tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
Inżynier i Nauczyciel Matematyki chętnie udzieli ...
czytaj dalej »

Sprzedam mieszkanie 67 m2, tel. 603 063 ...
czytaj dalej »

Firma MATA-DACH Mateusz Łaski
oferuję ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Finanse

 Miliony coraz bliżej?

 

Na projekty dotyczące budowy infrastruktury wodno–ściekowej złożone w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko Komitet Koordynacyjny NSRO przeznaczył dodatkowo 170 mln euro. Czy część tych środków trafi do Opoczna?

Zmiany dotyczące alokacji dodatkowych środków wspólnotowych zatwierdził 9 lutego Komitet Koordynacyjny Narodowe Strategiczne Ramy Odniesienia. Jego decyzją dodatkowe 170 mln euro z tzw. dostosowania technicznego na realizację priorytetu „Gospodarka wodno–ściekowa” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko zostanie przeznaczone na dofinansowanie projektów, które w ramach ostatniego konkursu w tym właśnie działaniu znajdują się na liście rezerwowej. Jednym z tych projektów jest właśnie projekt złożony przez PGK w Opocznie, o wartości całkowitej ponad 63 mln zł, zakładający budowę infrastruktury wodno–ściekowej na terenie gminy Opoczno.
Niestety na dodatkowe środki czeka nie tylko Opoczno. Zgodnie z opublikowaną na stronie Ministerstwa Środowiska listą rankingową status rezerwowego ma w sumie 50 projektów. Dodatkowe środki są więc tylko kroplą w morzu potrzeb, tym bardziej, że kwota nie wystarczy nawet na dofinansowanie pierwszego projektu z listy rezerwowej (zakłada on dotacje w wysokości blisko 256 mln zł). Prawdopodobnie trzeba więc będzie poczekać na kolejne dodatkowe środki. Wbrew pozorom jest to całkiem możliwe. Spore oszczędności z pewnością powstaną po zakończeniu procedur przetargowych – w niektórych przypadkach koszt zadania jest niższy nawet o połowę od wartości kosztorysowej. Przy kilkudziesięciu–, a nawet kilkusetmilionowych inwestycjach oszczędności poprzetargowe będą więc naprawdę znaczące. Poza tym część beneficjentów zrezygnowała z realizacji projektów, bowiem nie są w stanie zabezpieczyć wymaganego wkładu własnego. Tym samym chętnych do podziału środków jest mniej. Nie wyklucza się również kolejnych przesunięć unijnych środków. Szanse na pozyskanie 40–milionowej dotacji dla Opoczna są więc całkiem realne. Nie zapominajmy, że wszystkie aglomeracje liczące powyżej 15 tysięcy mieszkańców do końca 2015 roku mają mieć uporządkowaną gospodarkę wodno–ściekową. Ministerstwo Środowiska w dalszym ciągu zapewnia, że dofinansowanie otrzymają wszystkie projekty z listy rezerwowej. Radzą przygotowywać się do realizacji, rozpisywać przetargi i czekać na decyzje o dofinansowaniu. Nie wiadomo jednak, jak długo trzeba będzie czekać.
Przypomnijmy, że Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej prowadzi procedurę przetargową mającą na celu wyłonienie wykonawców budowy infrastruktury wodno–ściekowej na terenie gminy Opoczno. W ramach projektu ogłoszono cztery przetargi, w ostatnich dniach minął termin składania ofert. Jak powiedział nam prezes PGK, Jacek Pacan, na budowę i rozbudowę stacji uzdatniania wody przy ul. Inowłodzkiej wpłynęło sześć ofert, na modernizację oczyszczalni ścieków – jedenaście, na budowę sieci kanalizacji sanitarnej (w tym zlewnie w Bukowcu Opoczyńskim, Dzielnej, Ogonowicach i Woli Załężnej) – trzynaście, a na pełnienie funkcji inżyniera kontraktu – pięć. PGK ma teraz 30 dni na otwarcie ofert, następne dwa miesiące to termin związania umową. Ewentualnych wykonawców poznamy więc dopiero za około trzy miesiące. Jeśli jednak w tym czasie nie będzie decyzji o dofinansowaniu, nie dojdzie do podpisania umowy. Zgodnie z nowymi zapisami ustawy Prawo zamówień publicznych w takiej sytuacji można unieważnić przetarg.


ebe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 7 (710) z dnia 18 Lutego 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »