedaż alkoholu, ponieważ spełnili warunki zapisane w uchwale. - Gmina wydała koncesje dla sklepów mających wejścia od strony południowej i rzeki. Lewiatan warunków lokalizacyjnych nie spełnia - zakończył burmistrz.
Według zapowiedzi, sporna kwestia będzie poruszana podczas prac komisji stałych Rady.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 6 (657) z dnia 12 Lutego 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »