Na zaproszenie wójta gminy Sławno Tadeusza Wojciechowskiego 29 września na terenie gminy przebywała grupa 19 dzieci z Łodzi. Towarzyszyli im opiekunowie, wśród których była Maria Kaczorowska, dyrektorka Departamentu Funduszy Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, inicjatorka i organizatorka licznych programów i akcji, skierowanych głównie na wieś lub ją promujących jako miejsce życia
Przyjazd na gościnną ziemię sławieńską był związany z realizacją ścieżki edukacyjnej ?Poznajemy wieś opoczyńską? w ramach programu ?Zaprzyjaźnij się z przyrodą ? edukacja dla najmłodszych?, skierowanego do dzieci z miasta, kompletnie nie znających wsi. Jego celem jest zapoznanie uczestników z warunkami życia na wsi, pokazanie że ta dzisiejsza wieś bardzo się zmienia, a jednocześnie jest ciągle otwarta i gościnna. Maria Kaczorowska, inicjatorka tego projektu, chce uświadomić dzieciom skąd się bierze żywność, ale chce też wzbudzić szacunek dla pracy rolnika.
Pobyt rozpoczął się o godz. 10.00 w Kamieniu, gdzie zostali powitani przez wójta Tadeusza Wojciechowskiego oraz wzięli udział w warsztatach pieczenia chleba, zorganizowanych przez Mariannę Śmiechowską. Mieszczuchy uczestniczyły w procesie wypieku chleba wg starej tradycyjnej receptury, w domowym piecu chlebowym. Barszcz z kiełbasą na prawdziwym wiejskim zakwasie, świeży chleb oraz placek drożdżowy, którym zostali poczęstowani na śniadanie bardzo im smakował. Następnie zwiedzili gminę, mieli możliwość zapoznania się z warunkami nauki w szkołach wiejskich oraz obejrzeli starą zagrodę w Wincentynów.
Goście z Łodzi zwiedzili Kopalnię Piasku Kwarcowego ?Grudzeń Las?, farmę wiatrową na górkach sławnieńskich, Publiczną Szkołę Podstawową im. Wandy i Henryka Ossowskich w Kunicach, wraz z izbą pamięci i tradycji poświęconą mjr. Hubalowi, prowadzoną w tejże szkole, po której oprowadził gości emerytowany dyrektor szkoły, Stefan Mazur. Następnie dzieciaki wzięły udział w warsztatach graffiti zorganizowanych przy Gminnym Ośrodku Kultury w ramach projektu ?Boom kultury?. W Wincentynowie, w skansenie ?Niebowo? obejrzeli prawie stuletnią chatę krytą strzechą, w której właściciele, Edyta i Krzysztof Moczkowie zebrali przedmioty używane dawniej w gospodarstwach domowych, a w oddzielnej szopie zgromadzili dawniej używane narzędzia rolnicze. Z wielkim zainteresowaniem przyglądali się wykonanym z papieru gospodarzom, ubranym w regionalne stroje ludowe, którzy pilnują przez cały rok obejścia.
Następnie zostali przyjęci w Publicznej Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Kamieniu. Tutaj czekali na nich uczniowie szkoły, którzy wraz z nauczycielami i dyrekcją oprowadzili ich po szkole. Obejrzeli pracownie szkolne, salę gimnastyczną oraz nowo powstały ogródek dydaktyczny. Strażący z OSP w Kamieniu przygotowali ognisko, przy którym pieczono kiełbaski i ziemniaki. Największą atrakcją była jazda podnośnikiem i pokaz sprzętu pożarniczego miejscowej jednostki OSP. Były również konkursy, wspólne śpiewy i tańce. Żal się było rozstawać.
|