tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
ZATRUDNIĘ ELEKTRYKÓW, POMOC ELEKTRYKA, TEL. ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Zdrowie

 My się grypy nie boimy?

 


Szczepionki przeciwko grypie w większości opoczyńskich aptek są w ciągłej sprzedaży. Ich cena waha się od 24 do 40 zł, w zależności od firmy dystrybuującej dany preparat. Jak informują farmaceuci, te medykamenty nie cieszą się jednak dużą popularnością wśród mieszkańców Opoczna. ? Ostatnio taką szczepionkę sprzedaliśmy dwa tygodnie temu ? mówi pracownica jednej z apteki. ? Sezon na profilaktykę przeciwgrypową minął w grudniu, rzadko ktoś pyta teraz o tego typu preparat, dlatego u nas są one dostępne jedynie na zamówienie ? tłumaczy farmaceutka z innego punktu.
Szczepienie przeciwko grypie jest zalecane osobom z grup zwiększonego ryzyka zachorowania na grypę oraz osobom chorym co powoduje większe ryzyko powikłań. Zmienność wirusa grypy sprawia, że odporność po szczepieniu jest stosunkowo krótkotrwała (od 3 do 12 miesięcy). Dlatego szczepienia należy powtarzać co roku, bezpośrednio przed sezonem. W Polsce szczyt zachorowań na grypę przypada na okres od stycznia do marca, dlatego ? biorąc pod uwagę średni czas działania szczepionki (6 miesięcy) ? immunizację powinno przeprowadzać się w październiku.
Według WHO przeciw sezonowej grypie co roku powinno się zaszczepić 70% społeczeństwa w tym 75% osób powyżej 65 roku życia. Jak wynika z badań, te które ukończyły 65 lat są ponad dziesięć razy bardziej narażone na śmierć z powodu grypy niż osoby w grupie wiekowej 50?64 lat. Tylko 16% starszyh osób w Polsce deklaruje, że zaszczepiło się przeciw grypie.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 3 (810) z dnia 18 Stycznia 2013r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »