tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

  Międzynarodowy Rok Lasów

 
Rok 2011 Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowym Rokiem Lasów. Jego główne hasło ?Lasy dla ludzi? uświadamia nam, jak ogromne znaczenie mają lasy w życiu każdego z nas. Las łagodzi klimat, daje ludziom drewno, leki i środki do życia



Nadleśnictwo Opoczno
(foto: Jarosław Staniaszek)


Lasy państwowe, w tym położone na terenie powiatu opoczyńskiego a zarządzane przez Nadleśnictwo Opoczno, są dla wszystkich w pełni dostępne ? gwarantuje to ustawa o lasach. W lesie możemy odpocząć, uprawiać sport, podziwiać przyrodę, zbierać grzyby i owoce runa leśnego. Przy drogach publicznych wiodących przez las powstają ogólnodostępne i oznakowane parkingi oraz miejsca na ognisko.
Lasy to naturalne środowisko dla wielkiej liczby gatunków roślin i zwierząt. Warunkują ich przetrwanie i rozwój, wpływają na atmosferę Ziemi i klimat, regulują obieg wody w przyrodzie, chronią gleby przed erozją. Pod wieloma względami zależy od nich nasza dalsza egzystencja.
Warto przy tym podkreślić, że pod względem walorów przyrodniczych i różnorodności biologicznej nasz zielony majątek zdecydowanie wyróżnia się na korzyść na tle zasobów leśnych, którymi dysponują inne kraje europejskie. Trudno sobie wyobrazić, by tak ogromne bogactwo zachowało się, gdyby ludzie przez setki lat prowadzący gospodarkę w lasach nie czynili tego rozsądnie.
Lasy Państwowe, organizacja powstała w 1924 r. w celu zarządzania przyrodniczym majątkiem Skarbu Państwa, ma w tej mierze poważne osiągnięcia. To właśnie leśnicy położyli w przeszłości ogromne zasługi w dziele ochrony różnorodności biologicznej. Inaczej nie mielibyśmy dziś lasów, wielu rezerwatów, a niektóre gatunki flory i fauny oglądalibyśmy pewnie tylko na starych rycinach czy fotografiach.
W Polsce realizowany jest ?Krajowy program zwiększania zalesienia?, który przewiduje wzrost lesistości kraju do 30 proc. w 2020 r. i 33 proc. w roku 2050. Od zakończenia II wojny światowej przybyło w Polsce 2,5 mln ha lasów. W 1945 r. lasy pokrywały jedynie 21 proc. naszego kraju, obecnie jest to ponad 29 proc. Na jednego Polaka przypada 0,24 ha lasu. Wartość ta jest zbliżona do europejskiej, wynoszącej 0,3 ha na osobę.
W Polsce zwiększa się nie tylko powierzchnia lasów, lecz także tzw. zapas drewna na pniu. Wynosi on obecnie 2,3 mld m sześc., podczas gdy w 1967 r. był to jedynie 1 mld m sześc. Liczby te pokazują ogromną zmianę, jaka się dokonała w naszych lasach w ostatnich 50 latach. Choć w samej gospodarce leśnej większość przychodów (ponad 92 proc.) pochodzi ze sprzedaży drewna, to nie jest ono jedynym surowcem pozyskiwanym w lesie. Z lasu czerpiemy również zwierzynę (tusze i trofea myśliwskie), owoce leśne, miód, grzyby, zioła i inne części runa leśnego, żywicę, igliwie, korę, karpinę i choinki. Dla wielu lokalnych społeczności wiejskich dochody sezonowo czerpane ze sprzedaży grzybów, owoców leśnych czy nawet poroża zrzucanego przez jeleniowate wciąż stanowią liczącą się część domowych budżetów.
Drewno znalazło dziś w świecie ponad 30 tys. zastosowań. Jest wytrzymałe, lekkie, elastyczne i trwałe. Co ważniejsze, to produkt całkowicie naturalny i ekologiczny. Choć w przeszłości ludzie bezwzględnie eksploatowali i karczowali lasy, drewna nigdy nie zabrakło. W przeciwieństwie do innych bogactw naturalnych, takich jak ropa czy węgiel, zasoby drewna przy prawidłowej gospodarce leśnej nie ulegają wyczerpaniu. Drewno jest bowiem wyjątkowym surowcem, który jest w pełni odnawialny.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 26 (729) z dnia 1 Lipca 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »