tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Mroczkowianki z Dużego doKoła!

 
Koło Gospodyń Wiejskich w Mroczkowie Dużym rozpoczęło swoją działalność w 2006 roku. Mimo że grupa działa od niedawna, przez niecałe siedem lat działalności wzięła już udział w wielu przedsięwzięciach. Na swoim koncie ma także liczne sukcesy, o których piszemy w kolejnym artykule z cyklu


Pierwszą przewodniczącą koła została Sylwia Kaleta. Podczas ostatnich wyborów zarządu, funkcję tę objęła Helena Michałowska, jej zastępczynią jest Małgorzata Kowalczyk, a skarbniczką Małgorzata Wiśniewska.
Obecnie do koła należy dwanaście kobiet i wciąż prowadzony jest nabór nowych uczestniczek. Najmłodszą członkinią, pieszczotliwie nazywaną przez starsze koleżanki ?perełką?, jest jedenastoletnia Martyna Jędrasik.
Z kołem w Mroczkowie Dużym chętnie współpracuje sołtys oraz mężowie członkiń, którzy pomagają gospodyniom w cięższych pracach fizycznych. Mroczkowianki z Dużego biorą udział w licznych imprezach lokalnych, takich jak kusoki, ?Wielkanocna baba?, Festiwal Pieśni Maryjnej w Mroczkowie Gościnnym oraz dożynki gminne i powiatowe. Członkinie promowały także nasz region podczas Targów Łódzkich w 2012 roku.
? Same również organizujemy różnego rodzaju imprezy okolicznościowe. Do tej pory udało nam się przedsięwziąć imieniny członkiń, jubileusze, andrzejki oraz spotkania z okazji Dnia Kobiet ? mówi z dumą przewodnicząca Helena Michałowska.
Uczestniczki spotykają się ze sobą raz w tygodniu. Ich stałym miejscem spotkań jest świetlica wiejska w Mroczkowie Dużym. Gospodynie lubią spędzać ze sobą czas. Podczas spotkań robią różnorakie ozdoby. ? Najczęściej są to kwiaty z bibuły, palmy wielkanocne, koszyczki oraz łabędzie i bombki choinkowe z kolorowych karteczek ? tłumaczy zastępczyni Małgorzata Kowalczyk.
W świetlicy udało się członkiniom zorganizować także warsztaty garncarskie, podczas których panie uczyły się wyrobu glinianych garnków, flakoników, dzbanków oraz misek. ? Zainteresowanie zajęciami wśród członkiń było naprawdę duże. To dało mi do myślenia, że nasze gospodynie mają potrzebę uczyć się nowych rzeczy, dlatego teraz często bierzemy udział w różnego rodzaju szkoleniach ? twierdzi przewodnicząca.
Mroczkowianki z Dużego, poza warsztatami garncarskimi, uczestniczyły także w zajęciach z twórczości ludowej, prowadzone przez wygnanowiankę Weronikę Gruszecką. Ta twórczyni ludowa uczyła członkinie innowacyjnych i tradycyjnych technik wyrobu kwiatów z bibuły, palm oraz pająków. Gospodynie miały także okazję wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez Ilonę Helman z Tomaszowa Mazowieckiego. Wówczas członkinie nauczyły się wyrobu ozdobnych róż, szyszek, bombek, aniołków, krokusów oraz świątecznych stroików.
Zgłębianie tajników sztuki ludowej jest wspólną pasją gospodyń z Mroczkowa Dużego, dlatego tak chętnie angażują się one w tego typu działania. Drugim ?konikiem? członkiń są podróże. Panie często razem wyjeżdżają. ? Oczywiście największą radość sprawiają nam wyjazdy edukacyjne, podczas których zdobywamy wiedzę dotyczącą twórczości ludowej ? opowiada przewodnicząca.
Koło utrzymuje się głównie ze składek członkowskich. A do czego mroczkowianki dążą najbardziej? ? Naszym głównym celem jest kultywowanie tradycji ludowych oraz zachęcanie młodego pokolenia do współpracy ? podsumowuje Helena Michałowska.




Kusoki 2009. Gospodynie z Mroczkowa Dużego z własnoręcznie przyrządzoną kapustą z grochem




Mroczkowianki z Dużego podczas Wielkanocnej baby w 2012 roku


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 7 (814) z dnia 15 Lutego 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »