tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedam pszenżyto, tel. 500 176 ...
czytaj dalej »

UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Kultura

 Na ludowo w Bielowicach

 
12 i 13 oraz 15 i 16 marca w siedzibie Bielowickiego Stowarzyszenia Twórców i Przyjaciół Kultury odbyły się warsztaty w ramach XIV edycji konkursu na plastykę zdobniczo?obrzędową powiatu opoczyńskiego


W warsztatach wzięły udział twórczynie z Opoczna, Bielowic, Trzebiny, Wygnanowa, Werówki, Zychorzyna, Paradyża, Dzielnej, Idzikowic oraz Żardek, łącznie 35 pań. Ku uciesze organizatorów, do konkursu zgłosiły się także młode dziewczyny, które z pasją kultywują tradycję, przekazywaną im przez babcie i mamy.
Konkurs, pierwszy raz od czasu jego organizacji, przebiegał w formie warsztatów wytwórczości ludowej. Spotkania odbyły się w dwóch terminach, z podziałem na grupy. Przedmiotami tegorocznego konkursu była tradycyjne pisanki opoczyńskie, wykonane techniką batikową, nawiązujące wzornictwem do regionu opoczyńskiego oraz palmy wielkanocne. Każda twórczyni mogła zgłosić swój udział w jednej lub dwóch dziedzinach wytwórczości. Podczas warsztatów uczestniczki zobowiązane były do wykonania co najmniej po dwie sztuki prac z każdej dziedzin będących przedmiotem konkursu. Prace twórczyń zaprezentowane będą na wystawie pokonkursowej, a w dniu podsumowania, które odbędzie się 29 marca w Muzeum Regionalnym, zorganizowany zostanie kiermasz wyrobów wielkanocnych.
Proces twórczy mieli okazję obserwować także uczniowie okolicznych szkół. Dzieci i młodzież z: ZSPryw., im. Jana Brzechwy, SP i Gimnazjum w Żarnowie, SP w Bielowicach, były zaintrygowane pracą nad pisankami i palmami. Zadawały paniom wiele pytań, a niektórzy sami postanowili spróbować swoich sił w regionalnej twórczości ludowej.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 11 (766) z dnia 16 Marca 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »