tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

  Modrzewianki doKoła!

 
Koło Gospodyń Wiejskich w Modrzewiu rozpoczęło swą działalność 10 grudnia 1962 roku i jest najstarszą tego typu grupą w gminie. Działa bez dnia przerwy już od ponad pięćdziesięciu lat?


Pierwszą przewodniczącą koła wybrano Marię Bartyzel, która tę funkcję pełniła do 1980 roku. Grupa liczyła wówczas 23 członkinie. Głównym zajęciem gospodyń było wtedy uczestnictwo w kursach gotowania i pieczenia oraz kroju i szycia. ? Pierwszym naszym wyzwaniem, którego się podjęłyśmy było przygotowanie występu zatytułowanego "Zwiady i wesele". Poza modrzewiankami, wzięli w nim udział także mężczyźni ? wspomina członkini koła Irena Zięba. W latach 60. KGW prowadziło także wspólny wychów kurcząt oraz organizowało liczne zabawy, za dochód z których gospodynie zakupiły komplet naczyń stołowych.
W 1980 roku przewodniczącą koła została Wiesława Konewka. W tym czasie, za dochód z wypożyczania nakryć, modrzewianki udały się na dwudniową wycieczkę krajoznawczą do Częstochowy, Oświęcimia, Krakowa, Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej.
Trzy lata później stanowisko przewodniczącej zaczęła piastować Franciszka Konewka. Od tego czasu koło zaczęło brać udział w dożynkach gminnych. W 1984 roku, za pieniądze z wypożyczalni, gospodynie zorganizowały jednodniową wycieczkę do Lichenia. W tym samym roku, przy kole działalność rozpoczął zespół ludowy, do założenia którego członkinie zachęcił Jan Łuczkowski. Pierwsze próby grupy odbywały się na początku w mieszkaniach uczestniczek. Inauguracyjny występ odbył się 22 maja 1984 roku, a 30 czerwca formacja miała okazję zaprezentować się na II wojewódzkim Przeglądzie Amatorskich Zespołów Ludowych.
W 1985 roku modrzewianki doczekały się miejsca spotkań z prawdziwego zdarzenia, a mianowicie świetlicy wiejskiej. Rok później działalnością koła zainteresowała się TVP 1, emitując materiał o gospodyniach z Modrzewia.
Od tego czasu, zespół występował wielokrotnie, m.in. w Głuchowie, Woli Krzysztoporskiej, Lipsku, Łodzi, Bełchatowie i Piotrkowie Trybunalskim. Brał udział w licznych przedsięwzięciach, m.in. w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Autorskich KGW, II Festiwalu Folklorystycznym "Na styku Mazowsza i Małopolski. Ziemia Odrowążów", Dożynkach Prezydenckich, Międzypowiatowym Przeglądzie Zespołów Obrzędowych, Przeglądzie Pieśni Maryjnych w Mroczkowie Gościnnym, koncertował także w kościele pw. św. Wojciecha w Kraśnicy. Grupa osiągnęła liczne sukcesy na gruncie muzycznym. Za największy z nich uczestniczki uznają drugie miejsce w III Międzypowiatowym Przeglądzie Zespołów Obrzędowych, zorganizowanym w Żychlinie w 2004 roku. Za starannie przygotowane programy obrzędowe na przeglądach wojewódzkich i z okazji Dni Folkloru Opoczyńskiego zespół otrzymywał drugie i trzecie lokaty. Do najciekawszych scenariuszy grupy należą stare pieśni regionalne, fragmenty wesela opoczyńskiego, "Kądzielnice", "Po dyngusie" oraz "Wieczór u Józwowy". Na wyróżnienie w licznych osiągnięciach zespołu zasługują także prezentacje w audycjach Radia Kielce z cyklu "Na przypiecku".
Poza tym, gospodynie z Modrzewia brały dotychczas udział w Międzypowiatowym Przeglądzie Stołów Wigilijnych w Wolborzu w 2007 roku, gdzie zajęły pierwsze miejsce, a od wznowienia organizacji kusoków, pomagają w przygotowaniach do imprezy. Swoje lokalne środowisko modrzewianki reprezentowały także na Targach Agroturystycznych, podczas corocznej "Baby wielkanocnej" oraz uczestnicząc w przygotowaniu gminnych dożynek w Modrzewiu w 2011 roku.
Ważnym wydarzeniem dla gospodyń z Modrzewia było wyróżnienie odznaką "Zasłużony działacz kultury" ówczesnej przewodniczącej Franciszki Konewki oraz członkini zespołu Genowefy Wójcik.
Obecnie w skład zarządu koła wchodzą przewodnicząca Helena Jaworska, zastępczyni Maria Białek oraz skarbniczka Ewa Orłowska. Liczba członkiń na przełomie lat mocno spadła. Dziś do koła należy jedynie dwanaście pań.
Modrzewianki są bardzo twórcze. Same wykonują liczne ozdoby oraz piszą teksty piosenek i przyśpiewek ludowych. Na wydanej niedawno przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum Regionalne płycie zatytułowanej "Zagraj mi muzykancie", znalazły się aż trzy autorskie teksty gospodyń z Modrzewia: "Oj zalecoł ci się", "Przyśpiewki" oraz "Bez las, bez lasecko".
Członkinie koła bezspornie twierdzą, że najciekawsze i najlepsze utwory pisała Franciszka Konewka. ? Niestety od 22 stycznia mówimy o niej w czasie przeszłym? Będzie nam jej wszystkim bardzo brakowało ? mówi przewodnicząca Helena Jaworska. Pani Franciszka zostawiła po sobie dorobek, w postaci cennej twórczości, który koleżanki z koła mają zamiar promować i korzystać z niego przy każdej nadarzającej się ku temu okazji, by pamięć o tej nieocenionej członkini trwała jeszcze wiele lat.
Modrzewianki bardzo przeżywają stratę koleżanki, jednak przez te wiele lat musiały zmierzyć się z odejściem wielu uzdolnionych gospodyń, z którymi łączyła je przyjaźń i wspólna praca nad nienagannym wizerunkiem koła. ? Chcemy objąć pamięcią także pierwszą przewodniczącą, a zarazem założycielkę naszej grupy, Marię Bartyzel, długoletnią skarbniczkę naszego koła Franciszkę Wawrzyńczak oraz członkinie Katarzynę Wójcik i Ewę Konewkę ? zaznaczają.
Dziś, wśród gospodyń z Modrzewia, także znajdują się panie, które cechują różne talenty. Do uzdolnionych poetycko i wokalnie modrzewianek należą Antonina Konewka, Genowefa Konecka i Genowefa Wójcik, a misternie wykonanych ozdób przez Irenę Ziębę, Genowefę Konecką i Franciszkę Jarugę, mogą pozazdrościć koleżanki z innych kół. ? Nasza koleżanka Irenka skrupulatnie prowadzi także kronikę, dba o świetlicę oraz wdraża młodsze członkinie w uczestnictwo w kole ? mówią gospodynie.
Modrzewianki wiele zawdzięczają także mężczyznom, którzy od początku istnienia koła są bardzo zaangażowani w pomoc swoim mamom, żonom, siostrom i teściowym. ? Ich praca jest po prostu nieoceniona. Zwłaszcza na dożynkach, gdy mamy dużo obowiązków, pomagają nam w konstruowaniu chaty, razem z nami przyrządzają regionalne potrawy, którymi podczas trwania święta plonów częstują gości. Bez wątpienia jednak najwięcej pracy i serca w pomoc nam wkłada Marek Augustyniak ? mówią dumne członkinie.
KGW w Modrzewiu czerpie fundusze na działalność przede wszystkim ze składek członkowskich oraz dzięki wsparciu MDK. Gospodynie spotykają się średnio dwa razy w miesiącu w świetlicy wiejskiej. W najbliższym czasie modrzewianki planują jak najczęściej brać udział w imprezach lokalnych, organizować częstsze spotkania w świetlicy, pozyskiwać nowe członkinie, o które dziś jest coraz trudniej, a w marcu przedsięwziąć uroczystość z okazji Dnia Kobiet.
Gospodynie uważają za swój największy sukces to, że dzięki finansowaniu z Urzędu Gminy, w 2011 roku została rozbudowany i zmodernizowany ich stały punkt spotkań. ? W wyposażenie zaplecza kuchennego włożyłyśmy bardzo dużo pracy oraz środków finansowych, pozyskiwanych z różnych źródeł, których nie sposób wymienić. Z pełnym szacunkiem odnosimy się też do pracy wykonanej przez Jana Bartyzela. Cieszymy się ogromnie, że rozbudowa i modernizacja przebiegła tak sprawnie oraz z tego, że dziś świetlica służy nie tylko nam, ale i wszystkim innym mieszkańcom miejscowości ? mówi z dumą członkini Danuta Bąkiewicz.



Gospodynie na dożynkach w Modrzewiu w 2011 roku




Modrzewianki na Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim w 1988 roku


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 5 (812) z dnia 1 Lutego 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »