Oby tylko była pogoda
Pomysł na zorganizowanie festiwalu zrodził się w głowie Marty Lewandowskiej - choreografa ZPiT Tramblanka już kilka lat temu. Głównym celem festiwalu jest przybliżenie kultury innych narodów, integracja między zespołami i nawiązywanie kontaktów. W ubiegłym roku, w dniach od 29 czerwca do 4 lipca ?Tramblanka? gościła zespoły z Serbii, Słowacji i Turcji, a także Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Łódzkiego ?Kujon? oraz Kapelę Szymona z Łowicza. Koncerty festiwalowe odbyły się w Opocznie, Piotrkowie Trybunalskim i Zduńskiej Woli, gdzie na Międzynarodowym Festiwalu ?Folklor świata? nasze zespoły zdobyły pierwsze trzy miejsca. Podczas festiwalu odbył się również jarmark i I Ogólnopolski Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych ?Pasiaczek?, na którym zademonstrowało się dwanaście zespołów z całej Polski. Na koncercie galowym gościnnie wystąpiło kilka zespołów Polskich, a zespoły festiwalowe wspólnie odtańczyły tramblankę przy widowni wypełnionej po brzegi.
Efektem współpracy między zespołami jest zaproszenie Tramblanki na Międzynarodowy Festiwal na Słowację.
W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 9?14 maja. Po bardzo dobrej opinii z roku ubiegłego zgłosiło się ponad dwadzieścia zespołów ze wszystkich kontynentów świata. Ostatecznie organizatorzy zaprosili zespoły z Serbii, Włoch, Rumunii i Nepalu a także Kapelę Góralską ?Ciupaga?. Swoje tańce i muzykę pokażą publiczności w Opocznie, Końskich oraz w Łowiczu. W piątek, 11 maja artyści zatańczą dla opoczyńskiej młodzieży szkolnej. Jeśli pogoda będzie sprzyjać dwukrotnie będzie można oglądać barwny korowód, który przejdzie ulicą Biernackiego. Również w tym roku odbędzie się jarmark i Ogólnopolski Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych ?Pasiaczek?. Zgłosiło się na ten konkurs trzydzieści zespołów z całej Polski.
Kapela Góralska ?Ciupaga?
Wszystko rozpoczęło się od spotkania młodych chłopaków, których połączyła chęć odkrywania nowych obszarów muzycznych i jednakowa miłość do muzyki góralskiej. Zespół gra bardzo żywiołowe utwory folkowe inspirowane głównie klimatami bałkanskimi, wegierskimi, slowackimi i cygańskimi. Wielką zaletą muzyków jest żywiołowe i radosne przekazywanie muzyki, które udziela się słuchaczom. Klimat muzyki wspiera bogate instrumentarium, gdzie obok skrzypiec, akordeonów i kontrabasu pojawiają się cymbały i altówka węgierska, fujarki, cajon. Zespół wielokrotnie występował na scenach lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Występował na estradach słowackich, holenderskich, austryjackich. Nagrał trzy płyty.
Taneczna i Muzyczna Grupa ?Rodhighar Nepal?
Kraj Mount Everestu ? Nepal, znany jest również na całym świecie jako najstarsze dziedzictwo kulturowe. Mimo tego, że kraj ten jest bardzo mały, posiada etniczną, kulturalną i geograficzną różnorodność. W związku z tym, w Nepalu każda grupa etniczna ma swoją własną kulturę, zwyczaje, tradycję, muzykę i tańce. Kraj sam w sobie jest tyglem folkloru, tańców ludowych, muzyki folkowej i klasycznej. W dzisiejszych czasach to bardzo istotne, aby zachować i promować tradycyjne tańce i muzykę. Konieczność ta została zrealizowana przez grupę różnorodnych nepalskich artystów i projekt ten został nazwany Rodhighar Nepal ? Taneczna i Muzyczna Grupa Folklorystyczna.
W celu zachowania i pielęgnowania nepalskiej tradycyjnej muzyki i tańców na lokalnej i międzynarodowej arenie, Rodhighar Nepal został założony w 2005 roku i zarejestrowany w 2007 roku jako niedochodowa, pozarządowa organizacja kulturalna przy aprobacie i uznaniu rządu Nepalu. Najważniejszą częścią jest grupa artystów klasycznych i folk, która uczestniczyła w realizacji różnorodnych programów kulturalnych zarówno w kraju, jak również na międzynarodowych festiwalach folklorystycznych.
Zespół ?Soko? ? Serbia
Artystyczne i kulturalne towarzystwo ?Soko? z Indjija zostało założone w 1948 r., występuje pod nazwą ?Soko? od prawie 20 lat. Zespół składa się z około 200 członków: zespół dziecięcy (poniżej 12 roku życia), zespół przygotowawczy (12?15 lat), zespół powyżej 15 lat, folklorystyczny zespół dziecięcy ?Jarkovci?.
Wszystkie grupy odbywają treningi w Centrum Kultury w Indjija. Grupy pracują pod okiem młodych ludzi, którzy są ekspertami, kochają to co robią i wiedzą jak pracować z młodymi ludźmi. Bardzo dużo podróżują ? w samym tylko ostatnim roku ?Soko? kilkanaście koncertów w całej Serbii. Zespół podróżuje wiele zagranicę, byli w Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Macedonii, Bułgarii, na Węgrzech, w Grecji, Czechach, Polsce, Słowenii, we Włoszech, w Hiszpanii, Danii, Niemczech, Rosji. Promują zbawy, pieśni i zwyczaje Serbii.
Zespół Folklorystyczny ?Szarkaláb? ? Rumunia
Został założony w 1995 przy Liceum Ogólnokształcącym Apáczai Csere János. Była to druga węgierska grupa taneczna folklorystyczna. W początkowym okresie składała się z uczniów uczęszczających do obu szkół ogólnokształcących znajdujących się w tej miejscowości ? Apáczai Csere János and Báthory Istvan. Od tego czasu grupa przyjmuje wszystkich chętnych uczniów z całego regionu Siedmiogrodu.
W 1999 r. miała miejsce główna zmiana; kluczowi członkowie zespołu Szarkaláb postanowili zostać w zespole, pomimo ukończenia szkoły średniej. Większość dzisiejszych członków zespołu to studenci uniwersytetów, chociaż oczywiście w dalszym ciągu członkowie zespołu rekrutowani są spośród uczniów Apáczai Csere János.
W ?Szarkaláb? tańczy 10?13 par tancerzy. Jednym z głównych celów zespołu jest praktykowanie tradycyjnych tańców z regionu Siedmiogrodu i zachowanie ich w oryginalnej formie, bez nadmiernie rozbudowanej choreografii. Szarkaláb regularnie uczestniczy w lokalnych i międzynarodowych wydarzeniach kulturalnych i festiwalach. Od 1995 r. dał około 340 występów. Regularnie uczestniczy w różnorodnych festiwalach folklorystycznych w Cluj?Napoca, w regionie Cluj i Siedmiogrodu. Oprócz krajowych występów, często otrzymują zaproszenia do zaprezentowania się na międzynarodowych festiwalach. Dali występy w całym regionie Siedmiogrodu, ale również w europejskich krajach takich jak: Węgry, Austria, Niemcy, Szwajcaria, Francja, Słowacja, Polska, Litwa, Łotwa, Finlandia, Chorwacja, Słowenia, Serbia, Grecja i Portugalia.
Grupa folklorystyczna ?Magna Graecia? ? Włochy
Grupa powstała w 1983 r. i jest jedną z najbardziej olśniewających włoskich grup folklorystycznych. Dzięki dokładnej i dobrze zorganizowanej strukturze, charakteryzuje się także dużym szacunkiem dla kultury. Nazwa grupy ?Magna Graecia? nawiązuje do historii ? Isola di Capo Rozzuto, znajdującej się blisko Crotone, jednej z najstarszych starożytnych osad ?Magna Graecia?. Grupa składa się z około 100 członków. Jest podzielona na dwie części: grupę, której członkowie mają od 16 do 43 lat oraz grupę, której członkami są dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Grupa brała udział, z sukcesami, w międzynarodowych festiwalach folklorystycznych w takich krajach jak: Włochy, Holandia, USA, Rosja, Hiszpania, Francja, Węgry, Grecja, Niemcy, Czechy, Belgia, Portugalia. W jej repertuarze znajdują się pieśni i tańce wyrażające wszystkie uczucia zwykłych ludzi regionu Kalabrii. Tradycyjny strój mężczyzn zrobiony jest z aksamitu, a kobiet z bawełny. Instrumenty muzyczne używane przez grupę to: akordeony, gitara i tamburyny.
Zespół Soko z Serbii
Zespół "Rodhighar Nepal" z Dachu Świata
zespół "Magna Graecia" z Włoch |